PoradyLajfhaki10 zaskakujących zastosowań płynu do zmiękczania tkanin. Przyda się nie tylko podczas prania

10 zaskakujących zastosowań płynu do zmiękczania tkanin. Przyda się nie tylko podczas prania

10 zaskakujących zastosowań płynu do zmiękczania tkanin. Przyda się nie tylko podczas prania
Katarzyna

27.05.2022 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewnie często używasz płynu do płukania tkanin kiedy chcesz, aby Twoje ubrania były pachnące i miękkie. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że możesz zastosować go także w innych sytuacjach?

Oto tylko kilka przykładów kiedy detergent przyda Ci się w pracach domowych.

#1 Pędzle do malowania

Usuwanie farby może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli chcesz pozbyć się jej z włosia pędzla, który zdążył już zaschnąć.

Aby zapobiec powtórzeniu się tego zjawiska, po malowaniu, przepłucz pędzle w wodzie z kroplą płynu do płukania tkanin. Wytrzyj pędzel do sucha i przechowuj jak zwykle. Przy następnym malowaniu zobaczysz różnicę.

#2 Brud na płytkach i wannie

Na pewno zauważyłaś, że po kąpieli brudna piana zalega na płytkach i wannie. Jeśli nie spłuczesz wanny od razu (a przyznaj się szczerze, nie zawsze to robisz) po pewnym czasie plamy mogą być trudne do wyeliminowania.

Aby ułatwić sobie to zadanie zaaplikuje trochę płynu na plamę i zostaw na minimum 10 minut. Użyj materiałowej szmatki, aby wypolerować powierzchnię.

#3 Czyszczenie różnych powierzchni

Sama woda nie wystarczy żeby utrzymać kurz z dala od różnych powierzchni. Płyn do płukania może zastąpić produkty do usuwania kurzu i sprawi, że Twoje blaty kuchenne, szyby, drzwi prysznicowe, a także inne powierzchnie będą czyste jak nowe.

Wymieszaj 1/4 szklanki płynu do płukania ze szklanką wody, a następnie umieść całość w butelce ze spryskiwaczem. Zaaplikuj niewielką ilość na materiałowej szmatce, a następnie wetrzyj w daną powierzchnię. Na końcu wytrzyj suchą szmatką.

#4 Usuń przypalony tłuszcz

Szorowanie jest męczące, a dodatkowo może uszkodzić Twoje garnki. Jeśli Twoja patelnia lub garnki są przypalone, umieść w nich odrobinę płynu do płukania oraz wodę.

Najpierw napełnij naczynie wodą, a następnie dodaj kilka kropli płynu do płukania tkanin. Taką miksturę pozostaw na około godzinę lub więcej. W ten sposób łatwiej usuniesz brud.

#5 Usuwa lakier do włosów

Nie jest trudno o pozostawienie lakieru na oknach, ścianach, lustrach czy innych użytkowych powierzchniach.

Najprostszym sposobem na usunięcie go jest wyczyszczenie mieszanką z 1 części płynu do płukania i 2 części wody. Rozpyl roztwór na danej powierzchni, a następnie użyj ręcznika papierowego do wytarcia płynu.

#6 Usunie starą tapetę

Twoja tapeta potrzebuje zmiany? Jeśli jesteś gotowy na zdjęcie starej tapety, płyn do płukania tkanin może ułatwić Ci to zadanie.

Dodaj pełną miarkę płynu do płukania do 250 ml wody, a następnie użyj gąbki, aby nałożyć mieszaninę na tapetę. Zanim zaczniesz zdzierać papier odczekaj około 20 minut. Niektóre tapety mają wodoodporną powierzchnię, dlatego też lepiej będzie użyć pędzla z drucianą siatką, aby zeskrobać papier - dopiero później potraktuj ścianę mieszanką.

#7 Powstrzymaj elektryzowanie się materiałów

Czy wiesz, że płyn do zmiękczania tkanin nie tylko zapewnia miękkość ubrań, ale również eliminuje zjawisko statyczne i zapobiega sklejaniu się włókien?

Jeśli chcesz możesz również pozbyć się zjawiska elektryzowania się dywanów, czy trampoliny ogrodowej, natryskując je roztworem ze zmiękczacza. Jedną szklankę płynu do prania zmieszaj z 2,5 l wody, a następnie wlej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem. Lekko spryskaj ją po dywanie. Zostaw dywan na noc, aby wyschnął. Taki zabieg pozwoli Ci cieszyć się nienaelektryzowanym dywanem przez kilka tygodni.

#8 Odstrasza owady

Większość robaków nienawidzi silnych zapachów, dlatego też zmiękczacz do tkanin działa świetnie jako środek odstraszający owady.

Obraz

Jednym z najprostszych sposobów na utrzymanie ich z dala od Twojego domu jest napełnienie butelki z rozpylaczem wodą i kilkoma kroplami płynu do zmiękczania tkanin, a następnie rozpylanie roztworu w miejscach, w których często występują owady.

#9 Odśwież powietrze w domu

Zmiękczacz do tkanin sprawia, że twoje ubrania przez długi czas pachną niesamowicie, dlatego też można użyć go do odświeżenia mieszkania.

Obraz

Wystarczy, że rozcieńczysz jedną część płynu do zmiękczania tkanin i dwie łyżki sody oczyszczonej w dwóch częściach wody, a następnie dodasz całość do butelki z rozpylaczem i rozpylisz niewielką ilość w dowolnym miejscu. Pamiętaj, że niektórzy ludzie są wrażliwi na składniki i silny zapach płynnych do płukania tkanin, więc upewnij się, że używasz takiego odświeżacza w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

#10 Usuwa sierść zwierząt

Oprócz pozbycia się zjawiska elektryzowania tkanin, płyn do prania może pomóc Ci z pozbyciem się sierści zwierząt z dywanów.

Wymieszaj jedną część płynu do zmiękczania tkanin z dwiema częściami wody i rozpyl ją na dywanie przed odkurzaniem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci usunąć sierść zwierzaków.

Znasz jakieś inne nietypowe zastosowanie płynu do płukania? Podziel się tym w komentarzu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także