Newsy15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

19.05.2022 16:38, aktual.: 19.05.2022 16:51

Ludzki organizm jest tworem, który potrafi zaskoczyć niejednego naukowca. Równie tajemnicze i nieodgadnione jest królestwo zwierząt. Czy przypuszczałeś, że owłosienie ma związek z inteligencją, a skorupa pewnego kraba przypomina twarz samuraja? Poniższe ciekawostki każdego wprawią w zdumienie. ;)

1. W Norwegii żyje pingwin, który został generałem

Pingwin Nils Olav II jest maskotką norweskiej Straży Królewskiej. Awansował do rangi brygadiera (odpowiednik polskiego generała brygady) i co roku odbiera defiladę na paradzie wojskowej w Edynburgu (Norwegia jest tam gościem honorowym).

© wikimediacommons
© wikimediacommons

2. Pszczoła żądli tylko raz, a osa kilka razy

Żądło pszczoły zakończone jest niewielkimi haczykami, które wczepiają się w skórę. Owad nie jest w stanie wyjąć żądła, które zostaje w ciele człowieka wraz z pszczelimi wnętrznościami oraz zbiorniczkiem jadowym. Sama pszczoła natychmiast ginie. Tymczasem osa posiada gładkie żądło i może je swobodnie wyciągnąć ze skóry.

freepik
freepik

3. Gołębie kiwają głowami podczas chodzenia

W ten sposób utrzymują równowagę, a samce wabią tym gestem samice. Poza tym odkryto, że gołębie są dość muzykalnymi ptakami i ruszają głowami w rytm swoich kroków.

freepik
freepik

4. Dinozaury ewoluowały do postaci ptaków

Najbliższym potomkiem tyranozaurusa jest zwykła kura. Ponadto dinozaur welociraptor najprawdopodobniej posiadał ciało pokryte piórami, więc bliżej było mu do ptaka niż jaszczurki. ;)

freepik
freepik

5. Bujność owłosienie ma wpływ na inteligencję

Amerykański psychiatra - Aikarakuda Alias - przeprowadził badanie, które dowodzi, że im więcej włosów posiadają mężczyźni na torsie, tym mogą pochwalić się wyższym wykształceniem. Okazało się także, że najbardziej inteligentni panowie posiadają również włosy na plecach.

freepik
freepik

6. Chińczycy nie piją mleka

To kwestia ewolucji, nie osobistych preferencji. Zdolności trawienia laktozy u 95% Chińczyków oraz Azjatów zanikają po zakończeniu okresu niemowlęcego.

freepik
freepik

7. Koty rozpoznają głosy swoich właścicieli

Japońcy naukowcy udowodnili, że koty potrafią rozpoznać ton głosu swojego właściciela, ale skutecznie go ignorują i nie przychodzą na wezwanie. Dzieje się tak dlatego, że koty, w przeciwieństwie do psów, nie były udomowione po to, aby słuchać rozkazów wydawanych przez ludzi.

freepik
freepik

8. Wściekły krab

W Japonii żyje osobliwy gatunek kraba. Heikeopsis japonica posiada na skorupie wzór, który przypomina ludzką twarz. Ponoć jaką minę przybierają rozzłoszczeni samurajowie. ;)

© wikimediacommons
© wikimediacommons

9. Niebieski kolor tęczówki to anomalia

U zarania dziejów cała ludzka populacja miała brązowe oczy. W 2006 roku naukowcy odkryli gen, który odpowiada za zabarwienie tęczówki na kolor niebieski. Pierwszym osobnikiem posiadającym niebieskie oczy był mężczyzna z epoki kamienia łupanego. Jego ciało odkryto na terenie Hiszpanii.

freepik
freepik

10. W Szwajcarii nie można hodować tylko jednej świnki morskiej

Te zwierzaki są niezwykle towarzyskie i źle znoszą samotność. Dlatego Szwajcarzy zakazali posiadania tylko jednej świnki morskiej. Trzeba zakupić od razu co najmniej dwie.

freepik
freepik

11. Zacięcie papierem palca boli bardziej niż skaleczenie nożem

Na palcach znajduje się bardzo dużo receptorów bólowych. Papier nie rozcina, ale rozrywa skórę. W związku z tym powstaje płytka rana, która nie krwawi i jest nieustannie pobudzana jest przepływające powietrze.

freepik
freepik

12. Unikamy deptania po szczelinach w chodniku

To zachowanie obserwowane jest wśród wszystkich mieszkańców na całym świecie. Dzieje się tak dlatego, że mózg uwielbia rytuały. Jeśli coś jest bezpieczne i dobrze się sprawdza to należy tę czynność powtarzać. Przerwy między płytami chodnikowymi zaczynają omijać już dzieci w wieku 2-3 lat.

freepik
freepik

13. Można zajść w ciążę będąc już w ciąży

Wydaje się to niemożliwe, ale biologia rządzi się swoimi prawami. Kobieta może urodzić bliźnięta, które mają różnych ojców (zdarza się to raz na ok. 10 mln urodzeń). Dzieje się tak w momencie, kiedy w krótkim czasie (od 3 dni do 2 tygodni) odbędzie dwa stosunki z różnymi mężczyznami. To zjawisko zwane jest superfekundacją. W tym roku w Pekinie urodziły się bliźniaki mające dwóch różnych ojców.

freepik
freepik

14. Słonie reagują na ziewanie

Słonie żyjące w niewoli potrafią naśladować swoich opiekunów. Kiedy ludzie otwierają usta i zaczynają ziewać, słonie robią dokładnie to samo. Podobne zjawisko obserwuje się wśród szympansów oraz psów.

freepik
freepik

15. Można osiwieć w ciągu jednej nocy

Silny stres bądź strach o nasze życie powodują, że włosy mogą bardzo szybko zmienić kolor na siwy (syndrom Marii Antoniny). Dzieje się tak dlatego, że istnieje białko, które wiąże układ odpornościowy z pigmentacją włosów.

freepik
freepik

Który fakt był dla Ciebie zupełnym zaskoczeniem? Daj znać w komentarzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także