Działa na zdrowie i uspokaja, ale mało kto o tym wie. Rośnie w całej Polsce

Akacja
Akacja
Źródło zdjęć: © Pixabay

13.05.2024 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Akacja, ceniona za piękny wygląd i urzekający zapach, jest także źródłem cennych składników korzystnie wpływających na samopoczucie i wygląd. Z suszonych kwiatów akacji można przygotować wiele produktów – od aromatycznych herbat, przez relaksujące kąpiele, aż po smaczne dodatki do potraw, takie jak konfitury.

Nie musisz szukać drogich i skomplikowanych sposobów na poprawę swojego zdrowia oraz urody. Sekret tkwi w przepięknych kwiatkach akacji, szczególnie tych pochodzących z robinii akacjowej. Odkryj, jak te kwiaty mogą pomóc ci w dążeniu do wewnętrznej harmonii i naturalnego piękna. Dodatkowo są one łatwo dostępne i nie musisz wydawać na nie pieniędzy.

Zobacz też wideo, które znajdziesz niżej w tekście

Jakie działanie mają kwiaty akacji?

Kwiaty tej rośliny mają wiele zdrowotnych korzyści. Działają przeciwzapalnie, wspierają pracę nerek oraz przyczyniają się do lepszego przepływu żółci. Dodatkowo wspierają układ trawienny. Ułatwiają wypróżnienia i poprawiają procesy trawienne. Kolejny zdrowotnym działaniem kwiatów akacji jest zwalczanie stresu. Herbata z kwiatów akacji uspokaja, wspomaga sen i pomaga redukować napięcie nerwowe.

Dodatkowym atutem kwiatów akacji jest wyjątkowy aromat. Charakteryzują się on słodkawym, kwiatowym zapachem, jest idealny do zastosowań w aromaterapii. Z kolei łatwa dostępność tych roślin w parkach i lasach sprawia, że ich zbieranie jest proste i wygodne.

Co zrobić z kwiatów akacji?

Z kwiatów akacji możesz przygotować herbatę. Łyżkę świeżych lub suszonych kwiatów akacji zalewamy gorącą wodą (szklanka) i pozostawiamy na kwadrans. Dobrze jest pić ją ciepłą, 2 do 3 razy dziennie. Kwiaty te mogą być też wspaniałym dodatkiem do kąpieli. W wannie pełnej ciepłej wody należy rozpuścić 2-3 szklanki naparu z płatków akacji. Relaksować się w takiej kąpieli powinniśmy przez 15-20 minut. Kolejny sposób na wykorzystanie akacji to przygotowanie odświeżającej mgiełki. Napar z płatków akacji wlewamy do buteleczki z rozpylaczem, dodajemy trochę octu jabłkowego i używamy do odświeżania twarzy czy ciała.

Akacja w kuchni

Kwiaty akacji można dodawać do różnorodnych wypieków, takich jak ciasta drożdżowe czy biszkopty, a także do lodów i innych deserów. Oprócz tego możemy z nich tworzyć konfitury. Płatki akacji gotujemy w cukrowym syropie do zgęstnienia, a potem umieszczamy w słoikach i konserwujemy.

Gdzie zbierać kwiaty akacji?

Zbierając kwiaty akacji, wybieraj suchy i słoneczny dzień. Zrywaj je delikatnie, by nie uszkodzić kruchych płatków, najlepiej w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg. Po przyniesieniu ich do domu należy oddzielić płatki od szypułek i położyć na ręczniku papierowym, aby wyschły. Jest to ważne ponieważ umożliwia dalsze przechowywanie tych kwiatów.

Co dalej z kwiatami akacji?

Suszenie kwiatów najlepiej przeprowadzać w suszarce do grzybów lub tradycyjnie na strychach i w szopach, w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza, ustawiając je na kratkach czy sitkach, aby miały swobodny dostęp do powietrza. Przechowuj suszone kwiaty w ciemnym i suchym miejscu umieszczone w szczelnych pojemnikach.

Uważaj na liście akacji

Warto pamiętać, że tylko kwiaty akacji mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i mogą być używane w kuchni. Inne części rośliny, takie jak liście, łodygi czy kora, nie tylko nie przynoszą korzyści zdrowotnych, ale mogą również szkodzić, gdyż zawierają substancje trujące. Dlatego zbierając kwiaty akacji, należy uważać, aby przypadkiem nie zabrać do domu tych potencjalnie szkodliwych części.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także