Zatkał ci się zlew? Sprawdź, jak odetkać go domowym sposobem

Zatkał ci się zlew? Sprawdź, jak odetkać go domowym sposobem

Zatkał ci się zlew? Sprawdź, jak odetkać go domowym sposobem
Źródło zdjęć: © freepik
10.05.2024 15:30

Zatkany odpływ umywalki w kuchni lub łazience to problem, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Aby go rozwiązać nie zawsze, trzeba jednak wzywać hydraulika. Często da się odetkać zlew przy użyciu domowych metod. Jak to zrobić? Wystarczy sięgnąć po tabletki dostępne w każdej aptece.

Zlew może zostać zatkany przez włosy, mydło, tłuszcz i resztki pożywienia. Do powstania zatoru przyczyniają się także takie produkty jak chusteczki, watki kosmetyczne, czy plastry. Czasami nawet drobne zaniedbania mogą sprawić, że odpływ zostanie zapchany. Czy do zatkanego odpływu w łazience lub kuchni trzeba koniecznie wzywać hydraulika? Zanim się to zrobi, warto zastosować domową metodę, która jest bezpieczna i zarazem efektywna.

Soda oczyszczona i ocet pomogą ci w zlikwidowaniu zatoru

Kiedy w trakcie brania prysznica zorientujesz się, że woda nie odpływa, to jasny sygnał, że masz do czynienia z zatkanym odpływem. Tego typu problemy najczęściej wynikają zaniedbań. Mogą one jednak dotknąć każdego i pojawić się nawet w perfekcyjnie utrzymanym domu.

Aby temu zapobiec, najlepiej jest regularnie czyścić odpływ. Nie ma jednak potrzeby wydawania pieniędzy na drogie środki. Wystarczy, że raz w tygodniu zastosujesz mieszankę złożoną z jednej paczki sody oczyszczonej i szklanki gorącego octu. Składniki tej mieszanki wchodzą bowiem ze sobą reakcję i tworzą aktywną pianę, która usuwa brud. Ten sposób działa dobrze zarówno w przypadku rur w łazience, jak i kuchni. Należy jednak zaznaczyć, że mieszanka ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku mniejszych zatorów wywołanych przez organiczne zanieczyszczenia.

Tekst kontynuowany jest poniżej materiału wideo.

O zatkanie opływu w łazience naprawdę nie jest trudno. Właściwie codziennie gromadzą w nim resztki odżywki i mydła, a także włosy. W przypadku wywołanych przez nie zatorów soda i ocet mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie chemikaliów odblokowujących rury. Należy uważać przy ich stosowaniu - są one co prawda efektywne, ale niekoniecznie bezpieczne. Zawierają najczęściej silne substancje chemiczne, których działanie może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Co więcej, użycie nieodpowiednich środków grozi uszkodzeniem instalacji.

Chcesz usunąć włosy zalegające w rurach? Użyj aspiryny i octu

Czy da się w takim razie rozpuścić włosy zalegające w rurach przy użyciu domowych metod? Istnieje prosty i skuteczny sposób, który pozwoli uporać się z tym problemem. Aby tego dokonać, będziesz potrzebował aspiryny i octu. Najpierw powinieneś wsypać do zapchanego odpływu dwie do trzech rozdrobnionych tabletek aspiryny, a następnie zalać je szklanką gorącego octu.

Po zaaplikowaniu takiej mieszanki usłyszysz zazwyczaj bulgotanie, z rur zaś wydobędzie się nieprzyjemny zapach. Nie powinieneś się tym martwić, ponieważ świadczy o tym, że mieszanina działa. Po 15 minutach od jej wlania spłucz odpływ szklanką wrzątku. Kombinacja aspiryny z octem skutecznie usunie zanieczyszczenia oraz złagodzi nieprzyjemny aromat z rur.

Jak zapobiec powstawaniu zatorów w odpływie?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym unikniesz zatorów w zlewie. Oto kilka z nich:

  1. Używanie sitka: Umieszczenie sitka w zlewie może skutecznie zapobiec przedostawaniu się do rur dużych resztek jedzenia, włosów i innych odpadów, które mogą spowodować zatory.
  2. Unikanie wylewania tłuszczów do zlewu: Tłuszcze i oleje powinny być wyrzucane do odpadów organicznych lub przechowywane w zamkniętym pojemniku do utylizacji. W rurach tłuszcze te mogą stwardnieć, tworząc trudne do usunięcia zatory.
  3. Regularne inspekcje: Sprawdzanie stanu rur i instalacji może pomóc w wykrywaniu potencjalnych problemów, zanim przekształcą się one w poważne zatory. W razie potrzeby zaś warto skonsultować się z profesjonalnym hydraulikiem.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także