×
Wirtualna Polska

Zrób to, zanim wstawisz bez do wazonu. Dzięki temu postoi znacznie dłużej

Lilak pospolity, potocznie nazywany bzem, właśnie zaczyna kwitnąć i cieszyć nasze oczy pięknymi białymi, różowymi oraz fioletowymi kwiatami. Można robić z nich ogromne bukiety, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale również zapachem. Podpowiadamy, jak dłużej utrzymać bez w wazonie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Lilak został przywieziony do Polski z Turcji, dlatego często nazywa się go bzem tureckim. Kwitnie na początku maja, a jego piękne kwiatostany osiągają nawet 25 cm długości. Zachwyca również pięknym, intensywnym zapachem. Bukiety z jego kwiatów wyglądają bardzo widowiskowo i sprawiają, że każde wnętrze ożywa i zaczyna pachnieć wiosną. Aby cieszyć się tym efektem jak najdłużej, trzeba wiedzieć, jak utrzymać bez w wazonie. Jest kilka prostych sztuczek, które pomogą przedłużyć żywotność kwiatów.

Jak utrzymać bez w wazonie? Zrób to zanim włożysz go do wody

Aby lilak dłużej postał w wazonie, należy zebrać go o odpowiedniej porze. Kwiaty najlepiej odcinać rano lub pod wieczór. W ciągu dnia, kiedy długo znajdują się na słońcu i są poddawane działaniu wysokiej temperatury, są zmęczone i tracą żywotność. W związku z tym nie postoją zbyt długo. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie bzu do umieszczenia w wazonie. Podetnij łodygi o kilka centymetrów pod kątem 45 stopni. Usuń liście z ich dolnych części, by nie zanurzyły się w wodzie. To przyspieszyłoby proces gnicia roślin. Końcówki łodyg zahartuj we wrzącej wodzie. Zanurz je w niej na kilka sekund. Dopiero po tym zabiegu wstaw kwiaty do wazonu.

Jak utrzymać bez w wazonie? Fot. Getty Images

Jak utrzymać bez w wazonie? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Mało kto wie, jak bardzo konwalia majowa jest trująca…

Jak dłużej utrzymać bez w wazonie? Zrób to po kilku dniach

Odpowiednie przygotowanie kwiatów przed włożeniem do wazonu to dopiero początek. Jest jeszcze kilka rzeczy, które pozwolą dłużej utrzymać bez w wazonie.

  • Codziennie zmieniaj kwiatom wodę. Dzięki temu, że woda zawsze będzie świeża, bez na dłużej zachowa piękny wygląd.
  • Kiedy, najczęściej po upływie kilku dni, kondycja kwiatów się pogarsza, możesz zastosować zimną kąpiel. Wyjmij bez z wazonu i nieco podetnij jego łodygi. Następnie ułóż kwiaty w misce z zimną wodą (możesz też napuścić wody do wanny). Zostaw je w kąpieli na ok. 2 godziny. Następnie ponownie wstaw do wazonu. Ten zabieg powinien przywrócić lilakowi piękny wygląd.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Urośnie wszędzie, gdzie ją posadzisz. Mówią, że ta roślina jest bezobsługowa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować