12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach
24.02.2022 08:09, aktual.: 24.02.2022 21:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś.
1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona
Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo powszechnego ciążenia. W rzeczywistości, naukowiec przyglądał się spadającym owocom z drzew przez okno.
2. Myszy nie jedzą sera
Te gryzonie zdecydowanie gustują w pokarmie roślinnym. Uwielbiają owoce, nasiona, zielone części roślin. Czasami skuszą się na drobne zwierzęta (ślimaki czy owady). Jedynie myszy żyjący w okolicy naszych domów, mogą podjeść nieco zapasów przechowywanych w spiżarniach.
3. Mini marchewki to pocięte na kawałki warzywa normalnej wielkości
Nie istnieje specjalna odmiana malutkich marchewek, które można kupić w sklepie zapakowane w woreczki. Trafiają do nich warzywa o normalnej wielkości, które w fabrykach są myte i przycinane. Do tego celu zwykle wybiera się najsłodsze odmiany posiadające walcowate korzenie.
4. Goryle budują gniazda
Te ssaki prowadzą naziemny tryb życia i każdego dnia budują gniazda, aby spędzić w nich noc. Takie legowiska składają się z gałęzi i liści.
5. Miód się nie psuje
To jeden z nielicznych produktów żywnościowych, który się nie popsuje. Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru oraz flawonoidów. Mają one właściwości grzybobójcze. Co ciekawe, pszczoła w ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować jedynie łyżeczkę miodu.
6. Oktoberfest nie odbywa się w październiku
To hucznie obchodzone w Monachium święto piwa, wcale nie odbywa się w październiku. Wskazywałaby na to nazwa: Oktober to w języku niemieckim październik. W 1872 roku całą imprezę przeniesiono na wrzesień (ze względu na pogodę).
7. Piramidy nie znajdują się tylko w Egipcie
Te charakterystyczne grobowce można zobaczyć także na terenie dzisiejszego Sudanu. Powstały one od IV w p.n.e. do IV w n.e. na obszarze krainy zwanej Nubią. Są niższe od tych egipskich i mają węższą podstawę. Archeologowie doliczyli się ok. 250 takich piramid. Większość z nich znajduje się w starożytnym mieście Meroe.
8. Olimpijskie złote medale nie są wykonywane ze złota
W rzeczywistości najlepsi sportowcy otrzymują srebrne medale, które tylko pokrywa się warstwą złota. Po raz ostatni medal wykonany w całości z tego szlachetnego kruszcu, wręczono podczas olimpiady w 1912 roku, która odbyła się w Sztokholmie.
9. Pingwiny mają kolana
Nogi pingwinów są krótkie, ale posiadają kolana. Nie widać ich gołym okiem, gdyż ukryte są pod grubą warstwą piór.
10. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec
To stworzenie można zobaczyć w wielu szkockich herbach. Symbolizuje suwerenność Szkotów i nawiązuje do ich walk o niepodległość. Jednorożec to zwierzę, które od życia w niewoli woli śmierć.
11. Olej samochody dobrze udaje miód
Zrobienie idealnego zdjęcia ukazującego jedzenie nie jest prostą sprawą. Dlatego smakowicie wyglądające dania zastępowane są zupełnie innymi produktami. Bitą śmietanę imituje pianka do golenia, olej samochodowy udaje miód, a owoce pokrywa się warstwą wosku, aby ładnie błyszczały.
12. Strusie nie chowają głowy w piasek
To mit, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Strusie, gdy się boją nie zakopują głowy w piasku. Te największe ptaki ratują się ucieczką. Potrafią biec z prędkością 70 km/h. A dołki kopią tylko po to, aby samica mogła złożyć w nich jaja.
Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?