Domowy sposób na mole. Wrzuć do szafy, a już się nie zbliżą

Szafa
Szafa
Źródło zdjęć: © Pixabay

11.05.2024 17:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mole odzieżowe stanowią prawdziwy problem i zmorę naszych szaf. Często nie jesteśmy świadomi ich obecności aż do momentu, gdy zauważymy uszkodzone przez nie ubrania. Na szczęście, możemy się ich skutecznie pozbyć, stosując wyjątkowo prosty sposób.

Mole odzieżowe to uporczywe szkodniki, które przemieszczają się po naszych szafach i garderobach, powodując znaczne straty. W przeciwieństwie do innych insektów, które mogą wnikać do naszych domów, te nie interesują się żywnością. Zamiast tego intensywnie żerują na naturalnych materiałach takich jak wełna, jedwab, bawełna i len. Często dowiadujemy się o nich dopiero po znalezionych uszkodzeniach na ubraniach, dywanach czy pościeli. Wtedy warto działać jak najszybciej, żeby uchronić się przed kolejnymi startami. Jednak często nie jest to łatwe.

Jak jeszcze rozpoznać mole?

Oprócz dziur w tkaninach możemy zaobserwować latające owady, przypominające ćmy. Dodatkowym znakiem obecności molów są ich larwy – małe, białe gąsienice z brązowymi główkami, które mogą być widoczne na ubraniach lub w kątach szaf. Można także zauważyć drobne kokony lub obecność delikatnego, pudrowego pyłu na ubraniach.

Jak walczyć z Molami?

Walka z molami odzieżowymi może okazać się wyzwaniem, gdyż te zawzięte insekty często wracają na miejsce żeru. Dodatkowo jeśli nie wyeliminujemy ich wszystkich w pierwszym podejściu i przegapimy choćby małe larwy, walka zacznie się od nowa. Ważne jest więc, aby nie tylko pozbyć się moli, ale skutecznie je odstraszyć od naszych szaf. Na szczęście, istnieją efektywne metody, które pomogą nam wyeliminować nieproszonych gości oraz uniemożliwić im powrót. Niezwykle ważne będą tutaj środki odstraszające na bazie naturalnych składników, takie jak suszona lawenda, cedr, szałwia oraz goździki.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej, pod materiałem wideo.

Jak wykonać domowe środki na mole

Specjalistyczne preparaty przeciw molom są dostępne w wielu sklepach, ale gdy nie chcemy wydawać na nie pieniędzy, możemy też samodzielnie przygotować skuteczne roztwory w naszych domach. Do tego wystarczy nam folia aluminiowa oraz zioła takie jak suszona lawenda i mięta. Dzięki nim stworzysz naturalny odstraszacz na mole.

Z folii aluminiowej wycinamy mniejsze, kwadratowe fragmenty, o wymiarach na przykład 10x10 cm. Przygotujmy ich co najmniej dziesięć. Na każdy kwadrat wysypujemy po 1 łyżeczce lawendy i 1 łyżeczce suszonej mięty. Te zioła znajdziemy w sklepie, ale można je też hodować samemu np. na balkonie lub na parapecie. Mogą one wtedy zawsze przydać się w domu, nie tylko podczas walki ze szkodnikami.

Kwadraty z ziołami składamy ostrożnie, dbając o to, by nic nie wysypało się na zewnątrz, i zabezpieczając odpowiednio ich brzegi. Używając wykałaczki, robimy w nich 10 małych otworów, co umożliwi uwalnianie się zapachu ziołowego, który odstrasza mole. Ułożone w strategicznych miejscach naszych szaf lub szuflad, kwadraty te będą skutecznym zabezpieczeniem przed molami.

Jak jeszcze możemy pozbyć się moli?

Lawenda użyta do wykonania domowego repelentu ma zdolności odstraszające mole, dzięki którym te intruzi omijają nasze szafy szerokim łukiem. Jednak gdybyśmy zauważyli obecność tych szkodników, konieczne jest dokonanie generalnych porządków – przegląd ubrań w szafach i ich gruntowne sprzątanie. Jest to ważne, aby pozbyć się wszystkich moli, nawet niewidocznych na pierwszy rzut oka larw.

Warto również dokładnie umyć wnętrze szaf roztworem wody z octem i kilkoma kroplami olejku lawendowego. Po zakończeniu porządków, w każdym zakątku naszego domu umieśćmy nasze cudownie pachnące domowe kulki przeciwko molom, aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. To metoda, która naprawdę działa!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także