Newsy9 zestawów rzeczy, które warto przygotować na wypadek wojny

9 zestawów rzeczy, które warto przygotować na wypadek wojny

9 zestawów rzeczy, które warto przygotować na wypadek wojny
21.02.2022 14:04, aktualizacja: 25.02.2022 11:51

Sytuacja polityczna w kraju i na świecie w każdej chwili może przestać być stabilna. Wówczas należy odpowiednio przygotować się na całkowitą zmianę trybu życia i egzystencję w stanie zagrożenia oraz niepewności.

Kevin Schmid/unsplash
Kevin Schmid/unsplash

Sytuacja kryzysowa

Wyobraź sobie, że budzisz się rano i w całym kraju obowiązuje już stan wojenny. Nie możesz wyjść do pracy i normalnie funkcjonować. Odcięty zostaje prąd oraz są przerwy w dostawie wody. Nie działa Internet, bankomaty, a wszystkie sklepy są szturmowane przez ludność. Na nadejście podobnej sytuacji kryzysowej (np. konfliktu zbrojnego) możesz się wcześniej przygotować. Nie wymaga to wielu działań, a Ty będziesz mógł przez jakiś czas żyć we względnym komforcie.

Norbu GYACHUNG/unsplash
Norbu GYACHUNG/unsplash

1. Żywność

Przygotuj zapas żywności, która ma długi czas do spożycia. Warto kupić więcej:

 • makaronu, ryżu, kasz,
 • fasoli, grochu,
 • oleju roślinnego,
 • mleka w proszku,
 • cukru, miodu,
 • suszonych owoców, płatków owsianych,
 • przetworów w puszkach,
 • dań w słoikach, które można jeść bez obróbki termicznej (na wypadek braku gazu oraz prądu i bieżącej wody do gotowania).
pinterest
pinterest

2. Woda

Zrób zapas butelkowanej wody. Pomyśl o tym, aby zbierać deszczówkę, która będzie idealna do kąpieli. Kup tabletki do uzdatniania wody lub filtry. Pamiętaj, że deszczówkę można spożywać, ale dopiero po jej uzdatnieniu i przegotowaniu.

pinterest
pinterest

3. Pieniądze

Przydadzą się oszczędności w gotówce (także te w obcych walutach). Natomiast kiedy złoty traci na wartości, warto mieć złoto, biżuterię i inne cenne przedmioty, które można sprzedać lub wymienić. Oczywiście w dobie kryzysu także papierosy, alkohol czy paliwo mogą stać się dobrą walutą.

pinterest
pinterest

4. Źródło ciepła

Wyposaż się w kuchenkę turystyczną z zapasem butli, paliwa lub kartuszy na ok. dwa tygodnie. Zrób też duży zapas świec.

genialne
genialne

5. Źródło prądu

Dobrym pomysłem jest kupienie przetwornicy samochodowej 12/230V. Podłączysz do niej pompę centralnego ogrzewania, laptopa czy telewizor. Jako źródło prądu możesz także wykorzystać agregat, generator na benzynę lub korbkę czy zestaw prądotwórczy z panelami słonecznymi. Telefon lub powerbanki możesz naładować w samochodzie. Pamiętaj również, aby zgromadzić w kanistrach zapas paliwa.

genialne
genialne

6. Higiena i medykamenty

Przygotuj czyste, nieużywane wiadro, do którego będziesz mógł wlewać wodę rozwożoną beczkowozami. Dodatkowo wyposaż się w dużo worków na śmieci. Kiedy zabraknie wody włóż worek do toalety, załatw się i wyrzuć pakunek z nieczystościami. To najlepsze prowizoryczne WC.

Zadbaj o apteczkę. Przygotuj środki dezynfekcyjne, plastry, opatrunki, zapas leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz tych, które stale zażywasz. Warto też wyposażyć się w płyn Lugola - wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu (na wypadek wybuchu jądrowego). Można nim odkażać rany czy płukać gardło. Jest dostępny w aptekach i jest przeznaczony do użytku zewnętrznego.

Nie zapomnij też o środkach higieny osobistej (np. podpaski) i pieluchach dla dzieci.

pinterest
pinterest

7. Narzędzia

Miej w zapasie następujące przedmioty:

 • przenośne radio, by odbierać komunikaty o zagrożeniach,
 • latarkę i zapasowe baterie różnych typów,
 • taśmę izolacyjną, folię aluminiową, linę, piłę,
 • jednorazowe naczynia, kubki, sztućce,
 • otwieracz do konserw, nóż, małą gaśnicę, kombinerki,
 • zapałki, zapalniczki, gwizdek.
pinterest
pinterest

8. Dokumenty

Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu wszystkie ważne dokumenty rodzinne (dokumenty potwierdzające tożsamość, polisy ubezpieczeniowe, akty urodzenia, numery rachunków bankowych, testamenty, ważne adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, papiery wartościowe, książeczki szczepień). Wszystko schowaj w wodoodpornym opakowaniu.

pinterest
pinterest

9. Organizacja na wypadek ewakuacji

Każdy członek rodziny powinien mieć przygotowane koce lub śpiwory, ubrania na zmianę, odzież przeciwdeszczową, mocne obuwie.

Najważniejsze rzeczy (dokumenty, pieniądze, leki itp.) warto schować do zasuwanych kieszeni w kurtce. W razie ewakuacji kurtkę zawsze mamy na sobie i trudniej ją zgubić niż np. plecak.

Dzieci powinny mieć przy sobie opaski lub kartki wszyte w ubranie z podstawowymi danymi oraz telefonem kontaktowym do rodziców. To zabezpieczenie na wypadek zgubienia się.

Ale dopóki nie ma działań wojennych w pobliżu domu, najlepiej w nim pozostać. W końcu w nim masz wszystko, co niezbędne do przetrwania.

pinterest
pinterest

Co jeszcze dodałbyś do tej listy?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także