PoradyLajfhaki5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki

5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki

jak wyczyścić zardzewiały garnek fot. genialne.pl
jak wyczyścić zardzewiały garnek fot. genialne.pl
01.08.2023 18:25

Metalowe garnki mają to do siebie, że rdzewieją. Osadzająca się na nich rdza to nic przyjemnego. Niestety nie zawsze można tego uniknąć - w końcu mają częsty kontakt z wodą. Nie musisz od razu ich wyrzucać! Mamy patent na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki - będą, jak nowe!

Rdza na garnkach jest nieestetyczna. Skutecznie zniechęca do gotowania. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wtedy do głowy - kupno nowego garnka. To jednak spory koszt. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i przywrócić do użytku zardzewiałe garnki.

Masz zardzewiałe garnki - co robić?

Rdza to częsta "dolegliwość" metalowych garnków. Mając często kontakt z wodą, są one narażone na korozje. Nie wygląda to dobrze i sprawia, że gotowanie przestaje być przyjemne. Może też źle wpływać na smak przygotowywanego jedzenia. Też w naszej kuchni mieliśmy dwa takie garnki. Planowaliśmy je wyrzucić, gdyby nie nasza babcia, która doradziła nam prosty domowy sposób na to, aby je wyczyścić! Byliśmy w szoku, że jest to tak skuteczne i można tyle zaoszczędzić.

Obraz

Jak wyczyścić zardzewiałe garnki?

Nasza babcia zawsze była mistrzynią w kuchni. Prawdziwa skarbnica domowych patentów. Jak zdradziła nam domowy patent na rdzę - oniemieliśmy! Nie sądziliśmy, że rozwiązanie może być tak proste. Pierwsze, co nam doradziła, to wytarcie suchą szmatką garnka zawsze po myciu. Ta drobna zmiana zapobiegnie korozji w przyszłości. Poradziła nam też używania do czyszczenia rdzy wody z octem w proporcji 1:1. Należało w takim roztworze namoczyć garnek przez noc, a następnie wyszorować przy użyciu ostrej gąbki lub myjki - dodaliśmy też detergent. Tych sposobów jest jednak więcej! Zdradzimy Ci, co jeszcze wypróbowaliśmy!

Obraz

Domowy sposób na usunięcie rdzy z garnka

Kolejnym sposobem, który przetestowaliśmy - jest sól kuchenna. Po prostu wystarczy wetrzeć ją w powierzchnię garnka, a później dokładnie umyć. Nieoceniona i wszechstronna jest królowa środków czyszczących - soda oczyszczona. Wystarczy, że wymieszasz ją z niewielką ilością wody i wyszorujesz nią garnek. Dla lepszego efektu możesz też zastosować ocet. Skuteczny będzie też papier ścierny lub ostra myjka. My używaliśmy też na korozję cytrynę z solą - pozostawi też ładny zapach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także