DomRośliny doniczkowePorady ogrodników, które sprawią, że hodowanie aloesu będzie samą przyjemnością!

Porady ogrodników, które sprawią, że hodowanie aloesu będzie samą przyjemnością!

Porady ogrodników, które sprawią, że hodowanie aloesu będzie samą przyjemnością!

22.12.2019 13:05, aktual.: 28.12.2019 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aloes, roślina znana przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Ale dzisiaj zajmiemy się jego pielęgnacją, aby dowiedzieć się, jak hodować aloes w domu, by stworzyć mu idealne warunki? Jak często podlewać aloes? Czym nawozić? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w artykule:

Aloes to rodzaj jednoliściennego sukulenta. Oznacza to, że jest rośliną o małych wymaganiach. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebuje naszej uwagi. Oto kilka podstawowych informacji, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o aloes.

pinterest.com
pinterest.com

Jak wygląda aloes?

Aloes posiada pędy, na których wyrastają mięsiste liście. Liście te są jakby pokryte woskiem, a ich brzegi są często kolczaste. Przy dużym rozroście rośliny warto podeprzeć jego liście patykami, aby aloes się nie przewracał. Jego "napite", mięsiste liście potrafią być bardzo ciężkie.

freepik.com
freepik.com

Jaką ziemie kupić do hodowania aloesu? - podłoże

Aloes lubi podłoże typowe dla sukulentów, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Powinno zawierać ziemię, żwirek i piasek. Ale ziemia to nie wszystko. Dobrze jest posadzić aloes w doniczkę z terakoty lub kamionki. Naturalne tworzywo doniczki zapobiegnie przemoczeniu korzeni rośliny, gdyż nadmiar wilgoci wyparowuje przez jej ścianki.

freepik.com
freepik.com

W jakiej temperaturze hodować aloes?

Aloes lubi ciepło latem, chłód zimą. Bardzo dobrze znosi zmiany temperatury w naszym klimacie. W otoczeniu z wyższą temperaturą szybciej rośnie. W chłodach ogranicza wzrost. Niestety nie przetrwa zimy na zewnątrz, stąd jest u nas rośliną doniczkową.

Jak często podlewać aloes?

Aloes wystarczy podlewać raz w tygodniu lub nawet raz na 2 tygodnie. Czasami nawet rzadziej. Niedobór wody roślina sygnalizuje nam poprzez utratę sprężystości w liściach. Stają się one po prostu cieńsze. Poza tym przy zbyt wilgotnej glebie łatwo o gnicie korzeni w przypadku aloesu. Zimą, jeżeli roślina ma zapewnioną niższą temperaturę, podlewanie możemy jeszcze bardziej ograniczyć

pinterest.com
pinterest.com

Jak często nawozić aloes?

Aloes jest bardzo wytrzymałą rośliną i w jej przypadku nawożenie może jej bardziej zaszkodzić, niż jego brak. Jak już nawozimy aloes, to tylko raz w miesiącu.

W jakim miejscu w domu hodować aloes?

Roślina ta preferuje miejsca średnio nasłonecznione. Aloes poradzi sobie też w miejscu słabo oświetlonym, ale to żywa roślina, więc potrzebuje trochę światła. Latem możemy ją wystawiać na zewnątrz, ale unikajmy miejsc bardzo nasłonecznionych. Aloes może wtedy stracić swój piękny zielony kolor. I pozwólmy roślinie stopniowo się aklimatyzować do nowego miejsca.

Miejmy też na uwadze, że aloes rozrasta się promieniście, a jego sztywne liście potrzebują przestrzeni.

unsplash.com
unsplash.com

Jak rozmnażać aloes?

Aloes szybko rozwija nowe odnóża, które mogą być oddzielone i posadzone w nowej doniczce.

pinterest.com
pinterest.com

Jak pielęgnować aloes?

Jak już aloes ma odpowiednie podłoże i miejsce, a podlewanie jest już wyregulowane, można tylko jeszcze zadbać o przecieranie liści z kurzu. Ale nie zraszamy liści wodą!

Ciekawostki o hodowli aloesu:

W naturze aloes kwitnie wielokrotnie, co odróżnia go od mylonej z nim agawy, która zakwita raz w życiu, po czym zamiera.

instagram.com
instagram.com

Gdy już wiesz, jak dbać o aloes, zachęcamy do uprawy tej leczniczej rośliny w swoich domach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także