Newsy10 popularnych mitów, które z prawdą nie mają nic wspólnego

10 popularnych mitów, które z prawdą nie mają nic wspólnego

Wierzymy w nie święcie, bo powtarzają je wszyscy wokoło i nikt tak naprawdę nie sprawdza, czy są prawdziwe. A tymczasem często są dalekie od prawdy.

10 popularnych mitów, które z prawdą nie mają nic wspólnego
Manuel

01.04.2022 | aktual.: 01.04.2022 11:18

Oto najpopularniejsze mity.

#1 Większość ciepła z ciała tracimy przez głowę

unsplash
unsplash

Według badań, tracimy ciepło ciała przez każdy rodzaj odsłoniętej powierzchni - niezależnie od tego, czy jest to głowa, czy odsłonięte nogi. W rzeczywistości głowa stanowi jedynie niewielki procent naszego ciała, co oznacza, że nie jest odpowiedzialna za utratę większości ciepła z organizmu. Głowa nie wydziela ciepła i jest obiektem odmrożeń.

#2 Kameleony zmieniają kolor, by się zakamuflować

unsplash
unsplash

Choć może tak się zdarzyć, to zazwyczaj jest wręcz przeciwnie: większość ich zdolności do zmiany kolorów nie jest wykorzystywana do kamuflażu, ale - co zaskakujące - do wyróżniania się. Kameleony mogą być bardzo agresywne w okresie godowym, a ich zmiany kolorów służą do komunikowania się z innymi osobnikami lub konkurentami.

#3 Wielbłądy używają swoich garbów do magazynowania wody

unsplash
unsplash

Wbrew temu, co wielu uważa, wielbłąd nie magazynuje wody w swoim imponującym garbie. Przechowuje tam tłuszcz. Tłuszcz zgromadzony w garbie wielbłąda jest wykorzystywany do odżywiania zwierzęcia na wypadek, gdyby zabrakło mu pożywienia, co często ma miejsce na pustyni. Natomiast woda jest przechowywana w krwiobiegu wielbłąda, co pozwala mu przetrwać ponad tydzień bez picia.

#4 Bliskość Ziemi do Słońca wyznacza pory roku

unsplash
unsplash

Wiele osób uważa, że lato pojawia się, gdy Ziemia jest najbliżej Słońca, a zima zaczyna się, gdy jest ono dalej. Choć zdaje się to mieć sens, nie jest to poprawne. Ziemia obraca się wokół osi, czyli wyimaginowanego bieguna biegnącego z góry na dół. Ponieważ oś jest lekko nachylona, różne części planety doświadczają bezpośrednich promieni słonecznych w ciągu roku, gdy Ziemia krąży wokół Słońca. W rzeczywistości Ziemia znajduje się bliżej Słońca zimą na półkuli północnej, a latem - najdalej.

#5 Język ma "strefy kubków smakowych"

unsplash
unsplash

Jednym z najdłużej utrzymujących się mitów naukowych jest to, że język jest podzielony na określone obszary, które służą do rozróżniania smaków: gorzkiego, słodkiego, słonego i kwaśnego. Badania wykazały, że kubki smakowe znajdują się w zaskakujących miejscach, takich jak górne partie naszej jamy ustnej i gardła. Prawdą jest, że niektóre części języka są bardziej wrażliwe na określone smaki, jednak nasza jama ustna pełna jest komórek receptorowych, które przesyłają do mózgu informacje pozwalające rozróżnić poszczególne smaki.

#6 Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce

unsplash
unsplash

W rzeczywistości piorun uderza w to samo miejsce - czasem podczas tej samej burzy, a czasem po latach. Piorun może uderzyć nie tylko dwa razy, ale w duże, wysokie budynki, takie jak np. Empire State Building uderza prawie 100 razy w ciągu roku.

#7 Guma do żucia potrzebuje siedmiu lat, by się strawić

unsplash
unsplash

Jedynym trudnym do strawienia składnikiem jest baza gumy - zazwyczaj naturalny lub syntetyczny polimer. Guma przemieszcza się z układu pokarmowego w stosunkowo nienaruszonym stanie i wydostaje się na zewnątrz wraz ze stolcem.

#8 Złota rybka ma pamięć trwającą trzy sekundy

unsplash
unsplash

Okazuje się, że złote rybki mają pamięć, która wykracza daleko poza trzy sekundy, o których uczyliście się na lekcjach przyrody. Mogą nauczyć się kojarzyć dźwięki i przedmioty z jedzeniem, a nawet można je nauczyć skakać przez obręcze i grać w piłkę nożną. Złote rybki potrafią rozpoznać swojego właściciela, a niektóre nauczyły się, jak naciskać dźwignię, aby otrzymać posiłek.

#9 Zardzewiałe gwoździe są przyczyną tężca

unsplash
unsplash

Wiele osób uważa, że nadepnięcie na zardzewiały gwóźdź to bilet w jedną stronę do zachorowania na tężec. Chociaż zardzewiałe gwoździe i metal są typowymi sposobami zarażenia się tężcem, infekcja ta nie ma nic wspólnego z rdzą. To właśnie ziemia znajdująca się na zardzewiałych gwoździach jest nośnikiem śmiertelnych bakterii. W rzeczywistości, aby się zarazić, nie trzeba nawet otrzymać rany kłutej - tężcem można się zarazić nawet przez niewielkie pęknięcie lub zadrapanie na skórze.

#10 Używamy tylko 10% naszego mózgu

unsplash
unsplash

Według neurologa Johna Henleya "Dowody wskazują na to, że w ciągu jednego dnia wykorzystujemy 100 procent mózgu". Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii obrazowania, naukowcy mogą zobaczyć, że mózg jest w ciągłym działaniu, nawet gdy człowiek śpi.

Wierzyłeś w któryś z tych mitów?