11 ciekawostek o Ukrainie, które zainteresują każdego i zachęcą do zgłębienia informacji o tym kraju
Ukraina to młode państwo o niełatwej historii. Jest dwa razy większa od Polski, a jej najwyższy szczyt to Howerla (2061 m n.p.m.). Co ciekawe w 2017 roku amerykański aktor Steven Seagal otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy. Wszystko za sprawą tego, że publicznie popierał Władimira Putina.
25.02.2022 | aktual.: 02.03.2022 13:45
1. Barwy narodowe
Flaga Ukrainy to prostokąt podzielony na dwa pasy. Kolor niebieski symbolizuje niebo i pokój. Natomiast barwa żółta to zboże, które jest bogactwem ukraińskiej ziemi.
2. Głębokie metro
W Kijowie są 3 linie metra, które liczą łącznie ponad 67 km. Pierwsza została otwarta w listopadzie 1960 roku. Natomiast stacja Arsenalnaya jest najgłębiej położoną stacją na świecie. Aby się do niej dostać trzeba zjechać na głębokość 105 metrów pod powierzchnię ziemi.
3. Środek Europy
Rachów to niewielkie miasto w południowo-zachodniej Ukrainie. Jest wyjątkowe, gdyż właśnie tam znajduje się geograficzny środek Europy ( 47°56'3" N, 24°11'30" E). Wyznaczyli go jeszcze w w latach 1885-1887 wiedeńscy inżynierowie, którzy brali udział w budowie kolei. W miejscu Geograficznyj Centr Europy ustawiony jest obelisk.
4. Tunel dla zakochanych
Miejscowość Klewań (północno-zachodnia Ukraina) jest wprost wymarzona dla zakochanych. Właśnie tam znajduje się słynny tunel miłości. To w rzeczywistości fragment torów kolejowych (mierzy 3 km) łączących Klewań z Okrzewem. Porastające je drzewa były regularnie łamane przez jeżdżące pociągi. W efekcie gałęzie wygięły się w łuk i utworzyły naturalny tunel.
5. Taniec Kozaków
Hopak to najbardziej znany ukraiński taniec ludowy. Początkowo wykonywali go jedynie mężczyźni, gdyż był tańcem wojennym. Kozacy zaporowscy prezentowali wówczas swoją zręczność, dzielność, a także odgrywali sceny walk (tańczono też z szablami). Hopak jest niezwykle widowiskowy, a tancerze mogą wykazać się w nim swoimi umiejętnościami akrobatycznymi.
6. Piękne banknoty
W 2008 i 2013 roku ukraińska hrywna została uznana za najpiękniejszą walutę na świecie. Do obrotu weszła w 1996 roku.
7. Miłość do kawy
Kawową stolicą Ukrainy jest Lwów. W tym mieście kawiarnie są zlokalizowane właściwie na każdym rogu. Według legendy, ziarna kawy przywiózł do Lwowa w 1683 roku Jerzy Franciszek Kulczycki (żołnierz, tłumacz języka tureckiego). Podczas oblężenie Wiednia, w przebraniu żołnierza osmańskiego, udało mu się wyjść z miasta i skontaktować z księciem Karolem V Leopoldem Lotaryńskim. Za swój wyczyn pozwolono mu zabrać dowolną rzecz z obozu wroga. Kulczycki wziął 300 worków kawy (wszyscy myśleli, że to karma dla wielbłądów) i otworzył w Wiedniu pierwszą kawiarnię. Nie wiadomo czy podobną rzecz udało mu się zrobić we Lwowie, ale faktem jest, że miasto to kocha kawę do dziś.
8. Szkoła
Na Ukrainie obowiązuje 12-stopniowa skala oceniania uczniów. Dzieci zaczynają edukację w wieku 6 lat i trwa ona 12 lat:
- szkoła początkowa - 4 lata,
- szkoła podstawowa (gimnazja) - 5 lat,
- szkoła starsza - (licea, szkoły zawodowe) - 3 lata.
9. Włoski akcent
Pierwsze nuty słynnej pieśni O sole mio („Moje słońce”) zostały napisane w 1898 roku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Eduardo Di Capua (włoski kompozytor) występował wówczas wraz ze swoim ojcem w Odessie. Obserwując zachód słońca nad Morzem Czarnym, dał się porwać nostalgii i napisał pierwsze nuty wzruszającej neapolitańskiej pieśni.
10. Wokół Czarnobyla
W 2015 roku odkryto, że w do czarnobylskiej strefy wykluczenia wracają zwierzęta. Żyje tam już 7 razy więcej wilków niż na innych obszarach Ukrainy. Dodatkowo ptaki bytujące wokół elektrowni, mają mniejsze mózgi od tych, które zamieszkują tereny niedotknięte napromieniowaniem.
11. Tradycyjna koszula
Podstawowym elementem ludowego stroju ukraińskiego jest wyszywanka. To koszula pokryta haftem. W zależności od regionu, ma on swoje unikatowe znaczenie. Na Wołyniu wykonuje się hafty geometryczne (dominują czerwone nici i biały lub szary kolor płótna). Dla Kijowa charakterystyczne są hafty roślinne wykonane czarnymi oraz czerwonymi nićmi. W Tarnopolu można kupić wyszywanki z haftami znajdującymi się tylko na rękawach. Natomiast w obwodzie połtawskim dominuje biały haft na białej koszuli.
Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?