×

8 naturalnych sposobów, które pomogą zwalczyć niechciane chwasty w Twoim ogródku

Za oknem wiosna. Nadszedł więc najwyższy czas, aby przyjrzeć się bliżej naszym ogrodom. Jeśli chcesz pozbyć się ze swojego ogródka niechlujnych i zbędnych chwastów, które mogą wplątać się w inne rośliny, to dobrze trafiłeś, bo mamy kilka cennych wskazówek. Co najważniejsze, zrobisz to wszystko  przy użyciu całkowicie naturalnych środków!

Soda oczyszczona

Posyp sodą szczeliny między kostkami brukowymi lub innymi częściami patio, aby zapobiec wyrastaniu chwastów. To naprawdę działa!

Roztwór wodny soli

Przygotuj jeden kubek soli i 2 szklanki wrzącej wody. Polej mieszanką tych dwóch składników chwasty, a znikną szybciej niż się tego spodziewasz. Można również bezpośrednio posypać niechcianą trawę i chwasty solą.

Ocet

Napełnij butelkę octem i bezpośrednio spryskaj nim niechciane chwasty lub trawę, której chcesz się pozbyć. Powtarzaj czynność co drugi dzień (zwłaszcza jeśli pada deszcz) do momentu, aż przestaną wyrastać na nowo. Uważaj, aby przez przypadek nie spryskać innych roślin.

Wódka

Wymieszaj wódkę, mydło i wodę, aby stworzyć kolejnego „zabójcę chwastów”. Najlepiej stosować tę mieszankę w słoneczne dni i używać jej na chwasty, które rosną w miejscach, gdzie dochodzi słońce. Alkohol pozostawia specjalną powłokę na liściach, a słońce doskonale je wtedy wysusza przez co chwast obumiera. To rozwiązanie nie będzie się sprawdzać w zacienionych miejscach.

Mulcz

Pokrycie ogrodu mulczem również zapobiega wzrostowi chwastów. Nie przepuszcza światła słonecznego przez co uniemożliwia ich rozkwitanie. Mulcz pełni podwójną funkcję, wzbogaca glebę i utrzymuje jej wilgotność.

Gazeta

Zmocz glebę, następnie przykryj chwasty warstwą gazety. Namocz ją jeszcze raz i okryj mulczem. Światło słoneczne nie dojdzie do chwastów, więc nie będą w stanie rosnąć. Zapewnisz w ten sposób również „ciepłe schronienie” dla dżdżownic.

Palnik do wypalania chwastów

Palnik do wypalania chwastów podgrzewa wewnątrz komórek roślinnych wodę, która następnie zmienia się w parę wodną, przez co komórki roślinne eksplodują powodując jej śmierć.

UWAGA! Nigdy nie używaj tej metody do trujących roślin, ponieważ mogą uwolnić trujące substancje do powietrza, które są szkodliwe dla oczu i płuc.

Mąka kukurydziana

Posyp chwasty mąką kukurydzianą, a zapobiegniesz ich wzrostowi. Pamiętaj, że możesz w ten sposób wpłynąć również na rośliny, którym nie chcesz zaszkodzić.

 

Wybrane dla Ciebie

19 warzyw i owoców, które możesz ponownie wyhodować zamiast je wyrzucać

Zapewne wyrzucasz główki czosnku, gdy zaczynają kiełkować. To samo w przypadku ziemniaków, które zaczynają się marszczyć. Zwiotczałego imbiru też już nikt nie ma ochoty jeść. Jesteśmy przekonani, że jest znacznie więcej produktów, których się pozbywasz, gdy tylko zaczynają więdnąć. Jednak z wielu warzyw i owoców możesz wyhodować nowe! Zamiast je wyrzucać, spójrz na poniższą listę, […]

11 wyjątkowo niebezpiecznych roślin, które opanowały ziemię. To zawodowi, zieloni truciciele

W lasach, dżungli czy na łące zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia mogą być nie tylko dzikie zwierzęta czy jadowite węże. Równie niebezpieczne bywają rośliny, które zwykle wyglądają dość niepozornie, a czasami urzekają kolorami. 1. Barszcz Sosnowskiego Wyglądem przypomina olbrzymi koper. Dorasta do 4 metrów wysokości i dość powszechnie występuje w Polsce (najbardziej rozprzestrzenił się […]

Jak uprawiać czosnek? Wszystko co warto wiedzieć

Czosnek ma właściwości lecznicze, ale także świetnie sprawdza się jako przyprawa. To popularne warzywo nierzadko gości w naszych ogrodach czy parapetach. Jak uprawiać czosnek? Co warto wiedzieć o uprawie czosnku? Sprawdź nasz poradnik! Jak uprawiać czosnek? Jeśli tylko masz ogródek i miejsce na posadzenie czosnku – warto to zrobić. To warzywo sprawdza się nie tylko […]

13 genialnych pomysłów, które ułatwią Ci dbanie o ogród. Będziesz za nie wdzięczny!

Uprawa własnego ogródka to ogromna przyjemność, a zarazem sposób na walkę z codziennymi stresami. Z drugiej jednak strony, jest to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Na szczęście istnieje wiele ciekawych i pomysłowych projektów, które mogą ułatwić w znacznym stopniu uprawę ogródka. Jeśli więc interesuje Cię ta tematyka, koniecznie sprawdź […]