×

9 osobliwych zwyczajów mieszkaniowych, które są w stanie wprawić w zdumienie każdego podróżnika

Dom kojarzy się najczęściej z bezpiecznym miejscem, gdzie możemy odpocząć po aktywnym dniu. Jednak podczas wakacji w egzotycznych krajach, niektórzy turyści mogą przeżyć niemałe zaskoczenie. Zobacz jak wyglądają zwyczaje mieszkaniowe w chętnie odwiedzanych przez podróżnych krajach świata.

1. Kraje skandynawskie i niemieckojęzyczne

W tych państwach dużą popularnością cieszą się domy pasywne. W obrębie tych budynków nie ma potrzeby produkowania energii cieplnej, gdyż pozyskuje się ją ze źródeł odnawialnych (światło słoneczne, ciepło pochodzące z gruntu oraz wyprodukowane przez mieszkańców oraz sprzęty codziennego użytku). Do ogrzewania nie używa się węgla, oleju, gazu. Takie domy posiadają prostą, przeszkloną bryłę, która skierowana jest na południe. Po stronie północnej znajdują się sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze, ciągi komunikacyjne (najczęściej bez okien). Rezygnuje się także z balkonów.

2. Włochy

Na podłodze w sypialni często znajdują się kafelki bądź marmur. Te materiały pomagają przetrwać wysokie temperatury oraz upalne lata.

3. Korea Południowa

Większość mieszkań nie posiada korytarzy. Od razu wchodzi się do pokoju połączonego z kuchnią. Tuż przy drzwiach znajduje się wyznaczone miejsce, gdzie należy zostawić swoje buty. Mieszkania na wynajem są bardzo drogie.  Najtańsze są pokoiki zwane goshiwon (przypominają polskie akademiki). Najczęściej nie zajmują więcej niż 10 m² (z łazienką).

4. Holandia

Holenderskie domy posiadają duże okna, w których nie ma zasłon ani firan. Skąd wziął się taki zwyczaj? Według jednej z legend, ma to związek z marynarzami. Podczas ich długiej nieobecności żony zostawały same. Niezasłonięte okna miały pomóc w dochowaniu wierności. Życzliwi sąsiedzi chętnie przyglądali się temu, co robią słomiane wdowy. 😉  Jest też aspekt praktyczny. Większość domów posiada bardzo wąskie klatki schodowe. Dlatego meble wnosi się przez okna.

5. Japonia

Japońskie mieszkania mają bardzo małe balkony (ok. o,5 czy 1 m²). Normą są także okna, z których roztacza się malowniczy widok na ścianę sąsiedniego budynku oddalonego o kilkanaście metrów (jest – dosłownie- na wyciągnięcie ręki).

6. Stany Zjednoczone

Normą jest brak pralek w domach. Dużą popularnością cieszą się publiczne pralnie. Zwykle czynne są przez całą dobę i na ich wyposażeniu znajdują się także suszarki do bielizny czy stanowiska do prasowania.

7. Grecja

Nie wolno wyrzucać papieru toaletowego do sedesu. Należy umieścić go w koszu na śmieci. Ma to uchronić stare systemy kanalizacyjne przed awarią. Wiele z nich nie można modernizować, gdyż znajdują się na terenie, gdzie prowadzi się badania archeologiczne.

8. Hiszpania

Mieszkańcy tego kraju nie posiadają w kuchni czajników. Piją bardzo mało herbaty, a wodę podgrzewają w garnku bądź kuchence mikrofalowej.

9. Azja Południowo-Wschodnia

W Indiach czy Birmie rzeczą zupełnie normalną jest brak klamek w drzwiach. Zastępuję je zasuwy i kłódki.

Zwyczaje mieszkaniowe potrafią zaskakiwać. Który według Ciebie jest najdziwniejszy? Podziel się swoją opinią.

Nie wszystkie atrakcje turystyczne wyglądają jak w przewodnikach, a inne dostarczają ekstremalnych przeżyć.

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

23 niezwykłe zdjęcia, które udowadniają, że Świat jest w stanie zaskoczyć każdego Podróżnika!

Masz przeświadczenie, że podczas podróży widziałeś już wszystko? Po obejrzeniu tej galerii z pewnością zmienisz zdanie. 😉 Świat ma bardzo dużo do zaoferowania, a cuda natury są w stanie wprawić w zdumienie nawet najbardziej wytrawnego turystę. 1. Tak wygląda Sfinks widziany z tyłu 😉 2. Na zdjęciu Yercaud, stacja na wzgórzu w pobliżu Salem w […]

21 osób dzieli się wakacyjnymi wspomnieniami bez względu na poziom towarzyszącego im szczęścia

Wiele osób sezon urlopowy ma już za sobą. Teraz pozostało tylko oglądanie zdjęć z wakacji oraz opowiadanie znajomym o swoich przygodach. Niektórym udało się odwiedzić wspaniałe miejsca i przenocować w dobrym hotelu. Jednak są i tacy, którzy mieli mniej szczęścia. Zobacz co najbardziej utkwiło w pamięci podróżnikom. 1. Kiedy wyjeżdżając na urlop zakładasz omyłkowo dwa […]

10 najbardziej dziwnych rzeczy w USA, o których ciężko zapomnieć po wizycie w Ameryce

Kiedy zadasz Europejczykowi pytanie, co zdziwiło go najbardziej, gdy pierwszy raz wyjechał do USA, odpowiedzi bywają niezwykle zaskakujące! My skupimy się na 10 najczęściej wymienianych rzeczach 😉 #1 Amerykanie wszystko muszą mieć duże — porcje jedzenia, samochody czy domy! #2 Wszędzie jest klimatyzacja, dosłownie wszędzie! I to zwykle tak ustawiona, że człowiek zamarza… #3 Ameryka nigdy nie […]

91-letnia podróżniczka w samotnej wyprawie po świecie. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać

Większość osób w zaawansowanym wieku woli pozostać w domu i cieszyć się spokojną starością. Jednakże Elena Erkhova wolała w wieku ponad 90 lat zwiedzać świat! Babuszka w podróży Elena Erkhova w wieku 91 lat aktywnie podróżowała i co więcej dzieliła się tym w mediach społecznościowych. Wśród internautów była bardziej znana jako Baba Lena, babuszka lub […]

19 dowodów na to, że w życiu może być jak w filmie. Para podróżuje po świecie i odtwarza sceny z kinowych hitów

Judith i Robin to zakochani w sobie blogerzy, których pasją jest zwiedzanie świata. Para podróżuje do krajów, w których kręcone były znane produkcje filmowe. Wszystko po to, aby jak najlepiej odtworzyć kultowe sceny znane z kinowych hitów. Wychodzi im to znakomicie. 😉 Oto kolekcja najlepszych filmowych scen odtworzonych przez Judith i Robina. #1 Tenet (włoskie […]

11 osobliwych zwyczajów z różnych krajów świata, które mogą zaskoczyć każdego turystę

Podróżując po świecie musisz być świadomy tego, że w wielu krajach panują całkiem odmienne zwyczaje niż te znane w Polsce. Niektóre z nich mogą zdumiewać, inne trochę szokować bądź wywoływać konsternację. Bez względu na wszystko, każdy należy uszanować. Wybrałam kilka ciekawych obyczajów praktykowanych w różnych zakątkach naszego globu. Zapoznaj się z nimi, aby być świadomym […]