Balkon i ogródOgród13 ogrodowych trików, które uczynią z Ciebie prawdziwego mistrza swoich grządek i rabatek

13 ogrodowych trików, które uczynią z Ciebie prawdziwego mistrza swoich grządek i rabatek

13 ogrodowych trików, które uczynią z Ciebie prawdziwego mistrza swoich grządek i rabatek

25.07.2022 13:10, aktual.: 25.07.2022 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby praca w ogrodzie była łatwiejsza i przyjemniejsza, warto sobie trochę w tym pomóc. Dzięki prostym poradom, ogrodowe triki sprawnie posadzisz rośliny, usuniesz mszyce oraz nawodnisz grządki.

1. Miarka z łopaty

Nasiona roślin i warzyw należy siać w określonej odległości od siebie. Aby podczas pracy nie posługiwać się ciągle centymetrem, zrób miarkę z łopaty.

GrowVeg/youtube
GrowVeg/youtube

Narysuj na trzonku odpowiednią skalę i spokojnie sadź rośliny.

GrowVeg/youtube
GrowVeg/youtube

2. Samodzielnie zrobiony nawadniacz

Sadzonki pomidorów i ogórków potrzebują sporo wody, aby właściwie się rozwijały. Aby dostarczyć jej w odpowiedniej ilości, wykonaj prosty nawadniacz. Butelkę napełnij wodą (ale nie w całości). W nakrętce zrób malutkie dziurki. Samodzielnie wykonaną kroplówkę, umieść w ziemi (do góry nogami).

pinterest
pinterest

3. Ekologiczna pułapka na ślimaki

Michael Christian Petersen/facebook
Michael Christian Petersen/facebook

4. Ochrona przed mrozem

Rośliny przed wiosennymi przymrozkami zabezpieczysz za pomocą terakotowej donicy. Przykryj nią sadzonki, a rano nie zapomnij jej zdjąć.

GrowVeg/youtube
GrowVeg/youtube

5. Antidotum na mszyce

Do walki z mszycami wykorzystaj słodki napój typu cola. Wlej go do butelki z atomizerem i spryskaj rośliny. Szkodniki na pewno szybko znikną.

pinterest
pinterest

6. Warzywa w rynnach

Jeśli masz mało miejsca na założenie ogrodu, to warzywa, a nawet truskawki możesz z powodzeniem uprawiać w rynnach czy rurach przymocowanych do ściany.

pinterest
pinterest

7. Neutralizacja brzydkich zapachów

Zdarza się, że woda w wazonie z kwiatami po pewnym czasie zaczyna śmierdzieć. Aby temu zapobiec, wrzuć do wazonu kawałek węgla drzewnego.

PaulPostema/unsplash
PaulPostema/unsplash

8. Ogrodowy recykling

Nie wylewaj do zlewu wody, w której gotowałeś warzywa. Po ostygnięciu użyj jej do podlania roślin. Jest bogata w składniki odżywcze, których potrzebują kwiaty.

GrowVeg/youtube
GrowVeg/youtube

9. Kontrola zużycia wody

Jeśli podlewasz trawnik za pomocą zraszacza, to ustaw na trawie pusty słoik. Kontroluj wodę, która do niego wpada. Kiedy osiągnie poziom ok. 2 cm, to wyłącz zraszacz. Trawnik otrzymał wystarczającą ilość płynów.

valentinivantsov/freepik
valentinivantsov/freepik

10. Walka z mchem

Mchu zgromadzonego w szczelinach płyt chodnikowych czy kostki pozbędziesz się za pomocą coli. Napojem polej mech i odczekaj kilka dni. Kiedy ulegnie zniszczeniu, po prosto go usuń.

pinterest
pinterest

11. Zraszacz z butelki

Przy użyciu zwykłej plastikowej butelki wykonasz prosty zraszacz. Z powodzeniem nawodnisz nim ogród oraz schłodzisz swoje ciało w upalny dzień. ;)

pinterest
pinterest

12. Własnoręcznie wykonane etykiety

Nie musisz kupować etykiet do oznaczenia roślin na grządkach. Możesz zrobić je samodzielnie. Do tego celu doskonale nadadzą się drewniane patyczki, plastikowe sztućce, kamienie, spinacze, kapsle. Pomysłów jest tutaj sporo.

pinterest
pinterest

13. Ogrodowe triki na przyspieszenie kiełkowania

Nasiona niektórych roślin (zwłaszcza fasoli) są dość twarde i proces kiełkowania trwa długo. Aby to przyspieszyć, namocz nasiona w letniej wodzie na całą noc.

GrowVeg/youtube
GrowVeg/youtube
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także