25 zabytkowych obiektów, które są istnymi kapsułami czasu. Historyczne artefakty
Zabytkowe obiekty kryją wiele historii. One są kapsułami czasu oraz mogą wiele opowiedzieć o przeszłości. Obejrzyj galerię wyjątkowych artefaktów, które zasługują na honorowe miejsce w muzeum.
29.05.2022 11:39
1. Najstarsza zachowana para dżinsów Levis, 1879
2. Dr Irving Finkel trzymający tabliczkę sprzed 3770 lat
Tabliczka opowiada historię boga Enki rozmawiającego z sumeryjskim królem Atram-Hasis (postać Noego we wcześniejszych wersjach historii o potopie) i dającego mu instrukcje, jak zbudować arkę który jest opisany jako okrągła korakla o średnicy 220 stóp.
3. Manekin szkoleniowy skonstruowany przez Angélique-Marguerite du Coudray w XVIII wieku
Kobieta była akuszerką na dworze króla Ludwika XV. Z jego polecenia jeździła po Francji i edukowała kobiety na wsiach w zakresie położnictwa. Miało to zmniejszyć śmiertelność noworodków.
4. Pierścień miała na palcu kobieta spoczywająca w grobie wikingów w Birce (miasto niedaleko Sztokholmu)
Napis na kamieniu (w języku arabskim) głosi: "Dla/do Allaha". Kobieta zmarła w IX wieku. Pierścień został wykonany ze srebra, a kamień okazał się kolorowym szkłem.
Archeologowie nie do końca wiedzą, skąd u wikingów znalazła się biżuteria z kalifatu Abbasydów. Możliwe, że kobieta dostała go w prezencie od kogoś, kto miał kontakt z muzułmanami. Istnieją też dowody na to, że wikingowie docierali na Bliski Wschód.
5. Wykonana z brązu akwamanila, czyli naczynie do rytualnego oraz domowego polewania rąk wodą
Egzemplarz powstał na przełomie XIV i XV wieku. Akwamanila przedstawia Arystotelesa ujeżdżanego przez Filis. Trzyma ona władczym gestem włosy filozofa i klepie go po pośladku.
Arystoteles zarzucał Aleksandrowi Wielkiemu, że za mało czasu poświęca filozofii i swoją uwagę skupia na żonie Filis. Kobieta postanowiła upokorzyć starca i powiedziała mu, że spędzi z nim noc, ale pod jednym warunkiem. Filozof miał odegrać rolę konia i wozić Filis na swoim grzbiecie. Arystoteles przystał na to. Wszystkiemu ze śmiechem przyglądał się Aleksander.
6. Oto małżeństwo, które żyło ok. 3000 lat temu na terenie dzisiejszej Ukrainy
Pochówek odnaleziono w Tarnopolu i pochodzi on z kultury wysockiej (epoka brązu). Mąż został pochowany po śmierci, a kobieta najprawdopodobniej jeszcze za życia. Może o tym świadczyć ułożenie jej ciała. Według patologów w takiej pozycji trudno byłoby ułożyć nieboszczyka.
Możliwe, że kobieta wypiła truciznę przed wejściem do grobu. Zdecydowała się dołączyć do męża, aby przejść razem do innego świata. W grobie znaleziono także ceramikę oraz biżuterię z brązu.
7. W starożytnym Rzymie brukowane drogi przetykano małymi, białymi kamieniami
Zwano je tygrysimi oczami. Były dobrze widoczne w nocy i dzięki nim łatwiej było się poruszać po zmroku. Na zdjęciu znajduje się fragment drogi w Pompejach.
8. Majańska ceramiczna figurka ze zdejmowanym hełmem
Liczy sobie ok. 1500 lat. Została znaleziona w Gwatemali na stanowisku archeologicznym El Perú-Waka'.
9. Podróżny pojemniczek na perfumy wykonany w łupinie orzecha włoskiego
To cacko zostało zrobione w XIX wieku we Francji.
10. Paletka malarska z wyrytym imieniem faraona Amenhotepa III
Powstała ok. 1390-1352 r. p.n.e. Została zrobiona z kości słoniowej. Posiada 6 wgłębień na pigmenty (zielony, czerwony, żółty, czarny, niebieski, brązowy).
11. Pierścień Macieja
Niezwykły XVI-wieczny pierścionek wykonany ze złota. Długość diamentu z ostrym zakończeniem wynosi 3,5 cm. Artefakt pochodzi prawdopodobnie z południowych Niemiec. Ponoć król Węgier - Maciej Korwin miał podarować go swojej ukochanej - Beatrycze Aragońskiej. Najprawdopodobniej jest to legenda, a pierścień był własnością Elżbiety Batory zwanej Krwawą Hrabiną z Čachtic.
12. Hełm w kształcie foki z wyspy Kodiak (u wybrzeży Alaski), XVIII wiek
13. Pluton i Prozerpina - rzeźba włoskiego artysty Giovanniego Berniniego
Powstała w latach 1621-22 i została zrobiona z marmuru.
14. Jedna z fajek Stalina
Przedstawia ona samego dyktatora grającego w szachy z Franklinem D. Rooseveltem. Stalin otrzymał ją w prezencie od amerykańskiej drużyny szachowej, która przebywała w ZSRR w 1945 roku.
15. Rzeźba z kości słoniowej
Powstała w Japonii w 1860 roku
16. W 1965 roku w ukraińskiej wsi Meżyricz odkryto 4 chaty
Zostały one zrobione z 149 kości mamutów. Mogą mieć nawet 15 tys. lat.
17. Jedno z pierwszych zdjęć po odkryciu Terakotowej Armii w 1974 roku
18. Zdjęcie wykonano zaraz po otwarciu grobowcu Tutenchamona
19. Emaliowany i złocony łabędź z koroną oraz łańcuchem na szyi
Wykonany ok. 1400 roku we Francji bądź Anglii. Był oznaką wierności względem króla lub rodziny szlacheckiej. Jako swój herb używała go rodzina de Bohun i ród Lancasterów. Klejnot nawiązuje do arturiańskiej legendy o tajemnym rycerzu, który, na łodzi ciągniętej przez łabędzie, miał uratować pewną władczynię i jej królestwo. Ona w zamian miała nigdy nie pytać o jego imię.
20. Ogon Sfinksa widziany od tyłu
21. Rękawica zbroi króla francuskiego Henryka II
22. Ceramiczne rury odkryte w pobliżu pałacu Epang w Chinach
23. Mozaika przedstawiająca Meduzę zdobiąca odeon w starożytnym mieście Kibyra (Turcja)
24. Głowa Dionizosa odkryta w tureckim mieście Aizanoi
25. Wózek inwalidzki cesarzowej Elżbiety z Brunszwiku-Wolfenbüttel (1740 rok)
Który obiekt najbardziej Ci się spodobał?