2 dni przed wysianiem włóż koperek do woreczka. Wzejdzie już po 4 dniach

Przekonaj się, jak przyspieszyć kiełkowanie kopru. Ten prosty trik sprawi, że pierwsze kiełki pojawią się już po 4 dniach. To naprawdę szybko.

Jak przyspieszyć kiełkowanie kopru? fot. getty images
Jak przyspieszyć kiełkowanie kopru? fot. getty images

16.04.2023 08:30

Koper ogrodowy jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga stosowania prawie żadnych specjalnych zabiegów. Dodatkowo bardzo często rozsiewa się sam. Co więcej, możesz go także uprawiać w donicach. Jest niezwykle aromatyczną przyprawą, bez której nie obejdą się ogórki kiszone.

Kiedy można zacząć siać koper?

Koper ma to do siebie, że można go siać przez cały sezon. Ten proces można powtarzać co 2-3 tygodnie. Jednak jest on bardzo wrażliwy na przymrozki. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, to koperek z pewnością zmarnieje. Dlatego z pierwszym siewem należy się wstrzymać do maja (chyba, że prognozy są optymistyczne). Najlepsza temperatura do kiełkowania to 10 stopni Celsjusza. Drugim newralgicznym miesiącem jest sierpień. Wówczas często jest bardzo sucho oraz gorąco. Koperek w takich warunkach wzejdzie, ale plon będzie bardzo słaby. Natomiast jeżeli koper zasiejesz po 15 października, to już wczesną wiosną możesz się spodziewać zbioru. Nasiona bardzo dobrze zimują w gruncie.

jak przyspieszyć kiełkowanie kopru, fot. Freepik
jak przyspieszyć kiełkowanie kopru, fot. Freepik

Co zrobić, aby koper szybciej wykiełkował?

W dogodnych warunkach (temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza) koper wykiełkuje po ok. 14-20 dniach. Jeżeli jest chłodniej, to ten proces się przedłuży. Jednak stosują jeden prosty trik, możesz sprawić, że Twój koper wykiełkuje już po 4 dniach.

  • Nasiona włóż do woreczka wykonanego z naturalnej tkaniny.
  • Następnie do pojemnika wlej wodę o temperaturze ok. 50-60 stopni Celsjusza.
  • W ciepłej wodzie zanurz woreczek z nasiona na 2 minuty.
  • Na koniec woreczek umieść w pojemniku z zimną wodą i trzymaj go tam przez dwa dni.
  • Regularnie zmieniaj wodę, a po upływie wyznaczonego czasu, osusz nasiona i przystąp do siewu.

W nasionach kopru znajdują się olejki eteryczne, które wpływają na przedłużenie procesu wzrostu rośliny. Moczenie w wodzie sprawi, że pozbędziesz się olejków i koperek znacznie szybciej wykiełkuje. Co więcej, koper nie jest wybredny co do gleby. Urośnie też w przeciętnym gruncie, ale najbardziej lubi ziemię nawożoną kompostem lub obornikiem.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu