13 bardzo znanych zdjęć, które okazały się oszukanymi przeróbkami
11.03.2022 10:33, aktual.: 11.03.2022 21:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Często pokazujemy Wam wyjątkowe zdjęcia zrobione bez photoshopa. Dzisiaj przedstawiamy przykłady zdjęć, o których wiadomo, że są oszustwem. Starajmy się więc być czujni, bo nie wszystko, co widzimy w internecie, okazuje się być prawdziwe.
1. Kobieta siedząca jak żaba przy ladzie
Zdjęcie zostało przerobione, choć wiele osób dało się nabrać na genialną elastyczność kobiety.
2. Góra lodowa
To zdjęcie jest w rzeczywistości kombinacją 3 różnych zdjęć. Według autora zdjęcia, Ralpha Clevengera, zdjęcie chmur zostało zrobione w Santa Barbara w Kalifornii, szczyt góry lodowej na Antarktydzie, a część podwodna - na Alasce. Poza tym było to zwykłe zdjęcie góry lodowej, którą Ralph odwrócił do góry nogami i umieścił pod wodą na swoim zdjęcie. Dzięki odpowiedniej edycji zdjęć góra lodowa okazała się bardzo imponująca. Ale teraz znamy prawdę.
3. Purpurowy las w Szkocji
Zdjęcie fioletowych drzew wygląda tak imponująco, że wiele osób chce zobaczyć je na żywo. Ale bardzo się rozczarują, bo ktoś po prostu pomalował las na fioletowo w Photoshopie. W rzeczywistości prawdziwe zdjęcie zostało zrobione w pobliżu rzeki Shotover w Nowej Zelandii.
4. Wyspa w kształcie gwiazdy i półksiężyca
Wyspa Molokini - naturalna gwiazda i półksiężyc - położona między Maui a Kahoolawe na Hawajach
Jedyną prawdą tutaj jest nazwa wyspy Molokini, która naprawdę wygląda jak półksiężyc. Gwiazdkę dodano za pomocą edytora zdjęć.
5. Rekin pływający na autostradzie w Houston podczas powodzi spowodowanej huraganem
To niesamowite zdjęcie stało się popularne na portalach społecznościowych po huraganie Irma we wrześniu 2017 roku. Jest to jednak sprytna kompilacja 2 zdjęć. Oto oryginalne zdjęcie rekina.
6. 4-letni chłopiec chroniący swoją siostrę po trzęsieniu ziemi w Nepalu
To zdjęcie stało się popularne po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 25 kwietnia 2015 r. w Nepalu. Wtedy między innymi to zdjęcie zostało przesłane do serwisów społecznościowych.
Jednak zdjęcie zostało wykonane w Wietnamie w 2007 roku przez fotografa Na Son Nguyen i jak poinformował on BBC News, poznał te dzieci w jednej z tamtejszych wiosek. Dzieci bawiły się, gdy ich rodzice byli zajęci pracą, ale kiedy dziewczynka zobaczyła nieznajomego, zaczęła płakać, więc brat ją przytulił.
7. Oto co dzieje się, gdy piorun uderza w piasek
Prawda jest taka, że gdy piorun uderza w piasek, może tworzyć fulguryty, znane również jako skamieniałe błyskawice, ale mogą one tworzyć się tylko w piasku, a nie nad jego powierzchnią. Zdjęcie to przedstawia kawałek kłody pokrytej mokrym piaskiem. To jedno z dzieł Sandcastle Matta, który zamieszcza zdjęcia swojego niezwykłego hobby na Flickr.
8. Krowa na masce samochodu
Na początku 2013 r. po raz pierwszy w internecie pojawiło się zdjęcie krowy spoczywającej na masce samochodu. W rzeczywistości krowa była edytowana w Photoshopie, w przeciwnym razie przód samochodu zostałby zmiażdżony pod jej ciężarem.
9. Gigantyczny kot
Zdjęcie zaczęło się rozpowszechniać w internecie w 2003 roku. Według tytułu Snowball ważył 87 funtów, a jego matka mieszkała w elektrowni jądrowej. W rzeczywistości kot ma na imię Jumper i jest kotem normalnej wielkości. Jego właściciel Cordell Hauglie zażartował, powiększając kota w Photoshopie, a następnie pokazał obraz swoim znajomym. Nie miał pojęcia, jak popularny stał się on i jego zwierzak!
10. Obraz Krzyk w biurze Theresy May
We wrześniu 2016 r. w internecie pojawiło się zdjęcie premier Wielkiej Brytanii, Theresy May i 27 członków gabinetu ministrów. Zdjęcie stało się głośne z powodu "Krzyku" Edvarda Muncha wiszącego na ścianie. Ale zdjęcie okazało się fałszywe, a prawdziwe zdjęcie pokazuje zupełnie inne dzieło sztuki.
11. Rzeźbiona szafka, która wygląda jak usterka fotograficzna
To zdjęcie pojawiło się w internecie w 2013 r. Wiele witryn twierdzi, że jest to „Starannie rzeźbiona szafka, która wygląda jak usterka cyfrowa”. W rzeczywistości jest to komputerowy projekt mebli wykonanych z dębu, którego autorem jest Ferruccio Laviani. Produktem końcowym tego projektu był stolik nocny, który został zaprezentowany podczas wystawy mebli w 2013 roku we Włoszech. Dlatego powyższe zdjęcie pokazuje tylko cyfrową koncepcję, a nie prawdziwą szafkę.
12. Druga strona Jowisza
Za tym zdjęciem kryje się ciekawa historia. Wiele osób wątpi w jego autentyczność i jest przekonanych, że zostało sfałszowane. Wykorzystują również poniższe zdjęcie jako dowód.
Prawda jest taka, że pierwsze zdjęcie to prawdziwy obraz, który faktycznie został wysłany z powrotem przez sondę kosmiczną Cassini. Pod koniec 2000 roku, w drodze do Saturna, Cassini zrobił zdjęcie bieguna południowego Jowisza. Można zobaczyć to zdjęcie na stronie NASA
W tym przypadku to „dowód” jest fałszywy: zdjęcie Jowisza zostało edytowane i wklejone na kulkę.
13. Kropla wody morskiej w powiększeniu 25 razy
Wiele osób może być zaskoczonych ilością planktonu w jednej kropli wody morskiej. Jednak tytuł zdjęcia jest dość mylący. W rzeczywistości trzeba by przefiltrować ilość wody wystarczającą do wypełnienia basenu, aby zebrać tyle planktonu. Po filtracji wszystkie te organizmy zmieściłyby się w szklance. Dlatego tyle planktonu można znaleźć w dziesiątkach ton wody - nie w jednej kropli. Poza tym na tym zdjęciu widać bok szalki Petriego.