12 zasad savoir vivre, które powinien znać każdy z nas
Słowo „etykieta” wydaje się staromodne. Większość z nas pewnie myśli, że zniknęła w zapomnieniu razem z mężczyznami, którzy zdejmowali kapelusze przed kobietami. Jednak w rzeczywistości nadal istnieje. Rzecz w tym, że zasady savoir vivre nieco się zmieniły, ale nadal powinniśmy ich przestrzegać, aby nie czuć się niezręcznie.
31.05.2022 11:37
#1 Jak poprawnie trzymać filiżankę z herbatą i kawą?
Może Cię to zaskoczy, ale filiżankę herbaty i filiżankę kawy należy trzymać nieco inaczej. Pijąc herbatę należy chwycić filiżankę w taki sposób, by kciuk i palec wskazujący niemal stykały się w środku ucha, a palec środkowy podtrzymywał uchwyt od dołu.
Z kolei przy spożywaniu kawy, trzeba wsunąć palec wskazujący w uszko filiżanki, a kciuk trzymać na górze uchwytu. Pozostałe palce powinny być schowane w dłoni.
#2 Co zrobić, gdy danie jest zbyt gorące?
Jeśli nagle zdasz sobie sprawę, że Twój posiłek jest bardzo gorący, nie wypluwaj go na serwetkę. Nie powinieneś też otwierać szeroko ust i wszystkich o tym informować. Wystarczy, że wypijesz zimną wodę lub inny napój. Zabrania się również dmuchać w jedzenie, aby szybciej wystygło. Jedyną opcją jest spokojne poczekanie, aż posiłek zrobi się chłodniejszy.
#3 Jak podzielić rachunek?
Może wydać Ci się to niesprawiedliwe, by zapłacił za posiłek, którego nie jadłeś. Jednak zamiast robić skrupulatne wyliczenia przy kelnerze, powinieneś z przyjaciółmi (mniej więcej po równo) podzielić rachunek za obiad. Bez względu na to, kto, co i ile zamawiał.
#4 Resztki jedzenia między zębami
Nie wolno grzebać w zębach przy stole! Jeśli zdałeś sobie sprawę, że jedzenie utknęło Ci między zębami, spróbuj delikatnie przepłukać usta (tak by nikt nie zauważył), albo wyjdź do łazienki.
Jeśli zauważyłeś coś na zębie u kogoś innego, możesz spróbować jej to zasugerować. Przesuń kilka razy językiem po zębach (trzymając usta zamknięte). Być może ta osoba zrobi to samo i zrozumie o co chodziło. Pod żadnym jednak pozorem nie komentuj tego publicznie. Powiadom o "problemie" dyskretnie i na osobności.
#5 Wydmuchiwanie nosa
Eksperci od etykiety zalecają dmuchanie nosa szybko i cicho, aby ludzie tego nie zauważyli. Jeśli uważasz, że będzie głośno, lepiej opuścić miejsce publiczne i zrobić to na osobności. Nigdy nie wydmuchuj nosa przy stole, nawet jeśli jesteś w gronie bliskiej rodziny. Zrób to w łazience, przy okazji umyj ręce i dopiero wróć.
Ludzie z klasą nie używają jednorazowych chusteczek, lecz bawełnianych lub jedwabnych. Nie jest to zbyt dobre pod względem higienicznym, ale na pewno elegantsze.
#6 Korzystanie z publicznych toalet
Dobrze wychowani ludzie wiedzą, że po skorzystaniu z toalety musimy umyć ręce. Są też inne zasady:
1. Nie ciągnij od razu za drzwi zamkniętej kabiny. Byłoby niezręcznie, gdyby się otworzyły, a ktoś był w środku. Lepiej zapukaj i zapytaj.
2. Mężczyznom zaleca się zachowanie pewnej odległości między sobą podczas korzystania z pisuarów. Będzie wygodniej i bardziej komfortowo.
3. Jeśli chcesz poprawić makijaż, nie zajmuj lustra obok suszarki do rąk. Inni będą musieli niepotrzebnie czekać po umyciu rąk.
#7 zasady savoir vivre a rozpięty rozporek
Jeśli odkryjesz, że Twój rozporek jest rozpięty, udaj się do toalety i go zapnij. Jeśli nie ma możliwości opuszczenia miejsca publicznego (lub pokoju), możesz po prostu dyskretnie odwrócić się do ściany i wtedy zapiąć rozporek.
Z kolei, gdy zauważysz ten problem u kogoś innego, koniecznie go o tym poinformuj, ale zrób to dyskretnie, by nikt inny nie słyszał.
#8 Co zrobić, gdy ktoś nieładnie pachnie?
Z reguły duże firmy mają dość surowe zasady higieny, a żywność lub perfumy o silnym zapachu są zabronione. Jednak, jeśli ktoś nie chce przestrzegać nawet najprostszych zasad, musisz z nim poważnie porozmawiać. Najpierw poproś, aby dana osoba Cię wysłuchała i poinformuj ją, że to nie będzie przyjemna rozmowa. Dopiero wtedy zacznij wyjaśniać o co chodzi.
#9 Pęknięte spodnie
Może się zdarzyć, że rozejdą Ci się spodnie w szwie i to w najmniej spodziewanym momencie. Przede wszystkim nie informuj o zaistniałej sytuacji wszystkich dookoła i nie demonstruj swojej bielizny. Jeśli masz możliwość, zasłoń dziurę kurtką albo zawiąż w pasie sweterek. Udaj się do miejsca, gdzie mógłbyś zaszyć dziurę albo zadzwoń do kogoś, kto mógłby Ci przywieźć inne spodnie.
#10 Molestowanie seksualne w pracy
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią z powodu molestowania seksualnego w pracy. Jeśli napotkasz ten problem, nie milcz i nie bój się. Niech Twój szef wie, że jego komplementy lub uwagi są nieprzyjemne. Gdy to nie poskutkuje, poinformuj o całej sytuacji jego zwierzchników.
Czasami trudno jest zidentyfikować molestowanie. Oto przykład:
„Świetnie wyglądasz w tej sukience!” - to komplement.
„Twoje zderzaki wyglądają świetnie w tej sukience!” - to niewłaściwe zachowanie.
#11 Ustępowanie miejsca w autobusie
Bez wątpienia powinno się ustępować miejsce siedzące kobiecie w ciąży. Jednak nie zawsze okrągły brzuszek oznacza, że kobieta jest w stanie błogosławionym. Jak zatem odróżnić ciężarną od otyłej pasażerki, aby nie doprowadzić do niezręcznej sytuacji?
Zwróć uwagę na kilka szczegółów:
1. W większości przypadków kobiety w ciąży nie noszą wysokich obcasów, a ich kostki są zwykle opuchnięte.
2. Popatrz na jej postawę. Jeśli kobieta trzyma swoje dolne plecy lub przenosi ciężar z jednej nogi na drugą, prawdopodobnie jest w ciąży i lepiej jest zaoferować jej miejsce.
3. Jeśli nadal nie masz pewności, zalecamy po prostu wstanie z miejsca, aby kobieta sama mogła zdecydować, czy chce zająć miejsce siedzące, czy też nie.
#12 Zasady savoir vivre przy robieniu selfie
Również przy robieniu zdjęć obowiązują pewne zasady. Zawsze pytaj o pozwolenie, nawet jeśli chcesz zrobić zdjęcie ze znajomymi. Niech przygotują się do zdjęcia, przecież wszyscy chcemy dobrze na nich wyglądać.
Nie rób sobie selfie w łazience, w ekstremalnych lub niebezpiecznych sytuacjach lub w pobliżu wypadków. Są to oznaki złych manier, niedbalstwa, a nawet okrucieństwa.