PoradySprzątanie5 zapachów, których trudno pozbyć się z ubrań. Mamy na nie sposoby!

5 zapachów, których trudno pozbyć się z ubrań. Mamy na nie sposoby!

5 zapachów, których trudno pozbyć się z ubrań. Mamy na nie sposoby!

17.01.2020 11:20, aktual.: 17.06.2020 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość plam jest dobrze widoczna i jesteś w stanie je usunąć już przed praniem. Ale zapachy osadzają się we włóknach i wydają się pozostać tam na zawsze.

#1. Zapach perfum

Niezależnie od tego, czy zapach pochodzi z nadmiaru stosowanych perfum, czy silnie pachnącego płynu do prania, czy płukania, te zapachy mogą powodować nadmierne kichanie i mnóstwo innych problemów zdrowotnych. Ciężkie zapachy mogą pozostać również na nowych ubraniach, jak i na już używanych.

freepik.com
freepik.com

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie, czy perfumowaną odzież można prać, sprawdzając metkę z informacjami o praniu. Jeśli ubranie może być tylko czyszczone chemicznie, to oddanie ubrania do pralni powinno usunąć zapach. Jeżeli ubranie możesz prać, wybierz środek czyszczący, który zawiera mniej agresywnych chemikaliów, aby uniknąć większej ilości zapachów.

Potrzebne:

soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

woda

bezzapachowy, mocny środek do prania

Napełnij duży zlew lub wiadro, czy miskę zimną wodą. Rozpuść jedną filiżankę sody oczyszczonej w czterech filiżankach gorącej wody i dodaj roztwór do zimnej wody.

Całkowicie zamocz odzież i pozostaw ją na co najmniej cztery godziny. Namoczone rzeczy możesz nawet zostawić na całą noc.

Potem wypierz ubrania zgodnie z zaleceniami, używając bezzapachowego środka do prania.

Jeżeli zapach nie zniknie, powtórz wszystko jeszcze raz.

Wskazówka

Aby usunąć nieprzyjemny zapach w domu z tkanin nie nadających się do prania, powieś je na zewnątrz w wietrzny dzień. Lub umieść perfumowaną odzież w dużym, zamykanym plastikowym pojemniku lub torbie z otwartym opakowaniem sody oczyszczonej. Niech odzież pozostanie szczelnie zamknięta z sodą przez kilka dni, ponieważ soda oczyszczona skutecznie pochłania zapachy. Być może trzeba powtórzyć to kilka razy (ze świeżym pudełkiem sody oczyszczonej), zanim znikną wszystkie zapachy.

#2. Zapach potu

Koszula może wyglądać i pachnieć czysto po praniu . Ale około godziny później może już od noszenia pojawić się zapach potu. Dzieje się tak, ponieważ bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach, są nadal uwięzione we włóknach po praniu. Zaczyna je być czuć, gdy nasze ciało ogrzewa tkaninę i wtedy uwalniają się cząsteczki zapachu. Co robić?

Potrzebne:

ocet spirytusowy

woda i opcjonalnie woda destylowana

silny środek do prania

soda oczyszczona

freepik.com
freepik.com

Jeśli na koszuli zostały ślady dezodorantu, tak że materiał w tym miejscu jest aż sztywny i występuje silny zapach potu, zmieszaj roztwór octu z wodą destylowaną w stosunku jeden do jednego i użyj miękkiej szczotki lub starej szczoteczki do zębów, aby wyszorować pachy koszuli przed namoczeniem.

Napełnij miskę lub duże wiadro zimną wodą i dodaj jedną filiżankę octu.

Namocz w tym roztworze koszule przez co najmniej 30 minut.

Potem wypierz je jak zwykle z dodatkiem skutecznego środka do prania.

Wskazówka

W przypadku koszulek, które zostały uprane, ale nadal mają nieprzyjemny zapach, wymieszaj roztwór dwóch filiżanek sody oczyszczonej w misce z letnią wodą. Dodaj koszule i pozwól im moczyć przez co najmniej 24 godziny. Następnie wypierz zgodnie z zaleceniami.

Zapachy potu na ubraniach gimnastycznych

Pocenie się podczas ćwiczeń jest dobre dla ciała, ale może być trudne do usunięcia z dzisiejszych nowoczesnych tkanin.

Potrzebne:

ocet spirytusowy

woda

soda oczyszczona

Łagodny lub wysokowydajny płyn do prania

Do codziennego prania dodawaj jedną filiżankę sody oczyszczonej lub białego octu spirytusowego do wody do prania za każdym razem, gdy pierzesz odzież do ćwiczeń. Soda oczyszczona i ocet pomogą zneutralizować nieprzyjemny zapach i sprawią, że płyn, czy proszek do prania będzie działać wydajniej.

Nie susz w suszarce takich tkanin. Ciepło może związać na nowo bakterie z włóknami. Zawieś tkaniny, aby wyschły, na powietrzu.

Porady

Nie noś ponownie odzieży do ćwiczeń, dopóki nie zostaną uprane.

Jeśli nie jesteś w stanie codziennie prać odzieży sportowej, zainwestuj w „wiadro na pieluchy”. Każdy plastikowy pojemnik z pokrywką będzie spełniał tą rolę. Napełnij go zimną wodą i filiżanką sody oczyszczonej. Zamocz zabrudzone ubrania do ćwiczeń i zostaw je tam, aż nadejdzie czas na pranie. Wyciśnij wodę i wypierz je jak zwykle. Napełnij potem na nowo wiadro czystą wodą i sodą oczyszczoną i jesteś już gotowy na kolejną rundę ćwiczeń.

#3. Zapach benzyny

Niezależnie od tego, czy pracujesz na stacji paliw, czy po prostu masz awarię w aucie, zapachy benzyny i oleju napędowego mogą być trudne do usunięcia.

freepik.com
freepik.com

Jeśli materiał jest mocno poplamiony benzyną, należy go wyrzucić.

Ubrania lekko poplamione możesz ocalić. Ale musisz zachować szczególną ostrożność, ponieważ paliwo jest łatwopalne, więc NIGDY nie umieszczaj ubrań, które nawet lekko pachną paliwem w suszarce do ubrań.

Potrzebne:

odplamiacz na bazie enzymów

mocny środek do prania

woda

soda oczyszczona

amoniak spożywczy

Ponieważ paliwo jest plamą na bazie oleju, użyj środka do usuwania plam na bazie enzymu lub odrobiny ciężkiego detergentu w płynie, aby wstępnie usunąć plamy. Nałóż odplamiacz na tkaninę palcami i pozostaw na co najmniej 15 minut przed wypraniem odzieży.

Następnie wypierz ubiór w maksymalnej temperaturze w jakiej może być wyprany, zgodnie z metką.

Powąchaj ubranie przed suszeniem i w razie potrzeby powtórz zabieg.

W przypadku utrzymujących się zapachów należy moczyć poplamione ubrania w zimnej wodzie z jedną filiżanką sody oczyszczonej przez co najmniej cztery godziny lub całą noc.

Jeśli soda oczyszczona nie usuwa najcięższych zapachów, napełnij zlew lub miskę ciepłą wodą i dodaj jedną filiżankę domowego amoniaku. Mocz ubrania przez 2 lub 3 godziny. I potem dopiero wypierz.

Ostrzeżenie

Nie używaj wybielacza chlorowego podczas namaczania amoniaku lub procesu prania, ponieważ mogą się tworzyć niebezpieczne opary.

#4. Zapachy gotowania

Każdy kucharz, który smaży jedzenie lub pracownik fast food`a powie ci, że tkaniny mogą szybko wchłaniać zapachy i zatrzymywać je, nawet jeśli nie ma na nich plam. W powietrzu znajdują się mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które osadzają się we włóknach.

Potrzebne:

Silny środek do prania

woda

soda oczyszczona

boraks do prania

freepik.com
freepik.com

Aby skutecznie usunąć tłuste cząsteczki z ubrań, użyj silnego detergentu do prania.

Pierz w normalnym cyklu w najgorętszej wodzie zalecanej na metce z materiałem.

Zwiększysz moc czyszczenia dowolnego detergentu, dodając do pralki jedną filiżankę sody oczyszczonej lub pół szklanki boraksu.

Jeśli prawidłowe pranie nie usuwa nieprzyjemnego zapachu, namocz odzież na co najmniej dwie godziny w roztworze gorącej wody z dwoma filiżankami sody oczyszczonej.

Wskazówka

Jeśli utknąłeś obok frytkownicy lub grilla, nosząc tylko ubrania do czyszczenia na sucho, musisz zanieść ubrania do pralni chemicznej. Jeśli zapach jest łagodny, wieszaj taką odzież na zewnątrz w wietrzny dzień przez kilka godzin.

#5. Zapach stęchlizny i kulek naftalinowych

Zapach stęchlizny i kulek naftalinowych może być trudny do usunięcia. Ale jest na to sposób.

Potrzebne:

silny detergent do prania

woda

soda oczyszczona

ocet spirytusowy

Napełnij miskę lub duży zlew wodą i detergentem i dodaj jedną filiżankę sody oczyszczonej.

Dobrze wymieszaj i zostaw odzież namoczoną przez co najmniej godzinę przed praniem.

Dodaj pół szklanki białego octu do ostatniego płukania, aby ostatecznie usunąć resztki zapachu.

Zawieś świeżo uprane ubrania na zewnątrz, aby wyschły. Świeże powietrze jest chyba najlepszym odświeżaczem ze wszystkich.

freepik.com
freepik.com

Wariant dla odzieży czyszczonej chemicznie

Potrzebne:

soda oczyszczona

Umieść ubiór w dużej, zamykanej plastikowej misce lub torbie z otwartym opakowaniem sody oczyszczonej.

Pozostaw pojemnik szczelnie zamknięty na kilka dni, ponieważ soda oczyszczona skutecznie pochłania zapachy.

Powtórz ten proces kilka razy (ze świeżym pudełkiem sody oczyszczonej), aż znikną wszystkie zapachy.

Można wywiesić też te ubrania na zewnątrz - z dala od bezpośredniego światła słonecznego - na powietrzu. Wtedy wietrzenie też pomoże. Ale z czasem większość z tych ubrań i tak będzie wymagała oddania do pralni chemicznej, aby usunąć nieprzyjemny zapach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także