×

Zrób to sam. Najlepsze zabawy dla dzieci

Dzieci potrzebują nieustannej uwagi. Chcą być ciągle zabawiane i bardzo łatwo się nudzą. Jeżeli nie wiesz, jak spędzić wolny czas ze swoimi pociechami, wyciągnij przybory do malowania. Zabawy artystyczne to wspaniały sposób na rozwinięcie zdolności manualnych twojego dziecka.

Dekoracje z papieru

Jedną z najprzyjemniejszych form aktywności jest wykonywanie dekoracji z papieru. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka akcesoriów. Przydadzą się na pewno bibuła, papier kolorowy, blok rysunkowy, klej, ołówek, mazaki i nożyczki. Za pomocą tych kilku przyborów możesz wyczarować razem z dzieckiem wspaniałe obrazki. Tego rodzaju malunki warto zachować później na pamiątkę.

zrob-to-sam-dla-dzieci

W jaki sposób zabrać się do pracy? Niech każdy maluch otrzyma jedną kartkę A4 z bloku rysunkowego i ołówek. Będziecie początkowo tworzyć szkic pod swoje wyklejanki. Wystarczy narysować jakieś proste kształty, np. słoneczko, księżyc, serduszko lub drzewko. Można tez wykorzystać gotowe szablony dostępne w internecie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiału do wyklejania. Można potargać na drobne kawałeczki arkusze papieru kolorowego. Dobrym sposobem jest także wykorzystanie bibuły – wytnij mały paseczek z rulonu i zwiń go w kuleczkę. W taki sposób trzeba przygotować wszystkie potrzebne kolory.

Następnie klejem w sztyfcie posmaruj kawałek kartki i zacznij przyklejać do niej kawałeczki papieru. Pamiętaj, żeby nie mieszać kolorów nadmiernie. Należy wypełniać szkic zgodnie z jego konturami. W przeciwnym razie będzie niewyraźny.

Zrób z dzieckiem biżuterię!

Bardzo dobrym pomysłem jest także tworzenie biżuterii razem z dzieckiem. Do tego celu możesz użyć np. drewnianych koralików. Dzięki nim uda się stworzyć bransoletki lub wisiorki. Pamiętaj, że do tego rodzaju biżuterii potrzebna jest elastyczna gumka. Możesz co prawda użyć sznurka lub muliny. Nie są one jednak zbyt trwałe.

Biżuterię można także tworzyć z… modeliny. Ten elastyczny i kolorowy materiał świetnie nadaje się do robienia śmiesznych pierścionków lub broszek. Zaopatrz się w pasmanterii w różnego rodzaju przypinki i wstążki. Z modeliny uformuj fantazyjną ozdobę. Przyczep do niej agrafkę lub przypinkę. Możesz w modelinie zostawić dziurkę na wstążkę. Następnie ugotuj małą figurkę zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Tego rodzaju biżuterię dziecko z dumą będzie nosiło na swoim ubraniu.

Dekoracje na Boże Narodzenie

W okresie świątecznym warto z dziećmi zrobić wieńce lub inne dekoracje. Godnym polecenia pomysłem jest m.in. tworzenie bombek z szyszek lub bibuły. Wiele dzieci bardzo lubi lampiony adwentowe wykonane z papieru. Postaraj się z maluchami wyciąć kilka gwiazdek z białego kartonu i przyczepić je do okna. Następnie spryskaj szybę sztucznym śniegiem. Po zdjęciu gwiazdek na oknie zostaną bardzo ładne ślady.

Świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem jest także stworzenie zimowego karmnika dla ptaków. Będziesz potrzebował do niego podzielonej płyty pilśniowej oraz gwoździ. Karmnik wypełnij ziarnami – pamiętaj, żeby były bez soli, ponieważ ptaki są po niej bardzo spragnione.

Może Cię zainteresować

zamknij