×
Wirtualna Polska

Zrób to, jeśli uprawiasz surfinie. Będą tak bujne, że zaczną wprost wylewać się z doniczek

Są wyjątkowo efektowne, ale niełatwe w uprawie. Warto wiedzieć, jak pielęgnować i nawozić surfinie, by doczekać się mnóstwa pięknych kwiatów, spływających kaskadami z doniczek.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Surfinie są stosunkowo młodą odmianą petunii. Wyodrębniono je przy pomocy inżynierii genetycznej. Od pozostałych odmian różnią się tym, że zamiast wypuszczać kwiaty do góry i tylko nieznacznie się pokładać, opadają kaskadami w dół. Właśnie ta cecha sprawia, że surfinie cieszą się ogromną popularnością i są wykorzystywane w podwieszanych donicach oraz jako ozdoba balkonowych balustrad.

Jak dbać o surfinie?

Surfinie są uważane za rośliny o dość dużych wymaganiach. Zasadź kwiaty w żyznej, dobrze przepuszczalnej, kwaśnej glebie (optymalne będzie pH wynoszące ok. 5,5). Zadbaj o to, by miały słoneczne, ale osłonięte od deszczu i wiatru stanowisko. W cieniu będą słabiej kwitnąć. Mało tego będą bardziej narażone na choroby i ataki szkodników, w tym mszyc. Porządnie podlewaj surfinie. Rób to codziennie, a w bardzo ciepłe dni nawet dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Pamiętaj również o tym, by regularnie je nawozić. To jeden z kluczy do tego, by pięknie i obficie kwitły od wiosny aż do wczesnej jesieni.

Jak nawozić surfinie? Fot. Gettyimages

Jak nawozić surfinie? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Twój balkon będzie najpiękniejszy na osiedlu. Ten kwiat robi robotę, sąsiedzi oniemieją

Jak nawozić surfinie?

Regularne nawożenie surfinii jest bardzo ważne. Musisz przy tym pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • Stosuj specjalny wieloskładnikowy nawóz przeznaczony dla tego gatunku. Zawiera wszystkie witaminy oraz minerały niezbędne, by roślina dobrze się rozwijała i bujnie kwitła.
  • Pamiętaj, by stosować się do dawkowania podanego przez producenta. Zbyt duża ilość nawozu przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego — uszkodzisz korzenie i doprowadzisz do nadmiernego rozrastania się pędów. Z kolei oszczędzanie na nawozie może spowodować, że liście zaczną blaknąć.
  • Nawóz należy stosować przynajmniej raz w tygodniu. Specjaliści doradzają nawet, by mieszać go z wodą do podlewania kwiatów i stosować co drugi dzień. W ten sposób będziesz miał pewność, że rośliny zawsze mają dostęp do niezbędnych składników odżywczych.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co jeszcze zrobić, by surfinie bujnie kwitły?

Ważnym elementem pielęgnacji surfinii jest usuwanie przekwitniętych kwiatów.

  • Usuwaj przekwitnięte kwiaty od razu, gdy je zauważysz.
  • Nie odrywaj samej główki z suchymi kwiatkami. Chwyć palcami za łodygę i oderwij kwiat razem z jej fragmentem. W ten sposób dasz roślinie sygnał, że może w tym miejscu wypuścić nowy pąk. Możesz usunąć stary kwiat także za pomocą sekatora.

 

Zobacz również: Postaw w donicy na balkonie lub tarasie, a stworzą mur przed komarami i muchami

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować