7 patentów, które zminimalizują konieczność prasowania firan. Pożegnasz się z godzinami stania przy desce
Prasowanie firanek to bardzo pracochłonne i niełatwe zajęcie. Jednak dzięki drobnym trikom można spróbować ograniczyć je do minimum.
Ważny materiał
To jak bardzo będą się gniotły firany podczas prania, zależy od materiału z jakiego zostały wykonane. Najmniej podatne na zagniecenia są tiule, żakardy, kresz, poliester czy bukle. Przed zakupem firanek warto wziąć materiał do ręki i mocno go ścisnąć. Jeśli po zwolnieniu uścisku będą widoczne na nim zagniecenia, to podobnie będzie wyglądała firana po praniu.
Jak sprawić, aby firany nie pogniotły się podczas prania?
1. Nieprzeładowany bęben
Unikaj przeładowania bębna pralki. Zadbaj o to, aby firanki zajęły tylko 1/3 jego objętości. Dzięki temu będą mogły swobodnie się poruszać.
2. Dedykowane detergenty
Firanki pierz w specjalnych proszkach lub płynach przeznaczonych właśnie do tego celu. Możesz również używać płynu zmiękczającego, który zapobiega elektryzowaniu się materiału.
3. Właściwe złożenie firan
Przed włożeniem firanek do pralki, złóż je w kostkę.
4. Niska temperatura prania
Firanki pierz w temperaturze 30°C. Najlepiej będzie ustawić pranie ręczne. Dzięki temu materiał nie skurczy się.
5. Delikatne wirowanie
Wirowanie ustaw na maksymalnie 400 obrotów.
6. Suszenie na karniszu
Firanki uszyte ze sztucznych materiałów najlepiej jest powiesić na karniszu zaraz po wyjęciu z pralki. Ciężar mokrego jeszcze materiału sprawi, że zagniecenia naturalnie się rozprostują.
7. Specjalne traktowanie
Firany wykonane z naturalnych materiał należy suszyć na suszarce. Rozwieszone na mokro na karniszu mogłyby się naciągnąć i zniekształcić.
Jak sobie radzisz w prasowaniem firanek?