8 naturalnych odświeżaczy powietrza. Dom pachnie bosko bez szkodliwej chemii!
Zapachy otaczają nas wszędzie, zwłaszcza teraz, kiedy kwitną bzy, czyli lilak pospolity. Czasami są to piękne zapachy, ale czasami nie są zbyt przyjemne. Co robisz, gdy w kuchni został zapach pieczonej ryby i czosnku? I co zrobić z łazienką, która nie pachnie bukietem róż?
08.05.2020 | aktual.: 08.05.2020 19:36
Jest już udowodnione, że odświeżacze w aerozolu, czy te do gniazdka, są niebezpieczniejsze niż palenie papierosów. Zawierają formaldehydy (aldehyd mrówkowy), rakotwórczą substancję chemiczną.
Zanim więc sięgniesz po odświeżacz powietrza, który może zawierać potencjalnie szkodliwe składniki dla Ciebie i naszej planety, zastanów się nad użyciem odświeżacza, który sama zrobisz.
Oto najlepsze pomysły i przepisy na naturalne, ekologiczne i zdrowe odświeżacze powietrza. Zrobisz je sama. Są proste, tanie, skuteczne i składniki do nich często masz pod ręką.
1. Dyfuzor aromaterapeutyczny
Naturalne olejki eteryczne, z których wiele ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, pomogą nie tylko odświeżyć powietrze, ale także je oczyścić.
Po prostu zagotuj garnek wody i dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Wskazany jest cytrynowy lub eukaliptusy. Zapach wypełni cały pokój. Pomyśl o zainwestowaniu w dyfuzor świecowy, elektryczny, samochodowy lub lekki dyfuzor pierścieniowy.
2. Kawa
Użyj kawy do zwalczania zapachów. Bez względu na to, czy ją zmielisz, czy zaparzysz, jej zapach z pewnością ożywi twoje zmysły i pochłonie zapachy, nawet takie jak cebula i czosnek. Spróbuj rozstawić w mieszkaniu kilka podstawków ze świeżo zmieloną kawą. Fusy z kawy wysyp na dno worka na śmieci, zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zapachów z odpadków.
3. Potpourri
Zrób pachnące potpourri. Wykorzystaj suszone kwiaty, pachnące zioła i olejki eteryczne. Każdy ma swoje ulubione zapachy kwiatów i ziół. Zostaw saszetki potpourri w pomieszczeniach i ciesz się przyjemną wonią w mieszkaniu.
4. Świeże ziołowe bukiety
Ziołowy zapach w każdym pomieszczeniu uzyskasz, umieszczając świeżo ścięte zioła, takie jak geranium, mięta pieprzowa, rozmaryn i lawenda. Zrób z nich bukieciki i wstaw do wazoników albo zawieś nad stolikami.
5. Rośliny doniczkowe
Wystarczy już kilka różnych roślin doniczkowych, aby oczyściły powietrze, redukując alergeny i zanieczyszczenia w mieszkaniu. Wybierz palmę Areka, sansevierię, paprotkę, czy grubosza. Oczyszczają powietrze i są w tym skuteczne. Swoimi właściwościami zadbają o czyste powietrze.
6. Pomandery
Każdy zna pomarańcze nakłuwane goździkami. Przeważnie robimy takie pomarańczowe kule na święta. Odświeżysz też nimi pokoje w okresie poza świętami. Pomarańczowe pomandery możesz również zawiesić w spiżarni lub szafie jako środek odstraszający szkodniki. Goździki mają wiele różnych właściwości.
7. Gotowanie przypraw i skórek pomarańczy
Ten pomysł odświeżania powietrza był od dawna stosowany. Wypełnia domkorzenno-cytrusowym zapachem i likwiduje różne zapachy kulinarne. Właściwości antyseptyczne tej mikstury naturalnie dezynfekują powietrze. Wykorzystaj cynamon, goździki, czy kardamon.
8. Ocet winny
Usunie bakterie i naturalnie zdezynfekuj powietrze. Napełnij butelkę z rozpylaczem białym octem winnym z wodą w proporcji 1:4 i rozpyl go w powietrzu, aby odświeżyć każde pomieszczenie. Możesz też postawić miseczkę z octem w kuchni, aby usunąć nieprzyjemne zapachy.