13 antysmogowych murali w polskich miastach. Tak walczą artyści z zanieczyszczeniami powietrza
Smog z podwójną siłą atakuje jesienią i zimą. Można walczyć z nim na wiele sposobów, ale chyba najciekawszą metodę mają artyści. ;)
08.10.2021 | aktual.: 08.10.2021 09:56
Niechlubny ranking
Polska wraz z Bułgarią przoduje w europejskim rankingu smogowym. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się właśnie w naszym kraju (dane Światowej Organizacji Zdrowia). Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są spaliny, które za sprawą naszej działalności zostają uwolnione do powietrza. Ich źródłem są fabryki, kotłownie, prywatne domu i samochody. Czy wiesz, że każdego dnia tracimy ok. 10 minut na znalezienie miejsca parkingowego w mieście. W skali roku to aż 15 dni.
Murale pożerają smog
Smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wywołuje choroby układu oddechowego, nerwowego, krążenie, a także negatywnie wpływa na rozwój dziecka w łonie matki. Świadomi tych zagrożeń, do walki ze smogiem włączyli się artyści. Na fasadach budynków w polskich miastach wykonują murale, które oczyszczają powietrze. Jak to możliwe? Dzieła tworzą za pomocą specjalnych farb. Posiadają one w swojej formule nanocząsteczki tlenku tytanu, które w połączeniu ze światłem słonecznym i parą wodną powodują rozpad tlenku azotu (główny składnik smogu). Co ciekawe ściana pokryta antysmogowym muralem jest odporna na grzyby i pleśń.
1. Zduńska Wola, ul. Królewska 3
2. Mural na terenie Ogólnokształcącego Liceum nr III przy ul. Składowej 5 we Wrocławiu
3. Warszawa, ul. Jaworzyńska (nieopodal stacji Metro Politechnika)
4. Kielce, Karczówkowska 12
5. Bielsko-Biała
6. Wrocław, mural w podwórku przy ul. Ruskiej 46
7. Zabrze, ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2
8. Katowice, ul. Kordeckiego 2a
9. Warszawa, ul. Przemysłowa 31/33
10. Warszawa, ul. Zamoyskiego 29
11. Poznań, os. Zwycięstwa, mural na ścianie Domu Kultury Wiktoria
12. Szczecin, al. Wyzwolenia 105
13. Warszawa, tzw. patelnia, czyli plac, gdzie znajduje się wyjście ze stacji Metro Centrum
Detal 1
Detal 2
BONUS
Największy w Europie mural pożerający zanieczyszczenia znajduje się w Rzymie ( Via del Porto Fluviale, w dzielnicy Ostiense). Nosi tytuł Hunting Pollution (Łowca zanieczyszczeń) i zajmuje powierzchnię 1000 m². Jest w stanie pochłonąć tyle zanieczyszczeń, co 30 drzew. Stworzył go artysta z Mediolanu - Federico Massa.
Który mural najbardziej Ci się spodobał?