15 uniwersalnych przedmiotów, które gromadzą wszyscy preppersi. One pozwolą przetrwać w kryzysowych sytuacjach
Nigdy nie można być do końca pewnym sytuacji politycznej na świecie, a kryzys może przyjść w każdej chwili. Na nadejście kataklizmów bardzo umiejętnie przygotowują się preppersi.
24.02.2022 | aktual.: 01.03.2022 19:36
Przygotowani na kryzys
Preppersi to ludzie, którzy starają się maksymalnie uniezależnić od czynników zewnętrznych. Gromadzą zapasy, budują schrony, uczą się podstaw samoobrony oraz zdobywają wiedzę medyczną. Wszystko po to, aby być jak najlepiej przygotowanym na nadejście kryzysowych sytuacji.
Robienie zapasów
Już teraz możesz zacząć gromadzenie, w piwnicy, komórce lokatorskiej czy garażu, niezbędnych rzeczy, które mogą przydać się w momencie wybuchu wojny czy destabilizacji państwa. Warto co miesiąc kupować kilka nowych przedmiotów. Takie zakupy nie nadszarpną budżetu, a w razie zagrożenia będziesz miał pod ręką wszystko, co pozwoli Ci przetrać przez jakiś czas.
1. Ocet spirytusowy
To środek o wszechstronnym działaniu. Nadaje się do czyszczenia blatów, sprzętów kuchennych, łazienki, odkamieniania. Dodatkowo usuwa przykre zapachy, żółte plamy z ubrań, zwalcza muszki owocówki czy usuwa pleśń. Ocet przyspiesza gojenie się ran i ogranicza rozwój aż 29 rodzajów bakterii. Jeśli nie przepadasz za zapachem octu spirytusowego, to możesz postawić na ocet jabłkowy. Jest równie skuteczny.
Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowanie. Warto je znać!
2. Sól
To dobry środek przeciwbakteryjny oraz dezynfekcyjny. Dodatkowo z powodzeniem konserwuje żywność, rozpuszcza lód, odstrasza mrówki czy zwalcza chwasty. Po wymieszaniu soli z sodą oczyszczoną otrzymasz pastę do zębów, a po zmieszaniu jej w miodem - domowy peeling.
10 nietypowych sposobów na zastosowanie soli. Zdziwisz się do czego możesz ją użyć!
3. Gazety
Nie wyrzucaj gazet, czasopism, ozdobnych papierów. Przydadzą się w momencie kiedy zabraknie papieru toaletowego.
4. Taśma klejąca/taśma izolacyjna
Jest wielofunkcyjna i można dzięki niej naprawić wiele rzeczy. Nadaje się też do uszczelniania okien.
5. Proszek do pieczenia
Ma naprawdę dużo zastosowań. Pochłania wilgoć, zwalcza zgagę, może być stosowany jako dezodorant. Ponadto dobrze czyści fugi, łagodzi ból spowodowany ukąszeniem owadów, a także odświeża tapicerki mebli.
12 nietypowych zastosowań proszku do pieczenia. Przyda się nie tylko w kuchni
6. Wybielacz
Doskonale czyści i dezynfekuje wszystkie powierzchnie. Można go używać do sterylizacji naczyń czy usuwania trudnych plam. Nada się też do uzdatnienia wody. Wystarczy 4 krople wybielacza rozpuścić w 1 litrze wody i odczekać 30 minut. Po tym czasie woda powinna przestać pachnieć chlorem.
7. Słoiki, pokrywki, plastikowe pojemniki do przechowywania
8. Świece, latarki i zapasowe baterie
9. Pożywienie
Postaw na produkty z długim terminem do spożycia i te, których nie trzeba przechowywać w lodówce.
10. Gotówka
Warto mieć odłożony zapas gotówki na tzw. czarną godzinę. W kryzysowej sytuacji bankomaty mogą przestać działać, a do banków z pewnością będą ustawiały się duże kolejki.
11. Lekarstwa
Warto mieć dobrze wyposażoną apteczkę z niezbędnymi lekami oraz artykułami pierwszej pomocy.
12. Prezerwatywy
Mogą stać się pojemnikiem na wodę, procą czy zimnym okładem (po wlaniu do nich płynów). Dodatkowo pomogą odkręcić słoik i posiadają jeszcze jedną zaletę: są wodoodporne. Dzięki temu zabezpieczaną każdą ranę, telefon, a nawet posłużą za rękawiczki.
13. Miód
Nigdy się nie popsuje i ma właściwości przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne.
14. Linka spadochronowa
Pomoże przy ewakuacji (opuszczenie się z wyższego piętra), przyda się podczas drobnych napraw czy zabezpieczeniu dobytku.
15. Nasiona
Własny ogród sprawi, że będziesz miał dostęp do świeżych warzyw i ziół. Rośliny możesz także z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Nasiona przechowuj w szczelnym pojemniku w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.
Oczywiście tę listę można poszerzać. Ideą prepperingu jest jednak gromadzenie rzeczy uniwersalnych, które mają wiele zastosowań.
Co jeszcze dołożyłbyś do tej listy?