×

3 domowe sposoby na pozbycie się trwałych, żółtych plam z białych koszulek

Czy często zdarza Ci się chodzić w białych koszulkach lub sukienkach? Dla mnie nie ma nic lepszego niż zwykły biały T-shirt do którego mogę ubrać zarówno spodnie jak i spódnicę, a do tego nieskończoną ilość dodatków! Niestety białe ubrania mają jeden mankament – po kilku praniach stają się znoszone, a pod pachami pojawiają się żółte, nieestetyczne plamy.

Myślisz, że jedyną opcją jest wyrzucenie starej koszulki i kupienie nowej?

Przyznasz, że takie rozwiązanie nie jest zbyt ekonomiczne, prawda? Dodatkowo jeśli jest to Twoje ulubione ubranie to na pewno nie chcesz się go pozbywać. Możesz się zastanawiać, jak to możliwe, że Twoje białe ubrania żółknął, skoro używasz dobrego antyperspirantu. Pot to jednak woda oraz niewielki procent amoniaku, chlorku sodu, mocznika i kwasu mlekowego, a to powoduje pojawienie się żółtych plam.

Reakcja antyperspirantu i potu

Związki oparte na aluminium, które są powszechnie obecne w większości antyperspirantów z drogerii czy aptek, powodują pęcznienie naszych przewodów potowych i blokują ucieczkę wilgoci. Z czasem nasz pot wiąże się z tymi związkami i chemikaliami zanim zostanie uwolniony z naszego ciała, a w rezultacie, zostaje jako brzydka plama na ubraniach.

Na szczęście istnieją 3 sposoby na uratowanie białych ubrań!

#1 Soda oczyszczona + woda

Zmieszaj ze sobą 4 łyżki sody oczyszczonej oraz 1/4 szklanki wody. Następnie wetrzyj mieszankę w plamę. Pozostaw na godzinę i zmyj środek zimną wodą. Jeśli zajedzie potrzeba powtórz czynność.

#2 Ocet + woda

Zmierzaj 1/4 szklanki octu z 1/4 szklanki wody. Następnie przelej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem i nanieś produkt na plamy. Pozostaw na około godzinę. Po tym czasie wybierz ubranie w zimnej wodzie. Plamy powinny zniknąć jednak jeśli dalej są widoczne powtórz czynność lub spróbuj kolejnego sposobu.

#3 Woda utleniona + woda

Zmieszaj 1/4 szklanki wody utlenionej z 1/4 szklanki wody. Zmieszaj składniki i przelej do miski, a następnie pozostaw ubranie na 30 do 45 minut w tej mieszance. Po tym czasie umyj w zimnej wodzie.

Pamiętaj, że stosowanie wody utlenionej na kolorowe ubrania może je odbarwić, dlatego przetestuj ten trik na mniej widocznej części ubrania.

Mam nadzieję, że dzięki tym sprawdzonym trikom bez problemu pozbędziesz się brzydkich plam!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować