Newsy4 fakty o Bałtyku, które cię kompletnie zaskoczą. Polskie morze jakiego nie znasz

4 fakty o Bałtyku, które cię kompletnie zaskoczą. Polskie morze jakiego nie znasz

Teoretycznie nasze polskie morze zna każdy. Ale czy aby na pewno? Jest dużo ciekawostek dotyczących tego zbiornika wodnego, które mogą być dla ciebie kompletnym zaskoczeniem. Za chwilę zapoznamy cię z najbardziej interesującymi z nich. Takie są (zaskakujące) fakty o Bałtyku.

Fakty o Bałtyku, fot. freepik
Fakty o Bałtyku, fot. freepik
Manuel

Słowo Bałtyk w języku naszych przodków oznaczało prawdopodobnie Wielką słoną wodę. Dla Słowian Bałtyk musiał być fascynujący i przerażający zarazem. Wszystko dlatego, że nie należy on ani do najspokojniejszych, ani do najcieplejszych mórz. Co więcej, niesie ze sobą jakąś nieokreśloną tajemnicę.

Fakty o Bałtyku, który cię kompletnie zaskoczą

Oto najciekawsze fakty o Bałtyku, o których przypuszczalnie wcześniej nie miałeś pojęcia.

"Jaki Bałtyk? Przecież to Morze Wschodnie!"

Poza niektórymi ludami słowiańskimi mało kto z naszych sąsiadów Bałtyk nazywa Bałtykiem. Bardzo często nazywany jest za to Morzem Wschodnim, zwłaszcza przez nacje wywodzące się w jakimś stopniu z ludów Germańskich. Przykładowo Niemcy na Bałtyk mówią Ostsee, Holendrzy - Oostzee, a Szwedzi - Östersjön.

fakty o Bałtyku, fot. getty images
fakty o Bałtyku, fot. getty images

Dlaczego Bałtyk ma taki, a nie inny kolor?

W przypadku każdego morza jego kolor jest wynikiem przede wszystkim warunków atmosferycznych, zachmurzenia, głębokości wody i jej zasolenia. Ale w odniesieniu do Bałtyku na jego barwę ogromny wpływ ma jeszcze występujący w jego wodach, w pokaźnych ilościach, plankton. On nadaje morzu taki, a nie inny odcień.

To najsłodsze morze na świecie (nie radzimy próbować)

W Bałtyku średnie zasolenie wynosi 7 proc. I ogólnie waha się w granicach od 2 do 12 proc. Jest to poziom zasolenia, który jest najniższy na świecie. Ma to duży wpływ na to, co w Bałtyku pływa. Oprócz typowych ryb słonowodnych można tam często napotkać ryby słodkowodne.

fakty o Bałtyku, fot. getty images
fakty o Bałtyku, fot. getty images

To także najmłodsze morze na świecie

W miejscu, gdzie obecnie jest Bałtyk kiedyś istniały olbrzymie masy lodowe, a samo morze było klasyfikowane jako jezioro lodowe. Około 10-15 tys. lat temu te wielkie bryły lodu stopiły się, w wyniku nieznanych do końca procesów, i przekształciły w morze, które znamy dzisiaj.