Porady4 patenty na szybkie podgrzanie wody w basenie. To warto wiedzieć

4 patenty na szybkie podgrzanie wody w basenie. To warto wiedzieć

jak podgrzać wodę w basenie fot. freepik
jak podgrzać wodę w basenie fot. freepik
Manuel

23.05.2023 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już za niedługo lato i wiele osób będzie chciało swój wolny czas spędzić w swoim własnym przydomowym basenie. Sęk w tym, że często woda w nich jest na tyle zimna, że nie ma się ochoty w nich zbyt długo przebywać. A skoro włożyłeś w tego typu rzecz sporo pieniędzy, to chcesz z niej korzystać. Pokażemy ci, jak podgrzać wodę w basenie. Jest na to kilka dobrych opcji.

W Polsce latem najczęściej niestety nie jest na tyle ciepło, by woda w basenach była naprawdę przyjemna. Nie jest to aż takim problemem, jeśli chcesz sobie tylko na krótko popływać, ale staje się uciążliwe, gdy chcesz sobie w wodzie posiedzieć. Taką wodę można bez problemu podgrzać.

Jak podgrzać wodę w basenie?

Na chwilę obecną masz de facto cztery dobre opcje na podgrzanie wody w basenie. Jest to:

  • elektryczny podgrzewacz wody basenowej;
  • pompa ciepła;
  • wymiennik ciepła;
  • kolektory słoneczne.
Jak podgrzać wodę w basenie, fot. getty images
Jak podgrzać wodę w basenie, fot. getty images

Elektryczny podgrzewacz wody basenowej

Zdaniem fachowców to dobry wybór jedynie w przypadku niewielkich basenów. Elektryczny podgrzewacz wody basenowej jest bardzo skuteczny i wydajny, ale generuje spore koszty w postaci rachunków za energię elektryczną. Jeśli to ci nie przeszkadza, bo np. masz panele fotowoltaiczne, albo nie są problemem wyższe rachunki, to warto go wybrać. Przy czym eksperci zalecają, by kupować modele mające o mocy co najmniej 2000 W.

Pompa ciepła

Sprawdza się dobrze przede wszystkim w przypadku średnich i dużych basenów, z których właściciele często korzystają w sezonie. Pompy takie wykorzystują energię cieplną z powietrza do nagrzania wody. Nie są one tanim rozwiązaniem (cena), ale jeśli chcesz mieć coś, co się zwróci w długim okresie, to jest to dobry wybór.

Jak podgrzać wodę w basenie, fot. getty images
Jak podgrzać wodę w basenie, fot. getty images

Wymiennik ciepła

Sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych basenach. Zdaniem wielu są najbardziej uniwersalną opcją  i są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie wiesz, ile tak naprawdę będziesz z basenu korzystał. Takie urządzenie ogrzewa wodę za sprawą podłączenia do ogrzewania centralnego i możesz przy jego podłączeniu potrzebować porady i pomocy fachowca.

Kolektory słoneczne

To na długą metę najbardziej opłacalne ekonomicznie rozwiązanie, ale łączy się ze sporym ryzykiem. Bo od tego, jak bardzo będzie ciepło i czy będzie słonecznie, zależy czy taki kolektor będzie w stanie nagrzać wodę do zadowalającej nas temperatury. Z rezultatami może być różnie i jedni te urządzenia uwielbiają, inni je przeklinają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także