PoradyLajfhakiNie musisz kupować nowej ładowarki. 5 sposobów na uratowanie zepsutego kabla

Nie musisz kupować nowej ładowarki. 5 sposobów na uratowanie zepsutego kabla

Nie musisz kupować nowej ładowarki. 5 sposobów na uratowanie zepsutego kabla
Katarzyna
28.10.2019 09:00

Życiową prawdą jest, to że kable od naszych telefonów psują się w najmniej oczekiwanych momentach. Ich naprawa lub wymiana na nowy może być kosztowna. Dodatkowo, większość zastępczych ładowarek różni się od tych oryginalnych, dlatego lepiej trochę się postarać i szybko zreperować jeszcze działający kabel.

Większość z nich psuje się w miejscach załamania lub tuż przy samej ładowarce.

Często kable, które codziennie używamy, przechodzą przez naprawdę ciężkie chwile. Są wykręcane, szarpane lub połamane (tak, kabel może się połamać). Jeśli Twoja ładowarka zaczyna się psuć, a materiał zabezpieczający jest przetarty, warto przeciwdziałać dalszemu psuciu.

#1 Taśma izolacyjna

Obraz

Jedną z najlepszych i najtrwalszych opcji w dziedzinie naprawiania kabli, jest taśma izolacyjna. Oczywiście nasza ładowarka nie będzie wyglądała estetycznie i w ogóle nie będzie przypominać nowej, ale taką taśmę można kupić za około 5-10 złotych.

#2 Rurki termokurczliwe

Obraz

Bardziej długoterminowym rozwiązaniem jest rurka termokurczliwa. Jest to również nieco kosztowniejsza metoda. Rurki termokurczliwe są dostępne w wielu rozmiarach dzięki czemu łatwo znajdziesz tę odpowiednią dla swojego kabla. Aby założyć rurkę termokurczliwą na kabel, należy wsunąć ją na koniec ładowarki, a następnie ustawić w miejscu pęknięcia materiału. Teraz wystarczy użyć np. suszarki do włosów. Ciepło spowoduje, że rurka zacznie się kurczyć i dopasuje się do kabla.

#3 Sugru czyli glina do reperowania

Tak naprawdę nie to końca jest to glina, lecz materiał, który można umieścić w przedziale polimerowych silikonów. Sugru można uformować w dowolny kształt i przyczepić do dowolnej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na naprawienie kabla za pomocą tego materiału, pozostaw go na 24 godziny, aż całkowicie wyschnie i przybierze właściwy kształt. Niestety Sugru jest dość drogie, a także niedostępne w Polsce. Tą specyficzną glinę można kupić jedynie na stronie amerykańskiego producenta.

#4 Sprężynka po długopisie

Obraz

Krótkoterminowym rozwiązaniem dla majsterkowiczów jest wykorzystanie sprężynki z długopisu, rozciąganie jej i owijanie wokół kabla. Problemem w tym triku jest jednak to, że rozciągnięta sprężyna nie jest zbyt sztywna i nie chroni kabla przed dalszym uszkodzeniem. Alternatywą jest jednak zainstalowanie sprężyny na uszkodzonym obszarze, a następnie użycie rurki termokurczliwej.

#5 Specjalne ochraniacze na kable

Obraz

Uszkodzenie kabla jest uciążliwe, dlatego też jednym z ciekawszych rozwiązań, które będzie przeciwdziałać dalszemu psuciu się są tzw. "cable savers" (ochraniacze na kable). Niestety to rozwiązanie jest dość kosztowne, ponieważ jedna para tej specjalistycznej końcówki, która ochroni naszą ładowarkę, może kosztować nawet 30 złotych. "Cabel savers" są zaprojektowane w taki sposób, aby najbardziej delikatna część kabla się nie łamała. To urządzenie można kupić na wielu zagranicznych aukcjach lub w sklepach internetowych.

Pamiętaj, że jeśli doszło do zwarcia i ładowarka przestała działać wtedy konieczna jest wymiana.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także