PoradyLajfhakiPamiętaj o tym, zanim zaczniesz wpisywać PIN w bankomacie. Chroni Cię przed złodziejem

Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz wpisywać PIN w bankomacie. Chroni Cię przed złodziejem

Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz wpisywać PIN w bankomacie. Chroni Cię przed złodziejem
31.10.2022 17:28

Oszustwa bankomatowe stały się tak powszechne, że doczekały się własnej nazwy. Skimming, z którym mamy do czynienia coraz częściej, to bardzo niebezpieczna forma przestępstwa, którego ofiarą może paść każdy z nas.

Bankomat to wspaniały wynalazek, który mocno ułatwił nam codzienne życie. Dzięki niemu możemy wybrać z konta pieniądze w każdej chwili, nie zważając na to, czy akurat nasz bank jest w tym momencie czynny, czy też nie. Jednak w miarę rozwoju cywilizacyjnego, ulepszono nie tylko to, co jest dla nas dobre i pożyteczne. Nowe technologie przyniosły też masę nowych rozwiązań dla przestępców.

Oszustwa w bankomatach

Skimming polega na kopiowaniu zawartości paska magnetycznego cudzej karty płatniczej i wytworzeniu jej duplikatu w celu kradzieży znajdujących się na niej środków. Taka fałszywa karta niczym nie różni się od tej oryginalnej, więc użycie jej nie jest niczym ograniczone. Można korzystać z niej w bankomatach, płacić nią w terminalach płatniczych w dowolnych sklepach itd. Powiesz pewnie: „a co z PIN-em? Przecież bez niego nie da się wypłacać większych kwot”. Tak, ale na to oszuści też znaleźli sposób.

Obraz

Niebezpieczne nakładki w bankomatach

Sprytni złodzieje montują na klawiaturach bankomatów specjalne nakładki, które pomagają im przechwycić ciąg cyferek zabezpieczający konto ofiary. Jak je rozpoznać? Zawsze przed wpisaniem PIN-u zjedź palcem w dolną krawędź i oceń, czy nie czujesz lekkiej wypukłości, lub czy klawiatury nie da się z łatwością podważyć. Jeśli masz podejrzenia, lepiej skorzystaj z innego bankomatu i powiadom odpowiednie służby o ryzyku.

Obraz

Jak rozpoznać niebezpieczny bankomat?

Oprócz niebezpiecznej fałszywej nakładki zwróć jeszcze uwagę na kilka istotnych spraw:

  • Żaden element nie może znacząco wyróżniać się na tle całej maszyny (kolorem, kształtem, wielkością). Być może został zamontowany przez oszustów i jest wyposażony w kamerę.
  • Sprawdź, czy podajnik na kartę jest stabilny. Jeśli można nim poruszać lub łatwo go zdemontować – wskazuje to na duże prawdopodobieństwo felerności.
  • Oceń, czy klawiaturka jest solidnie zamontowana i czy nie znajduje się nad nią jakiś mały otworek (być może będący kamerką).

Triki, które ułatwią Ci majsterkowanie i drobne naprawy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także