PoradyLajfhaki8 rzeczy, o których symbolicznym znaczeniu już mało kto pamięta...

8 rzeczy, o których symbolicznym znaczeniu już mało kto pamięta...

8 rzeczy, o których symbolicznym znaczeniu już mało kto pamięta...
Manuel
06.03.2022 07:22, aktualizacja: 06.03.2022 09:26

Pasiaste ubrania, tatuaże, włosy podcięte w określony sposób - pewnie nie domyślasz się symbolicznego znaczenia tych rzeczy. I nic dziwnego, bo na przestrzeni lat je po prostu zatraciły. Fajnie jest jednak wiedzieć, co oznaczały i skąd się wzięły.

Oto kilka rzeczy o symbolicznym znaczeniu, które się zatarło.

#1 Wstążki we włosach

pinterest
pinterest

W plemionach słowiańskich wstążki we włosach informowały kiedyś o stanie cywilnym młodych kobiet. Najczęściej wpinano je w warkocze. Brak wstążki oznaczał, że dziewczyna jest w trakcie aktywnego poszukiwania męża. Jedna wstążka oznaczała, że dziewczyna znalazła już narzeczonego i że oczekuje, iż wkrótce się on jej oświadczy. Dwie wstążki oznaczały, że narzeczony został znaleziony, oświadczyny zostały złożone, a rodzice obu stron wyrazili zgodę na małżeństwo.

#2 Pasiaste ubrania

pxhere
pxhere

Pasiaste ubrania w średniowieczu oznaczały, że przynależało się do najniższych klas społeczeństwa. Prawo nakazywało prostytutkom, heretykom, błaznom, katom i chorym na trąd nosić pasiaste ubrania: najczęściej suknię, chustę lub płaszcz. Społeczeństwo uważało, że jest to idealne rozwiązanie: pasiasty nadruk był łatwy do zauważenia z daleka.Wzorem tym czasem były także naznaczane żony, które zdradzały swoich mężów, oraz nieślubne dzieci. Dopiero w okresie renesansu stosunek do pasków uległ zmianie.

#3 Wygolone boki głowy i dłuższe włosy pośrodku

Steffen Prößdorf/wikipedia
Steffen Prößdorf/wikipedia

W przeszłości mieszkańcy niektórych wysp Polinezji golili głowy po bokach, pozostawiając jeden długi pukiel włosów pośrodku głowy lub na jego czubku. Często wiązali go dodatkowo w węzeł. Taka fryzura oznaczała, że osoby te złożyły świętą przysięgę, aby zemścić się za śmierć bliskiej osoby. Fryzurę zmieniano dopiero po spełnieniu obietnicy.

#4 Dready

pxhere
pxhere

Naukowcy uważają, że jedną z najważniejszych funkcji dreadów u czarnoskórych plemion, Indian, a także na wpół mitycznych Amazonek było odstraszanie wrogów.

#5 Tatuaże

pxhere
pxhere

W 1991 roku naukowcy znaleźli mumię, która miała ponad 5 tysięcy lat i nazwali ją Ötzi. Była to najstarsza mumia na świecie. Badanie genetyczne Ötzi'ego wykazało, że za życia biedak miał wiele problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów i wrzody żołądka. Poza tym badacze odkryli, że całe jego ciało było pokryte tatuażami - naliczyli w sumie 61 obrazów. Naukowcy przeanalizowali wytatuowane miejsca i doszli do wniosku, że zostały one wykonane w celach medycznych, ponieważ obrazki znajdowały się dokładnie w tych miejscach, które były dotknięte chorobami. Tatuaże były więc prawdopodobnie swoistym medykamentem przed chorobami.

#6 Rozwód i czerwony kolor ust

pxhere
pxhere

W średniowieczu Kościół nie lubił czerwonej szminki, duchowni uważali, że kolor ten pochodzi od diabła. W Wielkiej Brytanii, na przykład, malowanie ust na ten kolor było publicznym wyznaniem czarów. A w Ameryce w XVI wieku, mężczyźni mogli rozwieść się z żonami, jeśli te pomalowały usta na czerwono bez pozwolenia. W starożytnej Grecji sytuacja była zupełnie inna: tam prostytutki były zmuszane do malowania ust na czerwono, aby każdy mógł łatwo określić ich zawód. A mieszkańcy starożytnego Rzymu (obojga płci), używali czerwonego koloru, aby pokazać innym, jak bardzo są bogaci. Im więcej pieniędzy miała dana osoba, tym jaśniejszy był kolor szminki.

#7  Kolor paznokci

pxhere
pxhere

W starożytnym Egipcie ludzie mogli łatwo określić status społeczny innych na podstawie koloru ich paznokci: kapłani i szlachta malowali paznokcie na jaskrawoczerwono, a zwykli ludzie mogli używać dowolnych jasnych kolorów. W Babilonie popularne były inne kolory: arystokraci uwielbiali czerń, a biedacy malowali swoje na zielono. Co ciekawe, paznokcie malowały nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. W obu krajach dobry manicure był uważany za dowód szlacheckiego pochodzenia, dlatego w bogatych domach często znajdował się cały zespół służących, którzy odpowiadali za stan paznokci właściciela domu i jego rodziny.

#8 Chińskie pałeczki do włosów

pxhere
pxhere

Niektóre japońskie kobiety wpinały we włosy spinki i pałeczki, aby móc ich użyć w sytuacjach zagrożenia - wykorzystywano je jako broń. Aby nauczyć się nią sprawnie posługiwać, dziewczęta czasem spędzały dosłownie lata u doświadczonego nauczyciela. Bardziej pomysłowe panie nakładały na końcówki pałeczek jakąś silną truciznę, aby każde, nawet najmniejsze zadrapanie było śmiertelne dla ich przeciwnika.

Która rzecz zaskoczyła Cię najbardziej?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także