DomRośliny doniczkowe5 błędów w pielęgnacji roślin doniczkowych, które je zabijają

5 błędów w pielęgnacji roślin doniczkowych, które je zabijają

błędy w pielęgnacji roślin Fot.Freepik
błędy w pielęgnacji roślin Fot.Freepik

28.07.2022 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy rośliny nagle zaczynają usychać, to nie zawsze winna jest choroba lub atak szkodnika. Czasami w gronie winowajców jesteśmy my sami. Jakie najczęściej popełniamy błędy w pielęgnacji roślin?

1. Nadmierne podlewanie

To najczęściej popełniany błąd... Zasada jest jedna: roślinę lepiej przesuszyć niż przelać. Żaden kwiat nie preferuje błotnistego podłoża, w którym zaczynają gnić korzenie. Rośliny spokojnie można podlewać raz na tydzień. A sukulenty i kaktusy nawet rzadziej. Przed sięgnięciem po konewkę, włóż palec do ziemi na głębokość ok. 5 cm. Jeżeli po wyciągnięciu jest wilgotny i oblepiony ziemią, to zdecydowanie zrezygnuj z nawadniania.

Cassidy Phillips/unsplash
Cassidy Phillips/unsplash

2. Za dużo słońca

Większość roślin lubi jasne stanowiska, ale źle znosi bezpośrednią ekspozycję na palące promienie słoneczne. Latem na parapetach południowych temperatura możne dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Wówczas liście ulegają poparzeniu (brązowieją i usychają). Jeżeli okno pozostaje zamknięte, to poparzeniu mogą ulec nawet kaktusy.

Dlatego latem rośliny doniczkowe odsuń koniecznie od okna.

3. Za dużo cienia

Oprócz palących promieni słonecznych, równie niebezpieczny jest cień. Z powodu niedostatku światła rośliny żółkną, bladną i tracą swoje kolory. Dzieje się to szczególnie zimą oraz późną jesienią. Dlatego wówczas ustaw doniczki blisko okna. Możesz również pomyśleć o zakupie specjalnej lampy do naświetlania kwiatów.

4. Zapominanie o przesadzaniu

Wraz z upływem lat ziemia w doniczkach ulega wyjałowieniu i traci składniki odżywcze. Dlatego tak ważne jest regularne przesadzanie. Zwykle młode okazy przesadzamy raz na rok, a te starsze i bardziej rozwinięte – co 2 bądź 3 lata. Oczywiście wszystko zależy od preferencji i potrzeb konkretnego gatunku.

Kelly Sikkema/unsplash
Kelly Sikkema/unsplash

5. Przenawożenie

Niektóre osoby są nadopiekuńcze i zdecydowanie przesadzają z zabiegami pielęgnacyjnymi. Niebezpieczne dla roślin jest przenawożenie. Duże dawki nawozu wcale nie wpłyną pozytywnie na rozwój rośliny. Mogą doprowadzić do przesolenia ziemi w doniczce. W efekcie tego podłoże staje się suche, a korzenie zaczynają marnieć. Dlatego ściśle trzymaj się zaleceń producenta w kwestii ilości i częstotliwości stosowania nawozów.

Już wiesz, jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji roślin. Przekonaj się teraz, jak uprawiać storczyki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także