Porady5 powodów, dla których żwirowisko w ogrodzie nie jest dobrym pomysłem

5 powodów, dla których żwirowisko w ogrodzie nie jest dobrym pomysłem

Żwirowisko w ogrodzie to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Wielu decyduje się na nie, bo na pierwszy rzut oka wydaje się praktyczne i dobrze się prezentuje. W rzeczywistości jednak wygląda to zupełnie inaczej, niż większość osób myśli.

Żwirowisko w ogrodzie fot. Adobe Stock
Żwirowisko w ogrodzie fot. Adobe Stock
Manuel

Żwirowisko w ogrodzie wymaga nakładu pracy i czasu, które większość osób zaskakują. Stwarza też specyficzne problemy, które mogą ci uprzykrzyć życie, zależnie od tego, jak twój ogródek wygląda. Większość ludzi o tym wszystkim dowiaduje się po fakcie, dlatego warto, abyś zapoznał się z powodami, dla których warto zastanowić się po raz drugi, czy na pewno chcemy decydować się na żwirek, a nie na jakieś inne rozwiązanie.

Dlaczego nie warto robić żwirowisko w ogrodzie?

Oto najważniejsze powody:

żwirowisko w ogrodzie, fot. getty images
żwirowisko w ogrodzie, fot. getty images

#1 Mech, chwasty i liście

Jeśli myślisz, że żwir zabezpiecza przed pojawieniem się mchu i chwastów, to jesteś w poważnym błędzie. Jeśli pod kamykami jest normalna gleba, a wokół jest roślinność, to zarówno mech, jak i chwasty się z czasem pojawią. A pielenie ich spomiędzy żwiru jest mocno frustrujące. To jeszcze nic w porównaniu z tym, co może zafundować ci bliskie sąsiedztwo drzew liściastych. Opadające liście mogą być dla ciebie co roku prawdziwym utrapieniem, bo wygrabianie ich spomiędzy żwiru jest bardzo trudne i często trzeba liście ręcznie zbierać, jeśli nie masz dmuchawy.

#2 Żwir mocno się nagrzewa

Zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystkie kamienie bardzo łatwo chłoną i przez dłuższy czas magazynują ciepło? A po jakimś czasie, gdy zrobi się chłodniej, oddają je swojemu otoczeniu. W upalne dni żwirowisko w ogrodzie to jak strzał w kolano. Stracisz na tym zarówno ty, jak i pobliskie rośliny.

#3 Żwirowisko w ogrodzie wcale nie jest tanie w utrzymaniu

Do oczyszczenia żwirku zazwyczaj są potrzebne myjki wysokociśnieniowe, a jesienią także dmuchawy do liści. Więcej też będziesz musiał wydać na nawozy do roślinek znajdujących  się w pobliżu i bardziej troskliwie będziesz musiał je pielęgnować. Sąsiedztwo żwirku gromadzącego ciepło i wysuszającego glebę im po prostu nie służy.

żwirowisko w ogrodzie, fot. getty images
żwirowisko w ogrodzie, fot. getty images

#4 Większe ryzyko zalania piwnicy

Żwir sprawia, że gleba na skutek wysuszenia i późniejszego wyjałowienia trudniej wchłania wodę i wchłania mniejszą jej ilość. W przypadku ulewnych deszczy prowadzi to często do zalania piwnicy.

#5 Ogród żwirowy jest zły dla flory i fauny

Żwirowisko tworzy bardzo nieprzyjazny klimat dla wszelkich pobliskich roślin, a pośrednio także dla zwierząt - przede wszystkim ssaków, owadów i ptaków. Jeśli chcesz być eko i zależy ci na swoim najbliższym otoczeniu, to nie decyduj się na nie.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe