×

Przecięła szklaną butelkę po Coca-Coli na pół. Zaledwie kilka godzin później powstał z niej…

Kathleen Plate jest artystką, która do swoich projektów wykorzystuje rzeczy, które większość ludzi wyrzuca. Dzięki swojemu talentowi przekształca je w coś niezwykłego. Gdy restauracja Chick-fil-A zaczęła zwracać swoją uwagę w stronę ochrony środowiska, Kathleen wpadła na piękny pomysł. Postanowiła przekształcić klasyczną szklaną butelkę Coca-Coli w coś, co obecnie jest charakterystyczne dla każdej restauracji tej sieci: żyrandol.

„Gdy ludzie je widzą, mogę pomyśleć, że są wykonywane w fabryce lub przez maszynę. Ale w rzeczywistości są wykonane moimi rękami, jeden po drugim. Myślę, że to taki testament dla Chick-fil-A, który zobowiązał się do ręcznego charakteru i zdobienia tymi żyrandolami każdej z ich restauracji.” – mówi.

Uważam to za niesamowite, gdy wielkie korporacje poświęcają odrobinę czasu, aby zastanowić się nad ich wpływem na środowisko i podjąć odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie ilości odpadów. Mam do nich także szacunek, za to, że wspierają takich artystów jak Kathleen!

Zobaczcie ten niesamowity projekt!

Do wykonania swojego sztandarowego projektu, Kathleen wykorzystuje standardową, szklaną butelkę Coca-Coli

zyrandol-z-butelek-coca-coli-1

Aby stworzyć żyrandol, kobieta musi przeciąć na pół 20 butelek. Wykorzystuje do tego diamentową piłę oraz wodę.

zyrandol-z-butelek-coca-coli-2

Przecięte butelki układa w specjalnym piecu rozgrzanym do temperatury topnienia szkła. Dzięki temu butelki stają się płaską płytką szkła, ale nie tracą swojego pierwotnego kształtu.

zyrandol-z-butelek-coca-coli-3

Gdy butelki uzyskają odpowiednią formę są schładzane, aby można je zacząć przyklejać do tafli szkła, która stanie się jedną z części lampy. Do klejenia butelek używa kleju wykorzystywanego w inżynierii kosmicznej!

zyrandol-z-butelek-coca-coli-4

Tak wyglądają poszczególne elementy:

zyrandol-z-butelek-coca-coli-5

Gdy wszystkie szklane części są już gotowe, Kathleen przymocowuje je do wcześniej przygotowanego, metalowego szkieletu żyrandola.

zyrandol-z-butelek-coca-coli-6

Tak wygląda efekt końcowy.

zyrandol-z-butelek-coca-coli-7

Czy sądzisz o jej projekcie? Daj nam znać w komentarzach!

Może Cię zainteresować