Newsy10 popularnych przekonań, w które jeśli jeszcze wierzysz, to wiedz, są to mity

10 popularnych przekonań, w które jeśli jeszcze wierzysz, to wiedz, są to mity

Większość z nas słyszała przynajmniej o części z nich i jest przekonana, że owe "fakty" są prawdziwe. Uważaj, bo ten artykuł może zrujnować jakieś Twoje przekonanie z dawien dawna...

10 popularnych przekonań, w które jeśli jeszcze wierzysz, to wiedz, są to mity
Manuel

06.04.2022 11:18

Oto garść popularnych przekonań, które nie są prawdziwe.

#1 Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu

unsplash
unsplash

Według astronautów mur można zobaczyć tylko będąc na tzw. niskiej orbicie - i to tylko w określonych warunkach pogodowych. Jednym z powodów, dla których mur jest trudny do rozpoznania, jest fakt, że został on zbudowany z materiałów, które mają podobne kolory do innych elementów krajobrazu. Ponieważ kontrast jest niewielki, prawie niemożliwe jest dostrzeżenie go z orbity.

#2 Słuchanie Mozarta sprawi, że Twoje dziecko będzie mądrzejsze

unsplash
unsplash

Teoria ta, zwana "efektem Mozarta", powstała w wyniku badań przeprowadzonych przez psycholog Frances Rauscher, która stwierdziła, że słuchając Mozarta, studenci osiągali lepsze wyniki w zadaniach wymagających rozumowania przestrzennego i abstrakcyjnego. Jak wynika z licznych badań, słuchanie muzyki w ogóle prowadzi do tymczasowej poprawy zdolności poznawczych i rozumowania abstrakcyjnego. Jednak to nie Mozart jest szczególnie wyjątkowy - ale cała muzyka, a nawet niektóre książki wydają się zapewniać tymczasowy wzrost zdolności poznawczych.

#3 Strusie chowają głowy w piasek

unsplash
unsplash

Tak naprawdę te ptaki nie są aż takie strachliwe i potrafią nieźle się bronić, gdy są zagrożone. Nigdy nie chowają głowy w piasek, ale zdarzają się jednak sytuacje, w których struś w odpowiedzi na jakąś sytuację opada na ziemię i przyciska swoje ciało do podłoża.

#4 Grosik zrzucony z wieżowca może cię zabić

unsplash
unsplash

Mitem, który od dziesięcioleci krąży na lekcjach fizyki, jest teoria, że jeśli rzucisz grosik ze szczytu wieżowca, to wysokość i prędkość jaką osiągnie będzie tak wielka, że może zabić osobę którą trafi. Teoria ta została obalona przez profesora fizyki Louisa Bloomfieda, który stworzył balon helowy wyrzucający grosze z bardzo dużej wysokości. Według profesora, grosze są zbyt "niestabilne aerodynamicznie", co przekłada się na to, że nie osiągają dużej prędkości i nie stanowią poważnego zagrożenia niezależnie od wysokości. Naukowiec ostrzega jednak, że inne, bardziej aerodynamiczne przedmioty, takie jak długopisy mogą być niebezpieczne.

#5 Dotknięcie ropuchy spowoduje pojawienie się brodawek

unsplash
unsplash

Brodawki na ropuchach to w rzeczywistości gruczoły jadowe, które mogą wydzielać niebezpieczną toksynę. Ich dotknięcie może spowodować problemy zdrowotne, ale nie przełoży się bezpośrednio na powstanie brodawek.

#6 Diamenty pochodzą z węgla

unsplash
unsplash

Większość ludzi uczy się na lekcjach, że diamenty powstały z węgla. Nie jest to prawdą. Węgiel powstał w wyniku rozkładu roślin lądowych, które zaczęły rosnąć długo po powstaniu diamentów.

#7 Mocz neutralizuje użądlenia meduz

unsplash
unsplash

Według naukowców mocz może w rzeczywistości powodować, że pozostałe w skórze żądła meduzy uwolnią jeszcze więcej jadu, powodując jeszcze większy ból. Na to miejsce należy użyć octu, a nie moczu. Następnie za pomocą pęsety należy usunąć ze skóry pozostałości po "spotkaniu" z meduzą.

#8 Oposy śpią do góry nogami

unsplash
unsplash

Choć może to wyglądać uroczo, prawdziwe, dorosłe oposy nie są w stanie utrzymać ciężaru swojego ciała za pomocą samego ogona. Oposy mają ogon na tyle giętki, że mogą go owinąć wokół gałęzi, co pomaga im się ustabilizować, gdy są na drzewie. Chociaż ogon nie pomaga im podczas snu, może być używany do przenoszenia materiałów do budowy gniazd i jedzenia.

#9 Ludzka krew może być niebieska

unsplash
unsplash

Krew płynąca w naszych żyłach może wydawać się niebieska - gdy światło pada na skórę - ale jest to wynik złudzenia optycznego. W rzeczywistości ludzka krew jest zawsze czerwona ze względu na obecność hemoglobiny.

#10 Przecięta dżdżownica zregeneruje się w dwie dżdżownice (w pewnym sensie to rzeczywiście możliwe!)

unsplash
unsplash

Jeśli ogon dżdżownicy zostanie odcięty, dżdżownica może zregenerować się, może odrosnąć jej nowy ogon. Jeśli natomiast odcięta zostanie przednia część, w której znajduje się głowa i ważne organy, dżdżownica zazwyczaj umiera. Płazińce mogą jednak odrastać z każdej odciętej części ciała - z ogona może wyrosnąć głowa, więc przynajmniej teoretycznie z przeciętej na 3 części dżdżownicy mogą odrodzić się 3 nowe, ale w praktyce przypuszczalnie jedna część dżdżownicy zdoła się zregenerować, albo też robak ten całkowicie umrze.

Wierzyłeś w któryś z powyższych mitów?