PoradyLajfhaki5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki

5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki

jak wyczyścić zardzewiały garnek fot. genialne.pl
jak wyczyścić zardzewiały garnek fot. genialne.pl

01.08.2023 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Metalowe garnki mają to do siebie, że rdzewieją. Osadzająca się na nich rdza to nic przyjemnego. Niestety nie zawsze można tego uniknąć - w końcu mają częsty kontakt z wodą. Nie musisz od razu ich wyrzucać! Mamy patent na to, jak wyczyścić zardzewiałe garnki - będą, jak nowe!

Rdza na garnkach jest nieestetyczna. Skutecznie zniechęca do gotowania. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wtedy do głowy - kupno nowego garnka. To jednak spory koszt. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i przywrócić do użytku zardzewiałe garnki.

Masz zardzewiałe garnki - co robić?

Rdza to częsta "dolegliwość" metalowych garnków. Mając często kontakt z wodą, są one narażone na korozje. Nie wygląda to dobrze i sprawia, że gotowanie przestaje być przyjemne. Może też źle wpływać na smak przygotowywanego jedzenia. Też w naszej kuchni mieliśmy dwa takie garnki. Planowaliśmy je wyrzucić, gdyby nie nasza babcia, która doradziła nam prosty domowy sposób na to, aby je wyczyścić! Byliśmy w szoku, że jest to tak skuteczne i można tyle zaoszczędzić.

Obraz

Jak wyczyścić zardzewiałe garnki?

Nasza babcia zawsze była mistrzynią w kuchni. Prawdziwa skarbnica domowych patentów. Jak zdradziła nam domowy patent na rdzę - oniemieliśmy! Nie sądziliśmy, że rozwiązanie może być tak proste. Pierwsze, co nam doradziła, to wytarcie suchą szmatką garnka zawsze po myciu. Ta drobna zmiana zapobiegnie korozji w przyszłości. Poradziła nam też używania do czyszczenia rdzy wody z octem w proporcji 1:1. Należało w takim roztworze namoczyć garnek przez noc, a następnie wyszorować przy użyciu ostrej gąbki lub myjki - dodaliśmy też detergent. Tych sposobów jest jednak więcej! Zdradzimy Ci, co jeszcze wypróbowaliśmy!

Obraz

Domowy sposób na usunięcie rdzy z garnka

Kolejnym sposobem, który przetestowaliśmy - jest sól kuchenna. Po prostu wystarczy wetrzeć ją w powierzchnię garnka, a później dokładnie umyć. Nieoceniona i wszechstronna jest królowa środków czyszczących - soda oczyszczona. Wystarczy, że wymieszasz ją z niewielką ilością wody i wyszorujesz nią garnek. Dla lepszego efektu możesz też zastosować ocet. Skuteczny będzie też papier ścierny lub ostra myjka. My używaliśmy też na korozję cytrynę z solą - pozostawi też ładny zapach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także