Aby grudnik obficie kwitł nie rób tych rzeczy. Zygokaktus tego nie lubi

Przekonaj się czego nie lubi grudnik i spraw, aby ta roślina stała się prawdziwą gwiazdą świąt Bożego Narodzenia. Jej kwiaty oszołomią każdego.

Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik
Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik

Grudnik jest znany pod różnymi nazwami. Kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to wciąż ta sama roślina przybyła na polskie podwórko z lasów tropikalnych Brazylii. W naturalnych warunkach jest epifitem i porasta wierzchołki drzew. Co więcej czaruje wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, fioletu, bieli. W związku z tym stanowi piękną dekorację. I co najważniejsze zaczyna kwitnąć pod koniec listopada, czyli wtedy, kiedy większość roślin przechodzi w okres spoczynku.

Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik
Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik

Aby grudnik pięknie się rozwijał, przekonaj się czego szczególnie nie lubi. Dzięki temu wyeliminujesz wszystkie błędy w pielęgnacji i zdołasz wyhodować zdrową roślinę.

Nie przestawiaj doniczek

Zygokaktusa ogromnie stresują przeprowadzki. Dlatego nigdy nie przestawiaj doniczek w okresie jego kwitnienia. To najpewniej zaowocuje tym, że roślina po prostu zrzuci swoje pąki kwiatowe. A tego absolutnie nikt nie chce.

Zadbaj o właściwą temperaturę

Okazuje się, że do zawiązania pąków konieczna jest właściwa temperatura. Na przełomie września oraz października zadbaj o to, aby doniczki znajdowały się w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje pomiędzy 10 a 18 stopni Celsjusza. Dzięki temu grudnik wytworzy dużo pąków.

Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik
Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik

Nie pomijaj przesadzania

Pamiętaj, aby młode okazy przesadzać co 1-2 lata. Natomiast starsze co 3-4 lata. Jeżeli zignorujesz przesadzanie, to grudnik zahamuje swój wzrost i zdecydowanie będzie mniej obficie kwitł.

Nie zalewaj korzeni

Musisz wiedzieć, że zygokaktus lubi stale wilgotne podłoże, ale absolutnie nie toleruje zalania korzeni i nadmiaru wody. Dlatego należy podlewać go z głową. Natomiast jeżeli zdarzyło Ci się przelać roślinę, to możesz zastosować akcję ratunkową. Doprowadź do jej przesuszenia. Wówczas powinna powrócić do życia. Jeżeli to się nie uda, to ze zdrowych fragmentów grudnika przygotuj nowe sadzonki, a resztę obumarłej rośliny po prostu wyrzuć lub przeznacz na kompost.

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych