9 zestawów rzeczy, które warto przygotować na wypadek wojny
21.02.2022 14:04, aktual.: 25.02.2022 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sytuacja polityczna w kraju i na świecie w każdej chwili może przestać być stabilna. Wówczas należy odpowiednio przygotować się na całkowitą zmianę trybu życia i egzystencję w stanie zagrożenia oraz niepewności.
Sytuacja kryzysowa
Wyobraź sobie, że budzisz się rano i w całym kraju obowiązuje już stan wojenny. Nie możesz wyjść do pracy i normalnie funkcjonować. Odcięty zostaje prąd oraz są przerwy w dostawie wody. Nie działa Internet, bankomaty, a wszystkie sklepy są szturmowane przez ludność. Na nadejście podobnej sytuacji kryzysowej (np. konfliktu zbrojnego) możesz się wcześniej przygotować. Nie wymaga to wielu działań, a Ty będziesz mógł przez jakiś czas żyć we względnym komforcie.
1. Żywność
Przygotuj zapas żywności, która ma długi czas do spożycia. Warto kupić więcej:
- makaronu, ryżu, kasz,
- fasoli, grochu,
- oleju roślinnego,
- mleka w proszku,
- cukru, miodu,
- suszonych owoców, płatków owsianych,
- przetworów w puszkach,
- dań w słoikach, które można jeść bez obróbki termicznej (na wypadek braku gazu oraz prądu i bieżącej wody do gotowania).
2. Woda
Zrób zapas butelkowanej wody. Pomyśl o tym, aby zbierać deszczówkę, która będzie idealna do kąpieli. Kup tabletki do uzdatniania wody lub filtry. Pamiętaj, że deszczówkę można spożywać, ale dopiero po jej uzdatnieniu i przegotowaniu.
3. Pieniądze
Przydadzą się oszczędności w gotówce (także te w obcych walutach). Natomiast kiedy złoty traci na wartości, warto mieć złoto, biżuterię i inne cenne przedmioty, które można sprzedać lub wymienić. Oczywiście w dobie kryzysu także papierosy, alkohol czy paliwo mogą stać się dobrą walutą.
4. Źródło ciepła
Wyposaż się w kuchenkę turystyczną z zapasem butli, paliwa lub kartuszy na ok. dwa tygodnie. Zrób też duży zapas świec.
Więcej przeczytasz w naszym artykule: W domu możesz przetrwać (nawet zimą) bez ogrzewania. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swoje lokum
5. Źródło prądu
Dobrym pomysłem jest kupienie przetwornicy samochodowej 12/230V. Podłączysz do niej pompę centralnego ogrzewania, laptopa czy telewizor. Jako źródło prądu możesz także wykorzystać agregat, generator na benzynę lub korbkę czy zestaw prądotwórczy z panelami słonecznymi. Telefon lub powerbanki możesz naładować w samochodzie. Pamiętaj również, aby zgromadzić w kanistrach zapas paliwa.
6. Higiena i medykamenty
Przygotuj czyste, nieużywane wiadro, do którego będziesz mógł wlewać wodę rozwożoną beczkowozami. Dodatkowo wyposaż się w dużo worków na śmieci. Kiedy zabraknie wody włóż worek do toalety, załatw się i wyrzuć pakunek z nieczystościami. To najlepsze prowizoryczne WC.
Zadbaj o apteczkę. Przygotuj środki dezynfekcyjne, plastry, opatrunki, zapas leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz tych, które stale zażywasz. Warto też wyposażyć się w płyn Lugola - wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu (na wypadek wybuchu jądrowego). Można nim odkażać rany czy płukać gardło. Jest dostępny w aptekach i jest przeznaczony do użytku zewnętrznego.
Nie zapomnij też o środkach higieny osobistej (np. podpaski) i pieluchach dla dzieci.
7. Narzędzia
Miej w zapasie następujące przedmioty:
- przenośne radio, by odbierać komunikaty o zagrożeniach,
- latarkę i zapasowe baterie różnych typów,
- taśmę izolacyjną, folię aluminiową, linę, piłę,
- jednorazowe naczynia, kubki, sztućce,
- otwieracz do konserw, nóż, małą gaśnicę, kombinerki,
- zapałki, zapalniczki, gwizdek.
8. Dokumenty
Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu wszystkie ważne dokumenty rodzinne (dokumenty potwierdzające tożsamość, polisy ubezpieczeniowe, akty urodzenia, numery rachunków bankowych, testamenty, ważne adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, papiery wartościowe, książeczki szczepień). Wszystko schowaj w wodoodpornym opakowaniu.
9. Organizacja na wypadek ewakuacji
Każdy członek rodziny powinien mieć przygotowane koce lub śpiwory, ubrania na zmianę, odzież przeciwdeszczową, mocne obuwie.
Najważniejsze rzeczy (dokumenty, pieniądze, leki itp.) warto schować do zasuwanych kieszeni w kurtce. W razie ewakuacji kurtkę zawsze mamy na sobie i trudniej ją zgubić niż np. plecak.
Dzieci powinny mieć przy sobie opaski lub kartki wszyte w ubranie z podstawowymi danymi oraz telefonem kontaktowym do rodziców. To zabezpieczenie na wypadek zgubienia się.
Ale dopóki nie ma działań wojennych w pobliżu domu, najlepiej w nim pozostać. W końcu w nim masz wszystko, co niezbędne do przetrwania.
Co jeszcze dodałbyś do tej listy?