NewsyCiekawostki o grzybach. Dziwne fakty, o których nie dowiesz się w szkole

Ciekawostki o grzybach. Dziwne fakty, o których nie dowiesz się w szkole

Ciekawostki o grzybach Fot. soloneor
 / Reddit
Ciekawostki o grzybach Fot. soloneor / Reddit
13.09.2022 11:00

Świat grzybów jest niezwykle fascynujący. Jednocześnie te organizmy budzą o wiele mniej emocji niż rośliny czy zwierzęta. A to wielka szkoda, gdyż grzyby mają mnóstwo supermocy. Poznaj wyjątkowe ciekawostki o grzybach!

1. Smak kurczaka

Istnieje grzyb, który smakuje jak smażony kurczak. Nazywa się żółciak siarkowy i rośnie na drzewach. Choć jest popularny w naszym kraju, jadalne są jedynie młode owocniki. Niestety często mylone są z hubami, a zwie się je także chicken of the woods.

pinterest
pinterest

2. Monstrualna grzybnia

W 2000 roku największym organizmem żyjącym na Ziemi został uznany grzyb. Był to okaz opieńki ciemnej, który został znaleziony w Malheur National Forest (wschodni Oregon). Ponieważ jej grzybnia rozrosła się na powierzchni 8,9 km² (tyle co 1665 boisk piłkarskich),  jej masę oszacowano na ok. 605 ton. Najprawdopodobniej zarodnik tego grzyba pojawił się na Ziemi ok. 8 tys. lat temu.

pinterest
pinterest

3. Żywi się plastikiem

Pestalotiopsis microspora to grzyb, który potrafi rozkładać i trawić plastik. Tę zdolność odkryli studenci uniwersytetu Yale w 2010 roku, gdy na grzyba natrafili na wysypisku śmieci w ekwadorskiej dżungli. Jak się okazało, ten niezwykły okaz do przeżycia nie potrzebuje tlenu i jest w stanie rozkładać nawet poliuretan.

pinterest
pinterest

4. Limit zbioru grzybów

W naszym kraju występuje 1300 gatunków grzybów jadalnych i można je zbierać w dowolnej ilości. Ale np. w Niemczech obowiązuje limit zbiorów - 2 kg dziennie. Dodatkowo można zbierać grzyby przeznaczone tylko na własny użytek, a niesubordynowani grzybiarze zapłacą mandat - od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy euro.

pinterest
pinterest

5. Wdychanie zarodników

Według badaczy z PNAS (amerykańska akademia nauk) podczas każdego wdechu do naszych płuc dostaje się od 1 do 10 zarodników grzybów. Wynika to z tego, że unoszą się one w powietrzu zarówno w miastach jak i na wsiach. Co ciekawe każdego dnia wdychamy od 10 tys. do 20 tys. litrów powietrza.

pinterest
pinterest

6. Zabójczy grzyb

Muchomor sromotnikowy ma w sobie tyle substancji trujących, że jest w stanie uśmiercić 4 osoby, a toksyn nie zwalcza nawet obróbka termiczna.

pinterest
pinterest

7. Czarcie moce w lesie

Czasami grzyby rozrastają się tak, że tworzą tzw. czarcie kręgi, które często są identyfikowane z działaniem sił nadprzyrodzonych. Okręgi powstają wówczas, kiedy grzybnia rozrasta się jednocześnie we wszystkich kierunkach.

Josimda/wikimediacommons
Josimda/wikimediacommons

8. Mrówki uprawiają grzyby

Mrówki grzybiarki występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Zbierają liście (często pustosząc całe plantacje warzyw) i zanoszą je do swojego mrowiska. Na nich umieszczają strzępki grzybni i uprawiają grzyby, które służą im za pokarm. Grzyby podają także larwom.

pinterest
pinterest

9. Kapelusze z grzybów

Hubiak pospolity jest wykorzystywany na wielu frontach. Wykonywano z niego tzw. hubkę, czyli łatwopalny materiał idealny do rozniecania ognisk. Ma strukturę podobną do filcu i szyto z niego kapelusze, kamizelki czy kapcie. Dodatkowo pomaga tamować krwawienia i działa przeciwbólowo.

pinterest
pinterest

10. Cuchnący okaz

Sromotnik smrodliwy, sromotnik wstydliwy, bedłka pańska, jajczak, słupiak cuchnący, smardz cuchnący, smrodnik, smrodziuch, śmierdziak, śmierdział, węże jajo - to wszystko nazwy określające jednego grzyba. Występuje w Polsce i jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybciej rosnący grzyb na świecie. Rośnie z prędkością 5 mm na minutę i w ciągu kilku godzin osiąga docelową wysokość. Jego główkę pokrywa cuchnący padliną śluz, który wabi muchy. One roznoszą zarodniki grzyba na dalsze odległości.

pinterest
pinterest

11. Niebieski grzyb z banknotów

Entoloma hochstetteri to niezwykły grzyb rosnący w Indiach i Nowej Zelandii, ponieważ jego owocniki mają niebieską barwę. Jednak nie wiadomo, czy grzyb jest jadalny. Został umieszczony na banknocie dolara nowozelandzkiego (50 $).

pinterest
pinterest
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także