DomRośliny doniczkowe4 błędy, przez które liście monstery przestają cieszyć oko. Nie popełniaj ich!

4 błędy, przez które liście monstery przestają cieszyć oko. Nie popełniaj ich!

4 błędy, przez które liście monstery przestają cieszyć oko. Nie popełniaj ich!

27.07.2022 20:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monstery to bardzo dekoracyjne rośliny, które są wyjątkową ozdobą każdego pokoju. Jednak czasami, pod wpływem nieumiejętnej pielęgnacji, zupełnie tracą swój pierwotny wygląd. Dlaczego monstera ma zwinięte, przywiędnięte, pomarszczone liście? Ten problem również można rozwiązać.

Jeżeli monstera nie ma zapewnionych dogodnych warunków, to jej liście zaczynają się zwijać oraz marszczyć. Jeśli zareagujesz stosunkowo szybko, to zdołasz ocalić tę dekoracyjną roślinę.

Huy Phan/unsplash
Huy Phan/unsplash

1. Zbyt duża wilgoć

Monstera lubi mieć zawsze wilgotną glebę w doniczce, ale nie toleruje przelania i stojącej wody w doniczce. Wówczas jej liście zaczynają się rolować, a korzenie mogą zgnić.

Roślinę najlepiej podlewać ją raz w tygodniu. Rób to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Przed sięgnięciem po konewkę, włóż palec do ziemi na głębokość ok. 5 cm. Jeżeli po wyciągnięciu jest wilgotny i oblepiony ziemią, to zdecydowanie zrezygnuj z nawadniania.

2. Drastyczne zmiany temperatury

Monstera najlepiej rozwija się w temperaturze 18-23 stopnie Celsjusza. I co istotne: uwielbia wilgoć i źle reaguje na suche powietrze. Ponadto szkodzi jej temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza. Wówczas przestaje rosnąć. Natomiast przy temperaturze grubo przekraczającej 20 stopni Celsjusza zauważysz, że monstera zacznie zwijać swoje liście. W ten sposób próbuje się schłodzić.

3. Za mało wody

Niebezpieczne jest także dostarczenie monsterze zbyt małej ilości wody. W takiej sytuacji zacznie rolować swoje liście, aby oszczędzać tą wodę, którą zmagazynowała. Inne objawy przesuszenia to brązowe i suche krawędzie liści.

Jeżeli przesuszysz monsterę, to zanurz całą doniczkę w wodzie i pozwól roślinie pobrać jej tyle, ile akurat potrzebuje.

Owen Lystrup/unsplash
Owen Lystrup/unsplash

4. Przenawożenie

Monstera jest żarłoczną rośliną i bardzo łasą na nawozy. Jednak jeżeli przesadzimy ze wspomagaczami, to jej liście pozwijają się z trąbki. Dlatego stosuj nawóz z umiarem.

Monsterę nawoź od wiosny do jesienie (co 2 lub 3 tygodnie). Najlepszy będzie płynny nawóz do roślin zielonych.

Już wiesz dlaczego monstera ma zwinięte liście. Poznaj rośliny idealne do sypialni, które nawilżają powietrze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także