Newsy4 fakty o Bałtyku, które cię kompletnie zaskoczą. Polskie morze jakiego nie znasz

4 fakty o Bałtyku, które cię kompletnie zaskoczą. Polskie morze jakiego nie znasz

Fakty o Bałtyku, fot. freepik
Fakty o Bałtyku, fot. freepik
Manuel
02.07.2023 15:32

Teoretycznie nasze polskie morze zna każdy. Ale czy aby na pewno? Jest dużo ciekawostek dotyczących tego zbiornika wodnego, które mogą być dla ciebie kompletnym zaskoczeniem. Za chwilę zapoznamy cię z najbardziej interesującymi z nich. Takie są (zaskakujące) fakty o Bałtyku.

Słowo Bałtyk w języku naszych przodków oznaczało prawdopodobnie Wielką słoną wodę. Dla Słowian Bałtyk musiał być fascynujący i przerażający zarazem. Wszystko dlatego, że nie należy on ani do najspokojniejszych, ani do najcieplejszych mórz. Co więcej, niesie ze sobą jakąś nieokreśloną tajemnicę.

Fakty o Bałtyku, który cię kompletnie zaskoczą

Oto najciekawsze fakty o Bałtyku, o których przypuszczalnie wcześniej nie miałeś pojęcia.

"Jaki Bałtyk? Przecież to Morze Wschodnie!"

Poza niektórymi ludami słowiańskimi mało kto z naszych sąsiadów Bałtyk nazywa Bałtykiem. Bardzo często nazywany jest za to Morzem Wschodnim, zwłaszcza przez nacje wywodzące się w jakimś stopniu z ludów Germańskich. Przykładowo Niemcy na Bałtyk mówią Ostsee, Holendrzy - Oostzee, a Szwedzi - Östersjön.

fakty o Bałtyku, fot. getty images
fakty o Bałtyku, fot. getty images

Dlaczego Bałtyk ma taki, a nie inny kolor?

W przypadku każdego morza jego kolor jest wynikiem przede wszystkim warunków atmosferycznych, zachmurzenia, głębokości wody i jej zasolenia. Ale w odniesieniu do Bałtyku na jego barwę ogromny wpływ ma jeszcze występujący w jego wodach, w pokaźnych ilościach, plankton. On nadaje morzu taki, a nie inny odcień.

To najsłodsze morze na świecie (nie radzimy próbować)

W Bałtyku średnie zasolenie wynosi 7 proc. I ogólnie waha się w granicach od 2 do 12 proc. Jest to poziom zasolenia, który jest najniższy na świecie. Ma to duży wpływ na to, co w Bałtyku pływa. Oprócz typowych ryb słonowodnych można tam często napotkać ryby słodkowodne.

fakty o Bałtyku, fot. getty images
fakty o Bałtyku, fot. getty images

To także najmłodsze morze na świecie

W miejscu, gdzie obecnie jest Bałtyk kiedyś istniały olbrzymie masy lodowe, a samo morze było klasyfikowane jako jezioro lodowe. Około 10-15 tys. lat temu te wielkie bryły lodu stopiły się, w wyniku nieznanych do końca procesów, i przekształciły w morze, które znamy dzisiaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także