Porady3 patenty na rozpalenie grilla bez podpałki. Tegoroczna majówka będzie udana!

3 patenty na rozpalenie grilla bez podpałki. Tegoroczna majówka będzie udana!

jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. Gettyimages
jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. Gettyimages
Manuel
24.04.2023 11:33

Już za chwilę czeka nas nieoficjalny start sezonu grillowego, jakim zwykle w naszym kraju jest majówka. Warto do tej okazji solidnie się przygotować. Czasem jednak pomysł na takie spędzenie czasu wypada spontanicznie, więc nie mamy czasu na skrupulatne zakupy. Pokażemy ci, jak rozpalić grilla bez typowej, sklepowej podpałki. To w wielu przypadkach zdrowsze i lepsze rozwiązanie.

Jest wiele powodów, dla których możesz nie chcieć używać gotowej podpałki. Niektórzy narzekają na to, że wpływa na smak jedzenia, inni zauważają, że w ich skład czasem wchodzą substancje, które są potencjalnie rakotwórcze. Jeszcze inni wolą po prostu przygotowywać jedzenie w oparciu o najbardziej naturalne składniki i metody. Warto też mieć na uwadze najbardziej oczywisty powód — jeśli palimy grilla w niedzielę, to możemy nie mieć możliwości zakupu podpałki, jeśli akurat jest to niedziela niehandlowa ;) Którymkolwiek z powodów się kierujesz, warto byś wiedział, jak rozpalić grilla bez typowej podpałki.

Jak rozpalić grilla bez podpałki?

Jest wiele rzeczy, za pomocą których możesz rozpalić węgle/brykiet na grillu. Na pewno przydatne mogą tutaj być m.in.: sucha trawa, kora z drzewa, trociny, suche gałązki, sznurek konopny (ale tylko w pełni naturalny). Zazwyczaj taką naturalną podpałkę kładziemy pośrodku paleniska, a węgle/brykiet układamy w stożek naokoło niej. Pamiętaj zawsze przy tym, aby nie układać ich zbyt ciasno, bo odetniesz powietrze podpałce i nie spełni ona swojej roli. Jeśli wszystko zrobisz poprawnie, to w niedługim czasie podpałka powinna zapłonąć. Nie gaś tego ognia — poczekaj, aż wypali się naturalnie. Gdy na kawałkach węgla/brykietu pojawi się biały nalot, to możesz zacząć grillować mięcho czy warzywa. Pokażemy ci teraz trzy mniej oczywiste opcje na naturalną podpałkę, które zdaniem wieloletnich miłośników grilla sprawdzają się świetnie.

jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. getty images
jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. getty images
  • wytłoczki na jajka

Do pustej wytłaczanki włóż po kawałku węgla/brykietu do każdego zagłębienia. Następnie zamknij opakowanie i podpal je. Warto dołożyć kilka nowych kawałków "opału", gdy już dobrze się rozpali.

jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. getty images
jak rozpalić grilla bez podpałki, fot. getty images
  • whisky

To zdecydowanie nie jest ekonomiczna metoda, ale zdaniem miłośników świetnie się sprawdza. Musisz brać pod uwagę, że trunek nada grillowanym potrawom dodatkowy, charakterystyczny aromat. Wielu jest nim jednak zachwyconych. Najpierw ułóż stożek z węgla/brykietu. Następnie nasącz alkoholem papierowy ręcznik lub podobny materiał i umieść go pomiędzy nimi. Teraz wystarczy go podpalić.

  • puste rolki po papierze toaletowym

Oprócz rolek będziesz potrzebował także watę opatrunkową i wosk. Zacznij od przecięcia kilku rolek na pół. Następnie z waty zrób kilka kulek wielkości małych piłeczek. Nasącz je roztopionym woskiem i włóż tak spreparowane kulki do środka rolek. Teraz taką podpałkę obłóż stożkiem węgla lub brykietu, podpal i ciesz się później pysznymi grillowanymi smakołykami.

7 sposobów na udanego GRILLA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także