Co pić tuż po przebudzeniu? Poznaj zdrowe napoje do spożywania na czczo

Co pić tuż po przebudzeniu? Poznaj zdrowe napoje do spożywania na czczo

Co pić tuż po przebudzeniu? Poznaj zdrowe napoje do spożywania na czczo
Źródło zdjęć: © pexels
10.05.2024 16:47, aktualizacja: 14.05.2024 08:02

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić rano po obudzeniu, jest uzupełnienie płynów w organizmie. Po 7-8 godzinach snu nasze ciało może bowiem być nieco odwodnione. Na początek najlepiej zdecydować się na szklankę wody. Dzień można zacząć także innym napojem. Dobrze jest jednak dowiedzieć się wcześniej, które z nich będą miały dobroczynny wpływ na nasz organizm, a których lepiej unikać.

Woda, kawa, czy może herbata - od którego z tych napojów najlepiej zacząć dzień? Który z nich najlepiej nadaje się do picia na pusty żołądek, zaraz po obudzeniu? W poniższym artykule znajduje się zestawienie napojów, które rano skutecznie nas "rozruszają", a także przyczynią się do pobudzenia naszego metabolizmu. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że żaden napój nie zastąpi zdrowej diety, nie dostarczy nam bowiem wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Treść artykułu kontynuowana jest poniżej umieszczonego materiału wideo

Woda rano? Sięgajmy po tę niegazowaną

Po przebudzeniu pierwsze, co powinniśmy zrobić, to wypić szklankę niegazowanej wody. Jest to najlepsza z dostępnych opcji. Napój jest szczególnie zalecany, ponieważ nie dostarcza kalorii, sprzyja procesowi trawienia oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Spożywanie wody na pusty żołądek stymuluje metabolizm i przygotowuje system trawienny na nadchodzący dzień. Co więcej, woda wspomaga pracę nerek i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Najlepiej pić wodę, która ma temperaturę pokojową.

Zaaplikujmy sobie dużą dawkę witaminy C, pijąc wodę z cytryną

Woda z dodatkiem cytryny również nawadnia i dostarcza energii. Co więcej, oferuje ona więcej elektrolitów niż sama woda. Wspiera proces trawienia poprzez pobudzanie perystaltyki jelit oraz produkcję enzymów trawiennych. Cytryna zawiera również składniki oczyszczające, które mogą wspierać detoksykację organizmu. Jest także źródłem witaminy C, dzięki czemu wspomaga odporność organizmu i korzystnie wpływa na skórę.

Czy kawa pita na pusty żołądek nam nie zaszkodzi?

Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, ma tak cenione przez wielu z nas właściwości pobudzające. Przyspiesza ona metabolizm i wspomaga spalanie kalorii, co może pomóc osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Choć często można usłyszeć opinie, że picie kawy na czczo jest szkodliwe, to nie jest to prawda. Jedynie u niektórych osób zmagających się z problemami takimi jak nadkwasota czy jelito drażliwe wywołuje ona pewien dyskomfort. U osób zdrowych picie kawy na pusty żołądek zazwyczaj nie prowadzi do problemów trawiennych. Należy jednak pamiętać, że kawa wpływa na wchłanianie minerałów np. żelaza, co może być niebezpieczne dla osób na bardziej restrykcyjnych dietach.

Kawa o poranku to dobry wybór, jeśli nie cierpisz na problemy ze strony układu pokarmowego
Kawa o poranku to dobry wybór, jeśli nie cierpisz na problemy ze strony układu pokarmowego © Pixabay

Woda z octem jabłkowym jest zdrowa, ale warto z nią uważać

Wodę z octem jabłkowym najlepiej spożywać na czczo - dzięki temu wzmocni się jej działanie. Ocet jabłkowy jest bogaty w pektyny, które pozytywnie wpływają między innymi na problemy z zaparciami. Ponadto, woda z octem jabłkowym okazuje się pomocna w regulacji poziomu cukru we krwi oraz wspieraniu procesu odchudzania. Lepiej jednak skonsultować regularne stosowanie tego napoju z lekarzem. Można on bowiem podrażniać żołądek i wchodzić w interakcje z niektórymi lekami np. diuretykami czy lekami na cukrzycę, zmieniając ich efektywność.

Jakie są korzyści z picia na czczo siemienia lnianego i kefiru?

Kefir, dzięki zawartości dobrych bakterii probiotycznych, pozytywnie wpływa na zdrowie jelit oraz stymuluje produkcję soków trawiennych i żółci, co skutkuje przyspieszeniem metabolizmu. Siemię lniane to z kolei bogactwo błonnika, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Z ich spożywaniem na czczo powinny uważać jednak osoby, które mają problemy z żołądkiem, mogą one bowiem doświadczyć nieprzyjemnych efektów takich jak wzdęcia czy gazy.

Jakich napojów nie powinno się pić na czczo?

Skoro wiemy już, jakie napoje warto pić na pusty żołądek, to dobrze, abyśmy poznali też te, których lepiej unikać. Oto kilka przykładów napojów, których nie powinno się pić na czczo:

  1. Słodzone napoje gazowane: Napoje gazowane często zawierają duże ilości cukrów prostych, które mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co jest niekorzystne przy pustym żołądku. Ich picie może też prowadzić do wzdęć i dyskomfortu z powodu zawartości dwutlenku węgla.
  2. Zimne napoje: Bardzo zimne napoje mogą wywołać szok systemu trawiennego. Zwłaszcza gdy są pite na pusty żołądek. Mogą powodować też skurcze żołądka i inne niestrawności.
  3. Wysoko kwasowe soki (np. sok pomarańczowy, sok z pomidorów): Wysoko kwasowe soki (np. sok pomarańczowy, sok z pomidorów): Soki o wysokiej zawartości kwasów mogą nasilać produkcję kwasu żołądkowego, co będzie prowadzić do dyskomfortu, zwłaszcza u osób z wrażliwym żołądkiem lub cierpiących na wrzody.
  4. Napoje energetyczne: Te napoje często zawierają dużą ilość kofeiny i cukru. Dlatego ich picie na pusty żołądek może przyczyniać się do niestabilności poziomu cukru we krwi, nadmiernej stymulacji i dehydratacji.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także