×

11 osobliwych zwyczajów z różnych krajów świata, które mogą zaskoczyć każdego turystę

Podróżując po świecie musisz być świadomy tego, że w wielu krajach panują całkiem odmienne zwyczaje niż te znane w Polsce. Niektóre z nich mogą zdumiewać, inne trochę szokować bądź wywoływać konsternację. Bez względu na wszystko, każdy należy uszanować. Wybrałam kilka ciekawych obyczajów praktykowanych w różnych zakątkach naszego globu. Zapoznaj się z nimi, aby być świadomym turystą.

1. Kraje muzułmańskie

W Egipcie, Tunezji, Malezji czy Iranie toaleta wygląda trochę inaczej. Zamiast tradycyjnego sedesu znajdziesz obudowaną dziurę w ziemi z wyznaczonym miejscem na stopy. Ponadto wyznawcy islamu nie używają papieru toaletowego. W łazience zastaniesz kubeł z wodą bądź kranik z podłączonym do niego wężykiem. Oczywiście podmywać trzeba się lewą ręką, gdyż prawa służy do jedzenie.

toaleta
pinterest

2. Indie

Przed wejściem do świątyń i domów należy zdjąć buty. Zwykle znajduje się tam specjalnie stojak, gdzie można je odłożyć, a czasami trzeba uiścić drobną opłatę za przypilnowanie obuwia.

buty prze światynią
pinterest

3. Kenia

W społeczeństwie Masajów powszechnym zwyczajem jest plucie. Usunięta w ten sposób ślina ma oczyścić umysł Masajów ze złych myśli, które pojawiają się w odniesieniu do członków rodziny bądź znajomych.

Masajowie
unsplash

4. Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów praktykowany jest zwyczaj zwany Polterabend. W dzień przed zawarciem związku małżeńskiego, weselni gości gromadzą się przed domem panny młodej z dużym zapasem talerzy, butelek i innych naczyń. Na ustalony znak rozpoczyna się wielkie tłuczenie przyniesionego szkła i porcelany. Oczywiście im głośniej, tym lepiej. Ten rytuał ma zapewnić szczęście w małżeństwie oraz symbolizuje rozpoczęcie nowego życia.
U nas ten zwyczaj jest znany tylko Polakom w zachodniej części kraju.

potłuczona porcelana
© –Immanuel Giel/wikimediacommons

5. Chiny

Chińczycy piją zupę wprost z miseczki oraz herbatę z czarek. W związku z tym, że spożywają gorący płyn, to nieuniknione jest siorbanie. To bardzo powszechna praktyka, gdyż nikt nie czeka aż potrawy przestygną. Natomiast, aby wyrazić zadowolenie z posiłku i docenić umiejętności kucharza, wystarczy beknąć. 😉

zupa
unsplash

6. RPA

W Johannesburgu, wraz z nadejściem nowego roku, mieszkańcy wyrzucają przez okna stare, nieużywane sprzęty i meble. To swego rodzaju oczyszczenie i pozbycie się  niepotrzebnego balastu.

wyrzucanie telewizora

© James Lee/Flickr

7. Meksyk

Dia de los Muertos (Dzień Zmarłych) rozpoczyna się w Meksyku 2 listopada i obchodzony jest w radosnej atmosferze. Obywatele gromadzą się na cmentarzach, gdzie odbywają się małe przyjęcia. Meksykanie spotykają się ze znajomymi i rozmawiają o tych co odeszli. Przygotowują dla nich ulubione za życia potrawy, śpiewają znane piosenki oraz opowiadają niekończące się historie. Na prostych nagrobkach ustawiane są świeczki, słodycze, sól, a także czaszki wykonane z cukru. W tym dniu nikt się nie smuci i nie wylewa łez. Wszyscy bawią się za zdrowie zmarłych, jak głosi ludowa pieśń.

cmentarz
© RubeHM/wikimediacommons

8. Filipiny

W kraju tym istnieje ciekawy sposób okazywania szacunku starszym osobom. Młodzi przyklękają przed wiekowym Filipińczykiem i przykładają jego dłoń do swojego czoła.

dzieci
unsplash

9. Japonia

Zostawianie napiwków jest zachowaniem w bardzo złym guście. Ofiarowanie niewielkiej sumy pieniędzy kelnerowi uznaje się za obraźliwe. Zapłacić należy jedynie kwotę, która widnieje na rachunku.

bar
unsplash

10. Gruzja

W Gruzji wznoszenie toastów to prawdziwa sztuka. Podczas biesiady wybierana jest jedna osoba, która będzie pełniła funkcję tamady. To właśnie on czuwa nad całą ucztą i popisuje się swoimi zdolnościami oratorskimi podczas wznoszenia toastów. A kielichy idą w górę m.in. za: ojczyznę. Boga, rodzinę, przyjaźń, miłość, przodków, kobiety, dzieci, pokój, życie. Wszystko zależy od kreatywności tamady.

toasty

© Vladimer Shioshvili/Flickr

11. Włochy

Jeśli zamawiasz kawę zostaniesz zapytany o to, gdzie chcesz ją wypić: przy barze, czy przy stoliku. Musisz pamiętać, że ta skonsumowana przy stole będzie kosztowała więcej. Wszystko dlatego, że Włosi przychodzą rano do baru, aby szybko wychylić filiżankę espresso (bez dłuższego przesiadywania w lokalu).

bar we Włoszech
pxhere

Z jakim dziwnym zwyczajem spotkałeś się podczas podróży? Podziel się swoimi doświadczeniami.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij