DIYTak zrobisz dyniowe straszydło na Halloween. Dzieciaki będą zachwycone

Tak zrobisz dyniowe straszydło na Halloween. Dzieciaki będą zachwycone

jak zrobić dynię na Halloween, fot. Getty Images
jak zrobić dynię na Halloween, fot. Getty Images
09.10.2023 11:49

Kiedyś dyniowe lampiony, wystawiane przed domy 31 października, widywaliśmy tylko w filmach. Dziś coraz częściej sami chcemy udekorować domy w ten sposób. Podpowiadamy, jak zrobić na Halloween dynię, która będzie klimatyczną ozdobą na najstraszniejszą noc w roku.

Halloween to zwyczaj, który zrodził się w Irlandii ponad 6 tys. lat temu. Żyjące tam plemiona Celtów wierzyły, że w nocy z 31 października na 1 listopada zaciera się granica między światami żywych i umarłych, a ci ostatni wracają na ziemię, by siać spustoszenie. Zakładanie masek i kostiumów miało być sposobem na przegonienie upiorów. Dziś ta starożytna tradycja jest praktykowana głównie dla zabawy i chętnie przejmują ją społeczności kolejnych krajów. Od jakiegoś czasu przebierańcy pojawiają się również w Polsce. Coraz więcej osób chce też wiedzieć, jak zrobić dynię, która będzie klimatyczną ozdobą na Halloween.

Dlaczego dekoracje na Halloween robi się z dyni?

Tradycja robienia lampionów na Halloween (jak samo święto) zrodziła się w Irlandii. Te proste ozdoby symbolizowały pokutujące dusze, a według legendy szczególnie jedną konkretną — skąpca Jacka, który nie został wpuszczony ani do nieba, ani do piekła.  Pierwotnie lampiony na 31 października robiono z buraków lub rzepy. Dopiero w XIX w., kiedy rzesze Irlandczyków wyemigrowały z powodu głodu do USA, uznano, że lepiej nadają się do tego dynie. Nie było to zresztą przypadek. Amerykańscy farmerzy wycinali w tych warzywach wzory, by w ten sposób świętować zakończenie zbiorów. Z połączenia tych dwóch zwyczajów narodził się ten, który dziś coraz chętniej praktykuje się nie tylko w USA i Irlandii, ale także w wielu innych krajach, w tym w Polsce.

Jak zrobić dynię na Halloween? Fot. Freepik
Jak zrobić dynię na Halloween? Fot. Freepik

Jak wydrążyć dynię?

Przygotowania do Halloween zacznij od wyboru dyni. Ponieważ w środku ma stanąć świeczka, musisz postawić na odpowiednio duży egzemplarz, by płomień nie spalił jej wnętrza. Kształt nie ma aż takiego znaczenia. Dynia może zarówno być okrągła, jak i nieco spłaszczona. Kolejnym krokiem jest wydrążenie jej. Nie jest to trudne zadanie. Najpierw odkrój nożem górną część. Następnie wyciągnij z warzywa miąższ oraz pestki. Możesz robić to łyżką lub nożem. Dobór narzędzia zależy od twojej wygody. Przy wyjmowaniu miąższu uważaj, by nie uszkodzić górnej części dyni. Jeśli przypadkiem zwiększysz otwór, "czapeczka" może wpadać do środka. Na zakończenie przymierz ją i sprawdź, czy leży prawidłowo. Jeśli tak, dynia jest gotowa do tego, by zmienić się w halloweenowego potwora.

Jak zrobić dynię na Halloween? Fot. Freepik
Jak zrobić dynię na Halloween? Fot. Freepik

Jak zrobić dynię na Halloween?

Tak naprawdę wygląd dyni na Halloween zależy tylko od twojej wyobraźni i zdolności plastycznych. Weź marker lub cienkopis i narysuj z jednej strony dyni jej twarz. Im bardziej upiorna lub zabawna — tym lepiej! Pamiętaj, że oczy, nos i usta dyni muszą mieć kształt, który będziesz w stanie wyciąć za pomocą noża (pojedyncze kreski nie wchodzą w grę). Ponieważ halloweenowa dynia ma pełnić funkcję lampionu, otwory powinny też być odpowiednio duże, by wydostawało się przez nie sporo światła. Po naszkicowaniu twarzy dyniowego straszydła niewielkim, ale ostrym nożem, wytnij oczy, nos i usta. Ozdoba na najstraszniejszą noc w roku jest już prawie gotowa. Wystarczy ją zabezpieczyć i umieścić w środku świeczkę.

Jak zabezpieczyć dynię na Halloween?

Zabezpieczenie dyni pozwoli uniknąć czernienia i marszczenia się miąższu w miejscach nacięć. Jeśli chcesz, by twoja halloweenowa ozdoba ładnie pachniała, możesz też posmarować otwory mielonym cynamonem lub gałką muszkatołową. Na koniec wstaw do środka świeczkę i zapal ją. Gotowe! Właśnie stworzyłeś wyjątkową dynię na Hlloween.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także