Wlej zamiast płynu do płukania. Prosty trik na świeże ubrania bez detergentów
Jeśli po praniu czujesz nieprzyjemny zapach z pralki, a kolory ubrań bledną, mamy rozwiązanie. Zastąp płyn do płukania specyfikiem dostępnym w każdym markecie. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów i elektryzujących się ubrań.
Obecny stan środowiska naturalnego budzi poważne zaniepokojenie. Obserwujemy wzrost temperatur, a ekolodzy alarmują, że to dopiero początek problemów. Jednym ze sposobów na zmianę jest zastępowanie sztucznych detergentów naturalnymi. Wybierz środki czystości przyjazne dla środowiska, które działają równie skutecznie, jak te dostępne w drogeriach.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych detergentów, ale równie skuteczne mogą być domowe i naturalne środki. Dodatkowo często domowe środki okazują się tańsze. Jakie alternatywy dla płynu do płukania i proszku do prania warto wypróbować?
Ocet zamiast płynu do prania?
Dostępny jest we wszystkich sklepach, a cena butelki octu spirytusowego waha się od 2 do 5 złotych. Ocet ma właściwości odkażające, wybielające i zmiękczające. Idealnie nadaje się jako zamiennik gotowych płynów do płukania. Jak go stosować? Wymierz 50-100 ml octu, wlej bezpośrednio do przegródki na zmiękczacz i uruchom preferowany program prania. Martwisz się, że na ubraniach pozostanie zapach octu? Zapach tego specyfiku po wyschnięciu ubrań powinien sam wyparować. Jednak jeżeli nadal jest dla ciebie problematyczny, to dodaj do octu kilka kropel olejku eterycznego, a po wypraniu twoje ubrania od razu będą świeże i pachnące.
Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo
Jak wywabić plamy z obrusa? Kilka domowych i sprawdzonych sposobów
Stosowanie octu sprawia, że tkaniny stają się bardziej miękkie, nie elektryzują się i nie blakną. Może być używany do prania tkanin w różnych kolorach - czy to ciemnych, jasnych czy barwnych. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym, ocet eliminuje bakterie zarówno z ubrań, jak i z samej pralki, zapobiegając nieprzyjemnym zapachom.
Ocet na plamy?
Ocet również skutecznie usuwa plamy. Radzi sobie świetnie z tymi po kawie, winie, a nawet tuszu. Jednak przy większych zabrudzeniach niezbędne może okazać się naniesienie octu bezpośrednio na plamę, a następnie wypranie poplamionej tkaniny. Ocet działa jako naturalny rozpuszczalnik, który może penetrować plamę, rozbijając jej strukturę, co ułatwia jej usunięcie podczas prania.
Co zamiast proszku do prania?
Proszki do prania często są pełne agresywnych składników chemicznych, które mają potencjał uczuleniowy. Alternatywą może być domowej produkcji proszek, który zrobisz z trzech łatwo dostępnych składników. Potrzebujesz sody oczyszczonej, boraksu i płatków mydlanych. Wystarczy, że połączysz je w proporcji 1:1. Taka mieszanka, używana w ilości 50g na pranie, zapewni twoim ubraniom miękkość i czystość. Jest to łatwy, ekonomiczny i ekologiczny sposób, który sprawdzi się przy różnych kolorach tkanin. Dodatkowo taki proszek powinien być odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze.