Newsy13 zdumiewających faktów o noworodkach. Większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy

13 zdumiewających faktów o noworodkach. Większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy

Przyjście malucha na świat to ogromne szczęście dla obojga rodziców. Wówczas uważnie przyglądamy się swojemu potomkowi i badamy każdy element jego ciała. Te obserwacje mogą doprowadzić do wielu ciekawych odkryć. ;)

13 zdumiewających faktów o noworodkach. Większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy

17.05.2022 | aktual.: 17.05.2022 13:45

1. Płacz bez łez

Noworodki dużo płaczą, ale łzy nie spływają im po policzkach. Nie mają jeszcze w pełni wykształconych kanalików łzowych. Same łzy tylko nawilżają oczy i nie wypływają poza ich obręb. Sytuacja zmienia się po około 3-4 tygodniach po porodzie, kiedy noworodek zamienia się w niemowlę.

jcomp/freepik
jcomp/freepik

2. Brak rzepek

Dzieci rodzą się bez odpowiednio wykształconych rzepek kolanowych. Zamiast nich mają chrząstkę, która wraz z upływem miesięcy uformuje się we właściwą kość.

onlyyouqj/freepik
onlyyouqj/freepik

3. Wrażliwość na głos mamy

Dziecko przebywając jeszcze w łonie matki, doskonałe słyszy wszystko to, co mówi i oswaja się z brzmieniem jej głosu. Dzięki temu czuje się dużo bezpieczniej. Udowodniono, że mówienie do malucha znajdującego się jeszcze w brzuchu, pozytywnie wpływa na jego rozwój umiejętności językowych w późniejszych latach.

freepic.diller/freepik
freepic.diller/freepik

4. Krótkowidze

Noworodki widzą na odległość ok. 20-30 cm. To dostatecznie daleko, aby zobaczyć twarz mamy. Dopiero z czasem ich wzrok ulega wyostrzeniu.

freepic.diller/freepik
freepic.diller/freepik

5. Rekordziści pod względem kości

Nowo narodzone dzieci posiadają ok. 300 kości. To znacznie więcej niż dorośli, którzy mają ich ok. 206. Dopiero wraz z upływem czasu niektóre kości maluchów zaczynają się zrastać.

maybeyesstudio/freepik
maybeyesstudio/freepik

6. Wszystko zależy od mózgu

Co ciekawe chłopcy i dziewczynki rozwijają się w różnym tempie. To zasługa mózgu. Dziewczynki zwykle szybciej zaczynają mówić, chętniej poznają otocznie i są wrażliwsze. Natomiast chłopcy prędzej nabierają sprawność ruchową.

user18526052/freepik
user18526052/freepik

7. Wspinaczka w stronę piersi

Kiedy noworodka położymy na ciele mamy, to od razu zacznie wspinać się w stronę jej piersi. To instynkt, który każe mu znaleźć pożywienie, aby móc przetrwać.

Reanas/freepik
Reanas/freepik

8. Sól nie dla dzieci

Maluchy mają wykształcony zmysł smaku, ale z jednym wyjątkiem: nie czują smaku soli. Słone potrawy są w stanie docenić dopiero od około 4 miesiąca życia.

tan4ikk/freepik
tan4ikk/freepik

9. Doskonali pływacy

Dzieci rodzą się z naturalną umiejętnością pływania. Zanika ona dopiero około 6-7 miesiąca życia. Za sprawą przebywania przez 9 miesięcy w wodach płodowych, dobrze czują się w "mokrym środowisku". ;)

sobolevskyi/freepik
sobolevskyi/freepik

10. Spadek wagi

Nowo narodzone dzieci chudną w ciągu kilku pierwszych dni życia (tracą około 5-10% swojej masy ciała). To całkiem normalne. Wzrost wagi odnotowywany jest zwykle po trzeciej dobie.

jcomp/freepik
jcomp/freepik

11. Niebieskookie szkraby

Większość maluchów przychodzi na świat z niebieskimi oczami. Nawet jeśli ich rodzice mają ciemne tęczówki. Wynika to z tego, że produkcja melaminy, odpowiedzialnej za kolor oczu, rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od urodzenia. Co najciekawsze kolor oczu dziecka może się zmieniać nawet do 5 roku życia.

gpointstudio/freepik
gpointstudio/freepik

12. Uchylone powieki

Często noworodki śpią z półotwartymi oczami. Może to wyglądać trochę strasznie, ale nie powinno niepokoić. Maluchy mają uchylone powieki, kiedy wchodzą w fazę snu REM. Nie wiadomo dokładnie czemu się tak dzieje, ale samo zjawisko zanika kiedy dziecko ma 1,5-2 lata.

yanalya/freepik
yanalya/freepik

13. Elastyczna błona

Ciemiączko (błona łącząca kości czaszki) pełni bardzo ważną funkcję. Jeszcze niezrośnięte, umożliwia przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny. Jest elastyczne i potrafi dostosować swój kształt do wielkości kanału rodnego.

v.ivash/freepik
v.ivash/freepik

O którym fakcie w ogóle nie miałeś pojęcia?