14 roślin doniczkowych, którym nie straszne zacienione stanowiska. Lubią półmrok słabo oświetlonych wnętrz
13.03.2022 17:00, aktual.: 13.03.2022 19:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zacienione wnętrza, gdzie nie dochodzi zbyt dużo światła są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Rośliny potrzebują słońca. Jest jednak kilku wyczynowców, którzy rosną bujnie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem i częściowo zacienionych.
1. Epipremnum złociste
To pnącze przywędrowało z Wysp Salomona. Jest tolerancyjne względem temperatury i dość szybko się rozrasta. Lubi lekko słoneczne pomieszczenia, ale może także rosnąć w miejscach nieznacznie zacienionych. Wówczas wolniej się rozwija i może stracić marmurkowy wzór z liści.
Stanowisko: lekki półcień
2. Paproć płaskla łosie rogi
Ten epifit w naturalnych warunkach rośnie w koronach drzew. Jest rośliną tropikalną i dobrze czuje się w zamkniętym naczyniu. Do uprawy nie wymaga gleby. Może rosnąć na kawałku pnia lub gałęzi. Lubi półcień, ale rośnie też w zupełne zacienionych miejscach. Nadaje się do łazienki.
Stanowisko: częściowy cień - całkowite zacienienie
3. Dracena sanderiana (bambus szczęścia)
W Azji jest uważana za roślinę przynoszącą szczęście, pomyślność i zdrowie. Lubi półcień, jednak nie może rosnąć w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Rośliny nie można wystawić na pełne słońce, gdyż liście mogą doznać poparzeń.
Stanowisko: częściowy cień
4. Aspidistra wyniosła
Zwana jest żelaznym liściem, gdyż wytrzymuje w ekstremalnych warunkach. To roślina cieniolubna i odporna na przesuszenia. Będzie odpowiednia na wschodnie i północne okna. Wytrwa w każdym zacienionym miejscu.
Stanowisko: częściowy cień - całkowite zacienienie
5. Bluszcz pospolity
To pnącze i spektakularna roślina okrywowa. Pięknie wygląda rozpięta na stelażu lub kiedy pnie się po meblach. Rośliny o liściach zielonych lubią półcień i cień. Powinny znajdować się z dala od okna, gdyż źle znoszą silne nasłonecznienie.
Stanowisko: częściowy cień - całkowite zacienienie
6. Zielistka Sternberga
Pochodzi z rejonów tropikalnych. Jest łatwa w uprawie i wytrzymała na zaniedbanie. Zniesie prawie każde warunki. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu. Kiedy nie dochodzi do niej dużo światła, to białe pasy na liściach robią się zielone.
Stanowisko: częściowy cień
7. Skrzydłokwiat
To roślina łatwa w uprawie, a także odporna na szkodniki i choroby. Jest mistrzem oczyszczania powietrza. Z łatwością wyłapuje i pochłania toksyny z powietrza. Dla skrzydłokwiatu najlepsze będzie lekko zacienione stanowisko bez dostępu do bezpośredniego słońca.
Stanowisko: półcień
8. Aglaonema
W uprawie pokojowej może osiągnąć 60-80 cm wysokości. W naturze dorasta nawet do 2 metrów. Posiada duże, wydłużone liście. W zależności od odmiany mogą być wybarwione na różowo czy czerwono. Aglaonema nie lubi stanowisk z dostępem do bezpośredniego słońca. Najlepiej czuje się w półcieniu. Źle znosi także opary kuchenek gazowych, więc nie powinna stać w kuchni.
Stanowisko: półcień
9. Zamiokulkas zamiolistny
To roślina żelazna, gdyż jest odporna na zaniedbania. Przetrwa też w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Lubi stanowiska częściowa zacienione, ale będzie rosła także w miejscu, gdzie jest sporo cienia. Nie akceptuje ostrego słońca, które sprawia, że na jej liściach pojawiają się brązowe plamy.
Stanowisko: lekko zacienione
10. Adiantum
Ta paproć preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Natomiast nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Będzie dobrze rosła na parapecie północnym, północno-wschodnim i północno-zachodnim. Ważne jest, aby zimą nie ustawiać donicy w pobliżu grzejników.
Stanowisko: częściowy cień - całkowite zacienienie
11. Filodendron pnący
Szybko rośnie i jest prosty w uprawie. Efektownie prezentuje się osadzony na podporze. Lubi stanowiska delikatnie zacienione, ale z pośrednim dostępem światła słonecznego. Źle znosi przeciągi i temperaturę niższą niż 18°C.
Stanowisko: delikatnie zacienione
12. Sansewieria
Bardzo dobrze radzi sobie w uprawie domowej. Nie jest wymagająca i wykazuje dużą odporność na przesuszenia. Roślina sama adaptuje się do warunków w pomieszczeniach. Nie zraża się niedoborem wody czy suchym powietrzem. Lubi stanowiska półcieniste lub jasne z rozproszonym światłem.
Stanowisko: półcień
13. Peperomia kędzierzawa
To roślina idealna dla początkujących ogrodników. Jest niewielka i posiada dekoracyjne liście z mocno zarysowanym unerwieniem. Lubi stanowiska półcieniste i wilgotne podłoże. Należy jednak pamiętać, aby woda nie zalegała w doniczce.
Stanowisko: półcień
14. Tillandsia, oplątwa
To epifity, więc nie wymagają gleby. Wystarczy je spryskać wodą raz w tygodniu i wspaniale będą się czuły np. słabo oświetlonej łazience.
Stanowisko: półcień
Jakie są Twoje ulubione rośliny lubiące cień?