Balkon i ogródOgród3 błędy ogrodników, które prowadzą do pojawianie się na ogórkach pustych kwiatów

3 błędy ogrodników, które prowadzą do pojawianie się na ogórkach pustych kwiatów

3 błędy ogrodników, które prowadzą do pojawianie się na ogórkach pustych kwiatów
12.07.2022 22:55

Nie wszystkim udaje się wyhodować wspaniałe ogórki. Czasami zdarza się, że ich kwiaty usychają, opadają, a owoce nie mają szansy się zawiązać. Puste kwiaty ogórków to prawdziwe zmartwienie. Co jest ich przyczyną?

Są 3 podstawowe błędy, które odpowiadają za to, że ogórki kwitną, ale nie zawiązują owoców. Oczywiście popełniają je sami niedoświadczeni, w uprawie tych warzyw, ogrodnicy. Aby nie dołączyć do ich szeregów, to koniecznie dowiedz się jak nie dopuścić do rozwinięcia się pustych kwiatów.

Vita Dor/freepik
Vita Dor/freepik

Sadzenie w zacienionym miejscu

Ogórki kochają jasne i słoneczne stanowiska. Potrzebują dużo światła do prawidłowego wzrostu. Z drugiej strony nie preferują przeciągów i wiatrów. Jeżeli grządki usytuujesz w zacienionym miejscu to:

  • liście staną się mniejsze i jaśniejsze,
  • znacząco spowolni wzrost pędów (także tych bocznych),
  • zaczną rozwijać się jedynie kwiaty męskie, a owoce nie będą się mocno trzymały pędów.

Zbyt intensywne nawożenie azotem

Ogórki fatycznie potrzebują nawożenia azotem, ale tylko na początku wzrostu. Jest to potrzebne do ukształtowania się mocnej rośliny. Kiedy ogórki zaczynają kwitnąć, to zapotrzebowanie na azot maleje. Jeżeli wraz z pojawianiem się kwiatów będziesz nadal dostarczać azot, to krzaki będą bujnie rosnąć, ich liście znacznie się powiększą, a pędy osiągną duże rozmiary. Jednak to wszystko odbędzie się ze szkodą dla owoców, które zwyczajnie będą miały problem, aby się zawiązać.

marinademidiuk/freepik
marinademidiuk/freepik

Nieodpowiednie podlewanie

Faktem jest, że ogórki lubią sporą dawkę wody, ale nie tolerują już przelania. Podlewanie musisz dostosować do aktualnych warunków pogodowych. Jeżeli dni są chłodne, to nie dostarczaj roślinie zbyt wiele wody. Jeśli to zrobisz, to możesz doprowadzić jedynie do gnicia korzeni. Wówczas roślina skupi się jedynie na walce o przeżycie, a cały proces formowania owoców zejdzie na dalszy plan. Dodatkowo do podlewania nie należy używać zimnej wody (powinna być ustana), gdyż ogórki są wrażliwe na wahania temperatur.

Już wiesz skąd się biorą puste kwiaty ogórków.Teraz poznaj patent na to, jak uprawiać pieczarki w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także