Ten pająk tworzy wielkie sieci w ogrodach. Zobacz, co robić, gdy go znajdziesz

Ten pająk tworzy wielkie sieci w ogrodach. Zobacz, co robić, gdy go znajdziesz
Źródło zdjęć: © Pixabay

13.05.2024 13:20, aktual.: 14.05.2024 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lejkowiec labiryntowy to pająk często spotykany w naszych ogrodach. Jest on ważny dla ekosystemu i może pomóc nam w ogrodzie. Jego sieci, rozciągają się aż na pół metra. Dzięki nim trudno przeoczyć jego obecność, mimo że jest bardzo szybki.

Lejkowiec labiryntowy jest łatwo rozpoznawalny dzięki swoim imponującym sieciom. Pająki te znane są z błyskawicznych ataków, co czyni je skutecznymi łowcami. Sprawdź, czym wyróżnia się lejkowiec labiryntowy, aby móc łatwo rozpoznać go w swoim ogrodzie.

Charakterystyczna sieć lejkowca labiryntowego

Podczas porannego spaceru po ogrodzie często można dostrzec sieć, która jest wizytówką tego pająka. Jak rozpoznać czy pajęczyna należy do lejkowca? Jest ona o wiele większa niż te tworzone przez większość pająków w Polsce. Łatwo jest więc ją zauważyć. Obecność takiej sieci świadczy o zamieszkaniu na twojej działce lejkowca labiryntowego.

Pająk ten nie należy też do najmniejszych. Osiąga długość do 14 mm. Posiada przy tym rozbudowany aparat jadowy, składający się z silnych szczękoczułków i gruczołów produkujących jad. Dzięki temu szybko i efektywnie poluje na swoje ofiary.

Jak wygląda lejkowiec labiryntowy?

Pająk ten ma długie nogi i jasnobrązowe ubarwienie z dwoma czarnymi pasami na odwłoku. Często zasiedla przydomowe ogrody, rozciągając sieci zazwyczaj nisko w krzakach, ale czasami także wyżej, na przykład w żywopłotach.

Informacje dotyczące tematu będą kontynuowane po zamieszczonym materiale filmowym

Owady takie jak chrząszcze czy pluskwiaki często stają się jego pożywieniem. Pająk ten nie stroni również od koników polnych, które nieraz wpadają prosto w jego sieć. Jego ofiary nie mają ani chwili na ucieczkę. Reaguje on błyskawicznie, gdy tylko wyczuje wibracje na swojej sieci, a czas tej reakcji wynosi zaledwie 160 milisekund.

Lejkowiec labiryntowy wykazuje strach przed ludźmi, na ich widok niezwłocznie wycofuje się do swojej sieci. Jednak kiedy poczuje się silne zagrożony, może użyć jadu do ukąszenia, ale dla ludzi nie jest on zazwyczaj niebezpieczny, chyba że występuje uczulenie, które może spowodować ból i reakcję alergiczną.

Dlaczego warto nie niszczyć sieci lejkowca?

Mimo że sieci lejkowca mogą wydawać się nieatrakcyjne i często zawierają resztki niedojedzonych owadów, nie należy ich niszczyć. Dzięki obecności tego pająka możemy pozbyć się wielu uciążliwych owadów. Mimo jego rozmiarów i jadowitości pająk ten nie stanowi zagrożenia dla człowieka i zwykle szybko ucieka przed ludźmi.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także