Do którego kontenera powinna trafić torba po pieczywie? Sprawdź, czy wyrzucasz ją prawidłowo

Segregacja odpadów może wydawać się na pozór stosunkowo prosta. Jednak w przypadku niektórych odpadów, takich jak torby po pieczywie, sprawa się komplikuje. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie powinny być one wrzucane do kontenerów przeznaczonych na papier. Powodem jest foliowym "wizjer", który posiadają te torby.

Do którego kontenera powinna trafić torba po pieczywie? Sprawdź, czy wyrzucasz ją prawidłowo
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

W ostanie czasie wzrasta liczba samorządów lokalnych, które zaczęły nakładać sankcje na mieszkańców nieprawidłowo segregujących śmieci. Skutkować to może w efekcie podwyższeniem opłat za odpady. W niektórych przypadkach za wyrzucanie śmieci do złych kontenerów można dostać nawet mandat od Straży Miejskiej. Pokazuje to, jak ważne jest właściwe podejście do segregacji. Czasem mimowolnie możemy popełnić błąd, który okaże się kosztowny, jak ma to miejsce w sytuacji z torebkami po pieczywie.

Dlaczego nie należy wyrzucać torebek po pieczywie do pojemnika na papier?

Prawidłowa segregacja odpadów wydaje się dziecinnie prosta. Wymaga ona jednak odpowiedniej wiedzy. Istnieją odpady, które niekoniecznie powinniśmy umieszczać tam, gdzie byśmy tego oczekiwali. Wynika to przede wszystkim z zasad związanych z recyklingiem materiałów.

Wiele osób zapytanych o to, do jakiego kontenera powinny trafić papierowe torebki po pieczywie, wskazałoby najprawdopodobniej na kontener na papier. Przekonanie to jest jednak błędne.

Obowiązkowa segregacja śmieci? Tego chcą samorządy

Jak się okazuje, torebki na papier nie można poddać recyklingowi, co ma związek z chemicznymi dodatkami, które są w niej zawarte. Z tego powodu powinna ona zostać umieszczona w pojemniku na odpady zmieszane. Jak wyjaśnia bowiem Warszawski Zakład Segregacji Odpadów, papier zanieczyszczony chemicznymi dodatkami nie kwalifikuje się jako czysty papier.

Do jakiego kontenera powinno trafić pudełko po pizzy?

Torebka po pieczywie to tylko jeden z kilku przykładów produktów, które często trafiają do nieodpowiedniego kosza. Podobny problem występuje z pudełkami po pizzy, które, mimo że wykonane z kartonu, nie nadają się do recyklingu. Powodem jest to, że często zabrudzone jest ono tłuszczem. To jednak niejedyny haczyk związany z tym opakowaniem. Przed wyrzuceniem takiego pudełka, należy usunąć z jego wnętrza folię aluminiową i umieścić ją w pojemniku na plastik.

Jakie kary grożą za nieodpowiednią segregację odpadów?

W Polsce za nieprawidłową segregację odpadów grożą różnorodne kary finansowe, które są zależne od konkretnej sytuacji oraz miejsca zamieszkania. Kary te mogą przybierać formę zarówno sankcji administracyjnych, jak i podwyższonych opłat za zarządzanie odpadami. Jak zostało już wspomniane w przypadku nieodpowiedniego segregowania odpadów, samorządy mogą nałożyć na właścicieli nieruchomości podwyższone opłaty, które mogą wynosić od dwukrotności do czterokrotności standardowej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Kontrole prawidłowości segregacji śmieci mogą być przeprowadzane przez firmy wywozowe, samorządy, a także straż miejską, która ma prawo nałożyć mandaty do 500 zł za niewłaściwe segregowanie odpadów​. W przypadku bloków mieszkalnych i wspólnot mieszkaniowych nieprawidłowa segregacja odpadów jednego mieszkańca może prowadzić do nałożenia podwyższonych opłat na całą wspólnotę przez lokalny samorząd Zdarzały się przypadki, w których kary te wynosiły nawet 90 tys. zł.