PoradyLajfhaki3 domowe sposoby na usunięcie pnia drzewa bez specjalistycznego sprzętu

3 domowe sposoby na usunięcie pnia drzewa bez specjalistycznego sprzętu

Usuwanie pnia po ściętym drzewie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli drzewo rosło kilkanaście lat lub dłużej. Dlatego należy uporządkować je sprawnie i bez zbędnego wysiłku. Podpowiadamy jak usunąć pień po ściętym drzewie w prosty sposób.

jak usunąć pień po ściętym drzewie fot. freepik
jak usunąć pień po ściętym drzewie fot. freepik

Pozostałe po wycince drzewa pniaki szpecą ogród, a pozbycie się ich i głęboko osadzonych korzeni wymaga wiele wysiłku. Wiele osób korzysta z użycia profesjonalnego sprzętu, którego wynajęcie jest drogie, ale skutecznie usuwa pniak. Sprawdź, jak zrobić to równie dobrze oraz samodzielnie.

Jak usunąć pień po ściętym drzewie ogniem?

Kiedy pień jest naprawdę duży, to nie warto przeceniać swoich sił, tylko go wypalić. Należy wywiercić w jego powierzchni kilka głębokich otworów, a następnie wlać do nich naftę albo olej opałowy. W tym sposobie kluczową rolę odgrywa czas, dlatego pozostaw pień na około tydzień, aby wlane specyfiki przesiąkły przez drewno. Dopiero po tym czasie wrzuć do każdego otworu po jednej odpalonej zapałce, a zniszczysz pniak od środka. Warto dodać, że wypalanie pni trwa kilka dni, ale zmienia je w kupki popiołu. W tej metodzie ważne jest zabezpieczenie wypalanego pniaka tak, aby był niedostępny dla zwierząt i dzieci.

Obraz

Naturalny sposób na usunięcie pnia

Jeśli obawiasz się poprzedniej metody, to wykorzystaj żywą grzybnię do rozkładu pni. Możesz zakupić ją w sklepach ogrodniczych. W naturze grzyb ten występuje tylko na spróchniałych konarach drzew i nie szkodzi innym żywnym roślinom. Wystarczy rozkruszyć grzybnię, a następnie rozpuścić ją w 5 litrach wody i dokładnie ze sobą wymieszać. Teraz pora na wywiercenie otworów w pniu i skropienie go wodą, aby był wilgotny. Dopiero teraz należy wlać przygotowaną zawiesinę z grzybni do otworów w pniaku oraz rozsmarować ją po powierzchni drewna. Na koniec wystarczy owinąć pniak folią perforowaną i posypać liśćmi, po około 6 miesiącach drewno powinno spróchnieć. Warto pamiętać, że kiedy pień jest bardzo duży, to proces działania grzybni też się wydłuża.

Deforestation, global problem,
The felled trees on the green grass
Deforestation, global problem, The felled trees on the green grass

Chemiczne pozbywanie się pnia

Do rozkładu pnia sprawdzą się nawozy azotowe, które wystarczy wsypać do wywierconych dziur w pniu, a następnie przysypać ziemią i czekać.